یکشنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۳:۲۶
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۱۹۰
گزارشگر : حجت الله ذاکر
یادداشت مناسبتی

حضرت عبدالعظیم علیه السلام در کلام رهبر معظم

رهبر معظم انقلاب در خصوص شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی فرمودند: جناب عبدالعظیم(ع) با این که اهل ری نیست، اما حقّاً و انصافاً به ری و تاریخ ری آبرو داد و حقّ عظیمی به گردن همه ی تهرانی‌ها و اهل ری دارد.

(یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۱۳:۲۶
به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام از جمله شخصیت‌هایی است که تاکنون به مطالعه ابعاد علمی و معنوی او آن‌طور که باید و شاید پرداخته نشده است و همین امر می‌طلبد تا در شناختن و شناساندن کسی که امام(ع) زیارتش را معادل زیارت امام حسین(ع) می‌داند، توجه و همت بیشتری داشته باشیم. بر همین اساس در ادامه، بیانات رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) را در رابطه با حضرت عبدالعظیم(ع) آورده‌ایم. 

 

آبروی ری
 
ری مرکز بسیار مهمّی از لحاظ علمی و فرهنگی در تاریخ ماست و سرسلسله ی بزرگان هم _ جناب عبدالعظیم(ع) _ با این که اهل ری نیست، اما حقّاً و انصافاً به ری و تاریخ ری آبرو داد و حقّ عظیمی به گردن همه ی تهرانیها و اهل ری دارد.[1]

شخصیّت جناب عبدالعظیم(ع) برای اغلب مردم ناشناخته است
 
 جناب عبدالعظیم(ع) مرد بسیار بزرگی است. مردم مقامات علمی این بزرگوار را نمیدانند. به نظرم میآید یک وقت جناب آقای «ریشهری» احادیث این بزرگوار را استخراج کرده بودند و شما مثل این که روی آن دیوار همه اش را نوشتید. این خیلی کمک میکند به این که مردم از مقام محدّثی ایشان آگاه باشند. تجلیل از جناب عبدالعظیم(ع)، تجلیل از علم و جهاد و زهد و تقواست. ایشان صائم النّهار و قائم الّلیل بوده است. در حالات ایشان نوشته اند: در مدتی که ایشان در ری زندگی میکرد، همه ی روزها را روزه میگرفت و همه ی شبها را مشغول عبادت بود. اینها حقّاً و انصافاً چیزهای خیلی مهمّی است. در فضیلت ایشان روایات معروفی وارد شده است. حضرت هادی علیه السّلام به یکی از اهالی ری که از زیارت امام حسین علیه الصّلاةوالسّلام میآمد، فرمود: «اگر میرفتی عبدالعظیم را زیارت میکردی، ثوابی را که از زیارت امام حسین نصیبت شده است به تو میدادند.» ما در جوار جناب عبدالعظیم زندگی میکنیم، شوق کربلا هم داریم؛ امّا کمتر توفیق پیدا میکنیم به زیارت این بزرگوار برویم.

 

این یک روایت، که مقام معنوی حضرت عبدالعظیم(ع) را نشان میدهد. آن روز، امام هادی علیه السّلام میخواستند این مشعل در این نقطه از ایران بدرخشد. بیخود تعریف نمیکردند. میخواستند دلهای آحاد ملّتِ مسلمان را در این نقطه ی عالم به وسیله ی نور این مشعل که از انوار اهل بیت علیهم السّلام است و آن روز از دنیا هم رفته بود و دیگر خطری او را تهدید نمیکرد، روشن کنند.[2]

ابعاد شخصیتی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 
شخصیّت جناب عبدالعظیم هم شخصیت علمی بوده، هم شخصیت جهادی بوده و هم ابتکاراتی داشته است. مرحوم «شیخ نجاشی» میگوید: «ایشان خطب امیرالمؤمنین را جمع آوری کرد.» با این حساب، ایشان در حدود صد و هفتاد سال قبل از تألیف نهج البلاغه، خطب امیرالمؤمنین(ع) را جمع آوری کرده است؛ این کارِ خیلی مهمّی است. هیچ بعید نیست که سیّدرضی رضوان اللَّه علیه از نوشته ی ایشان استفاده کرده باشد.

از سوی دیگر ایشان به دلیل شخصیت جهادی خود، با حال اختفاء و فرار به ری آمده است. شیخ نجاشی میگوید: «حارباً من السّلطان»؛ ایشان از دست خلیفه ی عبّاسی از عراق و حجاز گریخت و به ری آمد؛ چون ری مرکز و محل تجمّع شیعیان بود. هم در مدینه و هم در عراق، همه ی اینها مجبور نبودند از دست خلیفه بگریزند. این، مبارز بودن ایشان را نشان میدهد. مشخّص میشود ایشان اهل نشر معارف امامت بوده؛ بخصوص در دوران حضرت جواد و حضرت هادی علیهماالسّلام که ایشان حداقل راوی این دو امام است. دوران عجیبی بوده است؛ دوران اختناق شدید نسبت به ائمّه و درعین حال دوران نشاط عجیب شیعه در سراسر دنیای اسلام. این چیز مهمّی است که در هیچ زمانی از دوران زندگی ائمّه، شیعیان این همه فعّالیت و نشاط و تحرّک و سازماندهی و گسترش در دنیای اسلام نداشته اند که در دوران این سه امام - یعنی حضرت جواد و حضرت هادی و حضرت عسکری علیهم السّلام - داشته اند؛ این در حالی است که این سه امام خودشان در مدینه و بغداد و در سامرا زیر نظر و تحت فشارهای خیلی شدیدی قرار داشتند. معلوم میشود در آن دوران، این بزرگوار شخصیت مهم و فعّالی بوده که مورد توجّه خلیفه قرار گرفته و تحت تعقیب بوده و به ری گریخته است.

بنابراین هم شخصیت جهادی است، هم شخصیت علمی است و هم محدّث است و حداقل از امام جواد و امام هادی علیهماالسّلام روایت نقل کرده است.[3]
 
مرجع علم دین در زمان امام هادی علیه السلام
 
یک روایت از حضرت هادی علیه الصّلاةوالسّلام است که هم جنبه ی علمی حضرت عبدالعظیم(ع) و هم جنبه ی معنوی آن بزرگوار را نشان میدهد.

کسی خدمت امام هادی علیه السّلام رسید. حضرت به او فرمودند: تو در کجا هستی؟

گفت: در ری.

فرمودند: هر مشکلی در امر دین داشته باشی، میتوانی از عبدالعظیم بن عبداللَّه الحسنی(ع) بپرسی.

یعنی امام هادی علیه السّلام، عبدالعظیم الحسنی(ع) را به عنوان یک مرجع علم دین به شیعیان خودشان معرفی کردند. بعد در همین روایت هست که حضرت فرمودند: سلام مرا به او برسان. این هم جنبه ی معنوی.[4]

پی نوشت ها

[1] بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده ی کنگره ی حضرت عبدالعظیم الحسنی ۱۳۸۲/۳/۵

[2] بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده ی کنگره ی حضرت عبدالعظیم الحسنی ۱۳۸۲/۳/۵

[3] بیانات در دیدار اعضای برگزارکننده ی کنگره ی حضرت عبدالعظیم الحسنی ۱۳۸۲/۳/۵

[4] حضور رهبر انقلاب در مرقد مطهر حضرت عبد العظیم حسنی (ع) و سخنرانی در جمع مردم شهر ری ۱۳۷۳/۸/۵
 
(یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۱۳:۲۶
https://news.masjed.ir/u/vks
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید