یکشنبه / ۲۶ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۰۱:۲۹
سرویس : مسجد ایده
کد خبر : ۳۵۳۴۲
گزارشگر : ۳۳۳
سرویس مسجد ایده
ایده مسجدی

ایده های روز جهانی مسجد/ سامانه مشاوره مسجد

مسجد؛ به دلیل برخورداری از جایگاه همه جانبه و داشتن ظرفیتی که می‌تواند متوجه همه ابعاد زندگی و حیات انسان باشد، می‌تواند بهترین نهاد اجتماعی در ارائه خدمت و هدایت و راهنمایی به انسان باشد چرا که هدف از بنای مسجد، ساخت انسان کامل و الهی است.

(یکشنبه ۲۶ اَمرداد ۱۳۹۹) ۰۱:۲۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد؛ مسجد ایده؛ حلال مشکلات بودن، تنها مستلزم برخورداری از دانش نیست، بلکه قبل از هر چیز دلی بزرگ می‌خواهد و چشم‌هایی که نه تنها امروز، بلکه فردای تو را نیز مدنظر می‌گیرد و برای آن برنامه می‌ریزد. در زمانه­ اکنون، که مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به دلیل سبک زندگی نادرست، روز به روز در حال افزایش است، تکیه گاهی لازم است که به همه ابعاد انسان توجه داشته و خیر دنیا و آخرت او را بخواهد.

مسجد؛ به دلیل برخورداری از جایگاه همه جانبه و داشتن ظرفیتی که می‌تواند متوجه همه ابعاد زندگی و حیات انسان باشد، می‌تواند بهترین نهاد اجتماعی در ارائه خدمت و هدایت و راهنمایی به انسان باشد چرا که هدف از بنای مسجد، ساخت انسان کامل و الهی است. راه‌اندازی سامانه مشاوره مسجد به منظور خدمت و راهنمایی به مومنین یکی از اقدامات در راستای نیل به مسجد طراز اسلامی است:

ایده: راه‌اندازی سامانه مشاوره و راهنمایی در مساجد

مسئله

لزوم هدایتگری مسجد در زمینه حل آسیب‌های اجتماعی

مشروح ایده

یکی از کارکردهای مهم مساجد، نقش اجتماعی آن و امر مشاوره و راهنمایی مخاطبان می‌باشد. هدف از پیشنهاد راه‌اندازی این سامانه در مساجد ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، خانواده و … به عموم اهالی بوده و فعالیت‌های خدماتی این سامانه در تمامی مقاطع و مراحل آن، به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. در این طرح با توجه به گستردگی حوزه فعالیت در نظر گرفته شده برای آن، نیازمند همکاری و مساعدت مراکز و مؤسسات مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی، خواهد بود. به همین خاطر مساجد فعال- اقشار تأثیرگذار فرهنگی، اجتماعی و حقوقی- اساتید مجرب، مربیان تربیتی، مدرسین حوزه و دانشگاه و شبکه گسترده تبلیغ(روحانیون مستقر- مبلغین و مبلغات و ائمه جماعات)- مراکز و مؤسسات علمی و آموزشی- حوزه‌های علمیه و دستگاه‌ها و نهادهای دینی و فرهنگی و اجتماعی از عناصر فعال و تأثیرگذار در اجرای احسن و مناسب طرح می‌باشند.

اهداف

پیشگیری و درمان قبل از وقوع حوادث و ناهنجاری‌ها، از طریق مشاوره و راهنمایی عموم مردم به‌ویژه اهالی مسجد.

بهره‌گیری مناسب از ظرفیت های عظیم اهالی مسجد به خصوص اساتید، مربیان،‌ کارشناسان متخصص و متعهد مسجدی و نیز شبکه تبلیغی کشور در اجرای طرح.

احیاء و ترویج یکی از آموزه‌های مهم دینی،‌ یعنی بحث مشورت، مشاوره و راهنمایی، یکی از فعالیت‌های مهم مساجد از دیرباز تاکنون بوده است.

بهره‌گیری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با محورها و موضوعات طرح.

ارتقاء سطح اطلاعات و دانسته‌های عموم مردم به‌ویژه مخاطبان مسجد در حوزه‌های تخصصی مرتبط با موضوعات طرح مانند: آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی- نظام خانواده- شناخت مسائل حقوقی- مشاوره تحصیلی- مشاوره فرهنگی و …

افزایش ارتباط و تعامل دوسویه با مؤسسات و مراکز مشاوره اجتماعی،‌ فرهنگی و دینی و نیز اشخاص حقیقی فعال و باتجربه

محورهای فعالیتی سامانه

مشاوره فرهنگی و اجتماعی: مسائل و مشکلات مربوط به خانواده- آسیب‌های اجتماعی- اعتیاد- جرائم اینترنتی- بزه‌کاری نوجوانان و جوانان- دوست‌یابی و ….

مشاوره دینی: احکام و مسائل مبتلابه در تمامی مقاطع سنی و جنسی- اخلاقیات- عقاید- شبهات دینی و اعتقادی و ….

مشاوره تحصیلی: برنامه‌ریزی درسی- نحوه مطالعه- موفقیت درسی- علل افت تحصیلی- کنکور- انتخاب رشته تحصیلی مشاوره حقوقی: حقوق زن و مرد- دیات- نفقه- مهریه- اسناد و املاک- طلاق و …

مراحل اجرا

تشکیل ستاد اجرایی همراه با تدوین دستورالعمل با مشارکت کارشناسان متخصص

اطلاع‌رسانی و تبلیغات عمومی از طریق شبکه مسجد و نیز رسانه‌های ارتباط جمعی مختلف

هماهنگی با اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط طرح جهت همکاری و تعامل براساس موارد مورد نیاز طرح

تهیه و تنظیم جدول زمان‌بندی آغاز بکار سامانه در مساجد هدف

تهیه مکان مناسب در مسجد و نیز ملزومات سخت‌افزاری اجرای طرح(کامپیوتر- میز- صندلی و …)

ارائه خدمات و فعالیت‌های مختلف عنوان شده به‌صورت رایگان در مساجد مورد نظر

معرفی موارد حاد به مراکز ذیربط مشاوره‌ای، درمانی، تحصیلی و حقوقی بیرون از مسجد

در اختیارگذاشتن منابع لازم جهت مطالعه مخاطبین نظیر کتاب، نشریات و سی‌دی‌ها و نرم‌افزارها در بخش‌های مختلف مشاوره با هدف تأثیرگذاری و افزایش آگاهی‌های مراجعه‌کنندگان

تهیه گزارش جامع از روند اجرای طرح با هدف شناسایی بیشتر فرصت‌ها و تهدیدها و محدودیت‌ها و ارسال آن به مبادی ذی‌ربط

پشتوانه نظری

مقام معظم رهبری(حفظه‌الله) اگر مسجد، کیفیت شایسته‌ی خود را بیابد، هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری از دوش جامعه و مردم و مسؤولان برداشته خواهد شد.

 پیام به بیستمین اجلاس سراسری نماز،19/ 07/ 1390

http://news.masjed.ir/u/jhi
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید