سرویس بین الملل

اردوغان افتتاح مدرسه دینی مسیحیان را مشروط به ساخت مناره برای مسجد آتن دانست

(پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷) ۱۱:۵۹

رئیس جمهور ترکیه روز گذشته طی سخنانی گفته اگر مقامات یونانی می خواهند مدرسه علوم دینی ارتدوکس در این کشور بازگشایی شود، باید برای مسجد فتحیه مناره بگذارند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از عرب نیوز، طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در سخنانی گفت، اگر دولت یونان قصد بازگشایی یک مدرسه علوم دینی مسیحی در استانبول را دارد، مسجد آتن باید دارای مناره باشد.

آلکسیس سیپراس  نخست‌وزیر یونان این ماه به ترکیه رفته و از اماکن دینی مختلف در این کشور دیدن کرده است. سیپراس در طی سفرش به یونان از یک مدرسه دینی ارتدوکس یونانی تعطیل شده در این کشور نیز بازدید کرده و ابراز امیدواری کرد که با کمک اردوغان این مدرسه بازگشایی شود.

این مدرسه دینی مسیحی تعلیم دهنده کشیش آینده در قسطنطنیه بود که در سال 1971 در پی تنش ها میان آنکارا و آتن بر سر قبرس به حالت تعطیل درآمد.

اردوغان روز شنبه ضمن شکایت از اینکه مسجد فتحیه در آتن، پایتخت یونان فاقد مناره می باشد و برخلاف گفته های مقامات یونانی هنوز افتتاح نشده است، گفت این مسجد در سال 1458 در دوره عثمانی ساخته شد، اما از سال 1821 تاکنون به عنوان یک مسجد مورد استفاده قرار نگرفته است.

اردوغان در این باره گفت: آن ها می گویند که مسجد را افتتاح می کنند اما من می گویم که چرا مسجد مناره ندارد، مگر می شود یک کلیسا برج ناقوس نداشته باشد؟

اردوغان گفت که نخست وزیر یونان به او گفته، انتقادات حزب مخالف از علل نبود مناره هستند.


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


پربازدیدترین ها