چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۵
سرویس : مسجد ایده
کد خبر : ۳۵۵۸۴
گزارشگر : ۳۳۳
سرویس مسجد ایده
ایده مسجدی

فراخوان عکس رمضان

ماه رمضان برای همه ما پر از خاطرات شیرین و بیادماندنی است. از همان زمان که اولین روزه رمضان را گرفتیم و پای سفره‌های ساده مسجد، افطار کردیم، در صف‌های پر شور نماز جماعت ایستادیم و با صدای جوانان مسجد قرآن خواندیم، تا وقتی دست‌های بندگی مان را در شب‌های قدر به سوی آسمان گشودیم و در شب وداع رمضان گریستیم، رمضان را در گوشه دلهایمان جا دادیم و هر سال مشتاقانه به استقبالش رفتیم.

(چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸) ۱۵:۲۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد؛ مسجد ایده؛ رمضان شهر خداست، ماهی پر از سنت‌ها و لحظات ناب که شاید کمتر زمانی در سال قابل تکرار باشد. بیداری سحر در حالی که گلدسته‌ها مناجات و ادعیه را با تو زمزمه می‌کنند، محافل پرنور تلاوت قرآن، شادی و همهمه روزه اولی‌ها، سفره‌های افطاری ساده که از مساجد شروع شده و تا قلب شهر کشیده می‌شود، دست‌های گره خورده با بال ملائک در لیالی قدر و  مسجدنشینی اعتکاف رمضان، همه و همه از زیبایی‌های منحصربه فرد این ماه است.

ایده

برگزاری مسابقه و فراخوان عکس از مناسبت‌ها و موضوعات ماه رمضان

مسئله

یکی از راه‌های تداوم بخشی به سنت‌ها، حفظ آنها از طریق ثبت خاطرات و مستندات است.

شرح ایده

ماه رمضان برای همه ما پر از خاطرات شیرین و بیادماندنی است. از همان زمان که اولین روزه رمضان را گرفتیم و  پای سفره‌های ساده مسجد، افطار کردیم، در صف‌های پر شور نماز جماعت ایستادیم و با صدای جوانان مسجد قرآن خواندیم، تا وقتی دست‌های بندگی مان را در شب‌های قدر به سوی آسمان گشودیم و در شب وداع رمضان گریستیم، رمضان را در گوشه دلهایمان جا دادیم و هر سال مشتاقانه به استقبالش رفتیم.

شاید بیش از هر جای دیگر مساجد باشند که خاطرات رمضان را در خود ثبت کرده باشند. این خاطرات مطمئنا برای همه مردم محل و به ویژه روزه اولی‌ها جالب بوده و موجب جذب بیشتر به مسجد خواهد بود. از این رو پیشنهاد می‌شود با برگزاری فراخوان عکاسی رمضان، به ثبت و نگهداری این لحظات ناب پرداخته شود. موضوعات این فراخوان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. دستگیری از نیازمندان

۲.سفره‌های افطاری ساده اما زیبا و با سلیقه همراه با اعضای خانواده

۳. عکس‌های معنادار و زیبا از روزه اولی‌ها، معتکفین رمضان، قاریان قرآن و بانیان سفره‌های افطار

4.محافل انس با قرآن کریم

بایدها

عکس‌ها واضح، گویا و معنادار باشد.

قابلیت ترویج عمومی داشته باشد.

نبایدها

به دلیل رعایت حدود شرعی، چهره  بانوان مشخص نباشد.

مستحبات و زینت‌ها

نصب تصاویر برگزیده در مساجد

قاب کردن و هدیه عکس روزه اولی‌ها به ایشان

پشتوانه نظری

امام خامنه ای(حفظه‌الله)

برای مسجد، جاذبه درست کنید تا بچه‌ها، جوانان و زن و مرد محله، مجذوب مسجدی شوند که شما در آن هستید و بیایند. مسجد، پایگاه بسیار مهمّی است. ۱۳۷۱/۰۸/۲۷

 

ایده‌های مرتبط در بانک ایده

قاب عکس یادگاری

در مناسبت‌های مختلف از اهالی مسجد در فضاسازی مناسبتی عکس گرفته و قاب کنیم و به افراد اهدا کنیم تا خاطره خوشی از مسجد داشته باشند و به یاد آن بیافتند.

عکس و فیلم

در مراس‌ها و جشن‌های مسجد افرادی مسئول تهیه‌ی عکس و فیلم باشند و مستندسازی از فعالیت بچه‌های مسجد.

http://news.masjed.ir/u/nJ5
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید