سرویس اجتماعی
گزارشی از مسجد قمربنی هاشم(ع) شرق

کارگزاران مسجد در جذب جوانان نقش به سزایی دارند

(دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷) ۱۱:۵۵

امام جماعت و خطیب مسجد قمربنی هاشم(ع) معتقد است: مسجد کارخانه آدم‌سازیست. ما باید همراه نوجوانان و جوانان خود قدم برداریم و برای جامعه آینده آدم‌سازی کنیم.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، برای برهم زدن بزم عیش و نوش استبداد از ایران و برداشتن مهره  مزدور خاندان پهلوی، ایران با رهبری امام خمینی (ره) و علمای بزرگ کشور نیاز به پایگاهی داشت که فعالیت‌های سیاسی و مذهبی‌اش را آغاز و نیروهای خود را تربیت کنند. از این روی خانه خدا برای ملتی که اکثر آنها مسلمانان هستند و از ظلم دربار پهلوی به ستوه آمدند بهترین محیطی است که نیروهای انقلابی و جهادی را تربیت کنند.
 
در هر کدام از مناطق کشور و شهرها به برکت جمهوری اسلامی ایران، مساجد و حسینیه‌های بسیاری وجود دارد که پایه‌گذار نهضت اسلامی است و جوانان بسیاری را درون خود تربیت کرده و به جبهه های هشت سال دفاع مقدس راهی کرده است. مسجد قمربنی هاشم (ع) در شرق تهران یکی از این مساجد است که از دیروز تا امروز نقش تربیتی کودکان و نوجوانان را ایفا می‌کند و حالا به مجتمعی فرهنگی تبدیل شده که با محوریت نماز، سبک زندگی ایرانی-اسلامی فضایی مفرح را برای کودکان و نوجوانان ایجاد کرده تا مسجد را گعده‌ای برای آنها کند.
 
 
همکاری مردم با مسجد کمتر شده است
 
 وارد مسجد که می‌شویم صدای تلاوت قرآن دسته ‌جمعی آقایان به گوش می‌رسد و پس از آن معنی فارسی آیات که حجت الاسلام والمسلمین علی صابری امام جماعت مسجد برای حاضرین قرائت می‌کند. یکی از صحنه‌هایی که در این مسجد زیاد به چشم می‌آید همجواری جانبازان و نوجوانان و ارتباطی صمیمی بین آنهاست.
 
اصغر خیرآبادی جانباز ۷۰ درصد جبهه‌های انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مساجد سنگر هستند، از اول بودند و تا امروز هم ادامه دارند. مساجد در برهه‌ای زمانی از حالت اصلی خود خارج شدند. قبلا همکار مردم با مساجد بیشتر بود و تمام امور اعم از ازدواج، کمک‌های مالی، تصمیم‌گیری‌های محلی در مساجد انجام می‌شد و اما در حال حاضر قبله مردم به جای اینکه مسجد باشد بانک است و همه کارها آنجا انجام می‌شود. درصورتی که مسجد سنگر است و خانه خداست. از مسجد باید الهام گرفته شود چراکه همه بزرگان ما دانشمندان و علما مسجدی هستند.
 
وی ادامه داد: همه افرادی که قرآن بلدهستند و مساجد می آیند و استفاده می کنند زمینه رشد آنها گسترده‌تر است. ما ترجمه، تفسیر و تدبر در قرآن داریم، ولی همه آنها تخصصی است. قرآن کتاب زندگی است و کسی که بتواند تدبر در قرآن داشته باشد راه زندگی را یادگرفته است.
 
خیرآبادی تاکید کرد: این روحانیت مسجد است که می تواند کودکان و نوجوانان را به مسجد جذب کنند و مردم را خسته نکنند. مسجد قمربنی هاشم همانجایی است که همه بچه ها از ۷ ساله تا نوجوان و جوان در آن حضور دارند و ما را سر ذوق می آورند.

 

کارگزاران مسجد در جذب جوانان نقش به سزایی دارند  

 

مسجد قمربنی هاشم (ع) در قلب خانواده‎‌های جانباز و شهید تاسیس شده است 

 
بعد از اقامه هر نماز صبح، ظهر، مغرب و عشاء، پیش‌نماز مسجد چند خطی از آیات قرآن کریم را تلاوت می‌کند و پس از آن به تفسیر آیه و بیان یکی از اتفاقات روز می‌پردازد. اما این پایان کار این مسجد نیست، بلکه پس از اقامه نماز، باشگاه ورزشی که در طبقه پایین مجتمع وجود دارد، فعالیت خود را از سر می‌گیرد و بسیاری از جانبازان عزیزمان در کنار جوانان در باشگاه ورزش می‌کنند.
 
مجتبی شاکری جانباز هشت سال دفاع مقدس با بیان اینکه سال ۱۳۵۹ در پاکسازی شهر سنندج مجروح شده، در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نهاد اصلی مساجد، برنامه ای منسجم برای مسجدها ندارد، به همین خاطر شما فعالیت های مساجد را به صورت متمرکز نمی‌بینید. وجود یک روحانی که بتواند خوب صحبت کند، اطلاعات قوی داشته باشد و اخبار روز تسلط داشته باشد بسیار مهم است، البته در کنار این روحانی حضور بچه‌های بسیج و محل هم بسیار موثر است.
 
وی افزود: مسجد قمربنی هاشم (ع) در قلب خانواده‎‌های جانباز و شهید تاسیس شده است. وظیفه این مسجد صرفا ادای فریضه نماز نیست، بلکه ما اینجا صندوق قرض الحسنه‌ای داریم که به کمک جانبازان و خانواده ها به وجود آمده است. همچنین در طبقه پایین مسجد باشگاه ایثار را داریم و مسابقات ورزشی شهری و کشوری زیادی را برگزار کرده‌ایم.
 
شاکری در پایان گفت: شاید منحصربه فردترین دسته عزاداری مخصوص جانبازان برای همین مسجد باشد. ایام محرم همه جانبازان اعم از نخاعی و ویلچری از همه جای تهران در مراسمات ما حضور دارند و حتی خود مداحان می‌گویند؛ عزاداری در اینجا  حال و هوای دیگری دارد.
 
همچنین در طبقه دوم و نیم طبقه اول که محل اقامه نماز بانوان است، خانم‌ها در کنار هم قرآن می‌خوانند و دختران جوان و نوجوانان به یکدیگر کتاب‌های جدید را معرفی می‌کنند و مشکلات درسی خودشان را برطرف می‌کنند، پسرها هم در گوشه‌ای دیگر از مسجد برنامه‌‌های امتحانیشان را با یکدیگر چک می‌کنند و تاریخ جلسه بعدی را مشخص می‌کنند.

 

کارگزاران مسجد در جذب جوانان نقش به سزایی دارند

 
مدال بچه مسجدی بودن را به هیچ وجه از دست نمی‌دهیم
 
 در بین نوجوانان دختر که می‌رویم، آنها از حضور خود در مسجد می‌گویند: مسجد فقط برای نماز خواندن نیست، ما اینجا در کنار قرآن خواندن، کتابهای زیادی را به امانت گرفتیم و آنها را خواندیم و در درس‌ها هم از کمک می‌گیریم.
 
وی ادامه داد: ما در حلقه‌های صالحین که در مسجد داریم، به غیر از درس خواندن و کتابخوانی، بازی می‌کنیم و اکثر وقتمان را در مسجد می‌گذرانیم.
 
در بین پسرها حال و هوا متفاوت‌تر است و آنها با شور و هیجان خاصی برای یکدیگر از برنامه‌های درسی و کاریشان می‌گویند: ما در مسجد خادمی می‌کنیم و این سعادتی است که در مسجد بچه‌ها من را به عنوان میاندار مراسم‌ها می‌شناسند و درکنار آنها حضور دارم.
 
وی بیان کرد: از بچگی با پدر و مادرم مسجد می‌آمدم و کم کم خودم به این رفت و آمد عادت کردم و دوست داشتم که مسجد را به عنوان یک پاتوق انتخاب کنم.
 
این نوجوان ۱۵ ساله گفت: بیشترین وسیله جذب من برای اینکه مابقی دوستانم را به مسجد دعوت کنم، هیئت است، تا همه دوستانم به سمت مسجد کشیده شوند. تا یک سنی خانواده به من نوجوان کمک می‌کند و از برهه زمانی به بعد مدرسه همراه ما می‌شود و بعد از آن انتخاب خود نوجوان است. بچه مسجدی بودن من مدالی است که این روزها برگردن دارم و افتخاری است که به هیچ وجه آن را از دست نمی‎دهم.
 

کارگزاران مسجد در جذب جوانان نقش به سزایی دارند  

هر قدر خادمان مسجد با تفکر باشند بچه‌ها نیز به مسجد جذب خواهند شد

در این حین حجت الاسلام والمسلمین صابری به همراه هیئت امنأی مسجد در گوشه‌‎ای مشکلات مسجد و محله را بررسی می‌کنند.
 
در پایان گفتگویی داریم با حجت اسلام‌ و المسلمین علی صابری پیش‌نماز و خطیب مسجد قمربنی هاشم(ع) کسی که هم بزرگترها و هم نوجوانان و جوانان او را دوست دارند و ارتقای مسجد را از زحمت‌های این روحانی می‌دانند.
 
حجت الاسلام‌ والمسلمین علی صابری امام جماعت و خطیب مسجد قمربنی هاشم(ع) معتقد است: مسجد کارخانه آدم‌سازیست. ما باید همراه نوجوانان و جوانان خود قدم برداریم و برای جامعه آینده آدم‌سازی کنیم. اینکه مسجدی پرشور و شلوغ است و مسجدی دیگر خالی از جوانان باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. باید زمینه جذب جوانهارا در مسجد ارزیابی کرد که به نوع نگاه و تفکر خادمان مسجد و مدیران آن بازمی‌گردد.
 
