سرویس اجتماعی
امام جماعت مسجد امام رضا(ع) خیابان دردشت

مسیر برای فعالیت امام جماعت هموار شود

(چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷) ۱۴:۰۶

حجت‌الاسلام والمسلمین وحید بابادایی گفت: گاهی مشاهده می‌کنیم که یک مسجد، امام جماعت فعال و بسیار خوبی دارد، اما دست و پای امام جماعت بسته است و برای هر کاری که می‌خواهد انجام دهد، شرایط و فضا برای آن امام جماعت فراهم نیست.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصرالدین نوری‌زاده روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه به سمت رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد منصوب شد. به همین مناسبت سلسله گفت‌وگوهایی به بررسی راهکارهای «تحقق مسجد تراز انقلاب اسلامی» به عنوان مطالبه از رئیس جدید این مرکز مهم فرهنگی صورت گرفته که سومین گفت‌وگو در ادامه می‌آید.

امام جماعت متخصص مسجدداری‌ انتخاب شوند

حجت‌الاسلام والمسلمین وحید بابادایی معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران در گفت‌وگو با فارس بیان داشت: ضمن تبریک به حاج آقا نوری‌زاده که این مسئولیت خطیر و مهم را در شهر تهران ام‌الاقرای جهان اسلام را به عهده گرفتند، امیدواریم توفیق داشته باشند که بتوانند از طریق مساجد تحول مناسبی در شهر تهران و استان تهران ایجاد کند.

امام جماعت مسجد امام رضا(ع) خیابان دردشت با تأکید بر اینکه رکن اصلی مسجد، امام جماعت است، افزود: یک امام جماعت پر نشاط، فعال، با سواد، دغدغه‌مند می تواند مسجد را رونق دهد و باعث شکوفایی بیشتر مسجد شود. قطعاً اولین مطالبه‌ای که از ایشان داریم این است که این دقت در انتخاب امام جماعت مساجد پیگیری شود که در بین علما و فضلایی که در حوزه علمیه وجود دارد، بهترین و متخصص‌ترین افراد برای مساجد انتخاب شوند.

حجت‌الاسلام بابادایی اظهار داشت: به عنوان یک طلبه و یک امام جماعت و کسی که سال‌ها است در خدمت مبلغان هستم، می‌خواهم عرض کنم که مسجدداری خودش یک تخصص است. امام جماعت باید متخصص مسجدداری‌ باشد. بنابراین بعضی اوقات مشاهده می‌کنیم که متأسفانه انتخاب امام جماعت متخصص امر دسته چندم تلقی می‌شود. در حالی که انتخاب امام جماعت کاملاً دغدغه‌مند، دلسوز، شایسته و مناسب برای مساجد باید در صدر امور قرار گیرد.

 مسیر برای فعالیت امام جماعت هموار شود

وی ادامه داد: مطالبه دوم هموار کردن مسیر برای فعالیت امام جماعت است. به طور مثال همراهی و تعامل هیأت امنا، بسیج، کانون‌های مساجد و جریان‌ها و تفکراتی که مسجد را اداره می‌کنند، در این مسیر مهم است. گاهی مشاهده می‌کنیم که یک مسجد، امام جماعت فعال و بسیار خوبی دارد، اما دست و پای امام جماعت بسته است و برای هر کاری که می‌خواهد انجام دهد، شرایط و فضا برای آن امام جماعت فراهم نیست.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران تصریح کرد: انقلاب اسلامی از مسجد برخاسته است. مسجد جایگاه اصلی انقلاب اسلامی است. مسجد پایگاه شکل‌گیری جریان‌های مردمی برای جبهه بوده است. از مسجد جبهه‌ها پشتبانی شده‌اند. در واقع مهم‌ترین سنگر حفظ انقلاب باز مسجد است.

وی افزود: توقع این است که مساجد مخصوصاً در تهران می‌بایست سنگرهای محکم و فعال علیه دشمنان انقلاب و سنگری برای دفاع از انقلاب اسلامی باشند. در حالی که وقتی مخاطب مسجد تأثیرگذار نباشد، تحقق این امر ممکن نیست. در مساجدی که اکثریت جمعیت‌شان از بانوان و آقایان سالخورده است. با تمام احترامی که برای سالخوردگان قائل هستیم. اما جمعیت تأثیرگذار در انقلاب، نوجوانان و جوانان هستند.

حجت‌الاسلام بابادایی تصریح کرد: بنابراین اولین اتفاقی که می‌بایست در این زمینه بیافتد این است که مخاطب فعال مساجد از جوانان باشند. اولین نشانه‌گیری از جوانان صورت گیرد. البته در این اثنا مواجه با سلیقه‌هایی هستیم که اصلاً مایل به حضور جوان و نوجوان در فضای مسجد نیستند. در حالی که جوان و نوجوان با هر سلیقه و تفکری باید بتوانند مسجد را مکانی برای آرامش و مأمنی برای حضور خود بداند تا بتواند در فعالیت‌های انقلابی مشارکت داشته باشد.

وی گفت: اگر امروز از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم، در این قضیه، مسجد هم باید ورود پیدا کند. در هر صورت اگر بخواهیم جامعه را اصلاح کنیم و بخواهیم جامعه فعال، پویا، شاد و دین‌مدار داشته باشیم، باید این اتفاق از مسجد صورت گیرد.

انتهای پیام/

فارس

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


پربازدیدترین ها