این خطیب با تاکید بر این که هر چقدر خادمان مسجد با تفکر باشند بچه‌ها نیز به مسجد جذب خواهند شد گفت: ما می‌توانیم در مساجد فعالیت های گوناگونی مانند مهد قرآن، باشگاه ورزشی و.. داشته باشیم اما همه اینها مشروط به نوع نگاه هئیت‌امنأ و تفکر آنها است، در واقع آن استادی که برای تدریس به مسجد می‌آید به بچه ها نگاه سکه‌ای ندارد و از لحاظ مادی هیچ چشمداشتی به جیب بچه‌ها و خانواده‌هایشان نخواهد داشت بلکه بیش از جاهای دیگر از خودش مایه می‌گذارد تا آنچه از تربیت اسلامی و قرآنی است در نوجوانان و جوانان شکوفا کند.

 کارگزاران مسجد در جذب جوانان نقش به سزایی دارند

 

امام جماعت نیاز جوانان را درک کند

وی بیان کرد: هر‌کدام از ما دوران کودکی و نوجوانی خود را گذرانده‌ایم و الان باید با نگاهی به گذشته خودمان نیاز نسل جدید را فراهم کنیم. ما آن‌موقع امام جماعتی فعال، باسواد و به روز می‌خواستیم تا نیازهای ما را درک کند، با ما رفیق باشد و حرف‌های ما را گوش کند، نوجوان امروز هم به دنبال چنین فضایی است تا مسجد را محل امن برای خودش بداند.
 
حجت الاسلام‌ والمسلمین صابری ادامه داد: ما دنبال دو رکعت نماز خواندن در مسجد نیستیم، مبنا نماز است اما اصل و اساس توحیدگرایی است، ما باید کاری کنیم که بچه‌هایمان توحیدگرا باشند نه دنیا گرا چرا که فردا همین توحید‌گرایان مدیران مملکتی ما می‌شوند و جامعه به دست همین بچه ‌ها رشد پیدا می‌کند.
 
ائمه جماعت مسجد قمر بنی هاشم (ع) در ادامه گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ارتباط بین مسجد، خانواده و مدرسه گفت: الحمد‌الله طرح خوبی بین ائمه جماعات مساجد و مدارس شکل گرفته است به نحوی که ائمه جماعات به هنگام نماز در مدارس حضور دارند و با دانش آموزان همراه هستند، چه خوب می‌شود اگر ما از این اشتراکات مسجد و مدرسه به نحو احسنت استفاده کنیم و بچه ها را برای خواندن نماز جماعت به مساجد دعوت کنیم.

 

 چه خوب است که مسجد فضایی برای حضور فرزندان ما باشد

 
وی تصریح کرد: کودکان و نوجوانان ما انرژی زیادی دارند و دوست دارند این انرژی را در جایی تخلیه کنند، چه خوب است که مسجد فضایی برای حضور فرزندان ما باشد. در مسجد نباید ممانعت از حضور بچه ها داشته باشیم بلکه باید مهارت‌های زندگی را در تک‌تک رفتار‌هایمان به آنها یاد بدهیم، وقتی خواسته بچه ها در مسجد برآورده شود دیگر این جوان آینده دین گریز نخواهد شد بلکه خانواده ها هم از این حضور استقبال می‌کنند و انشا‌الله آینده ‌ای بهتر را در کشور رقم میزنند.
 
حجت الاسلام‌ والمسلمین صابری در پایان با بیان اینکه اکثر ائمه جماعات ما امروز جوان، باسواد و فعال هستند بیان کرد: در دیداری که مقام معظم رهبری با ائمه جماعات داشتند ایشان فرمودند: «ائمه جماعات بودن یک شغل است و باید به عنوان یک شغل به او نگاه کنیم.» منِ امام جماعت وقتی به عنوان یک شغل به دغدغه نوجوانان و جوانان نگاه کنم بقیه مشغله خودم را کنار می‌گذارم اما در برخی از موارد شغل امام جماعت چیز دیگر‌یست و در کنارش نماز را در مسجد اقامه می‌کند، همه بچه‌ها، روحانیت و مسجد را دوست دارند. اما وقتی من خودم را برای آنها بگیرم کسی سمت مسجد هم نمی‌آید اما اگر هم‌قد آنها شدم و به حرف آنها گوش دادم این نوجوان و جوان مسجد را دیگر رها نخواهند کرد و دوستانش را هم به مسجد دعوت می‌کنند.
 
مسجد قمربنی هاشم (ع) تنها مسجد فعال در تهران نیست و مساجد زیادی اطرافمان وجود دارد که تا امروز در کنار دستگیری افراد نیازمند، در تربیت کودکان و نوجوانان ما نیز نقش داشته‌اند، چه بسا که ما در پیروزی انقلاب اسلامی و سالهای هشت سال دفاع مقدس همین مساجد پایگاه رسیدن به راه سعادت بودند و شعار «تنها رَه سعادت، ایمان، جهاد، شهادت» را سرلوحه زندگی شهدا و جانبازان ما کردند.
 
انتهای پیام/ 
باشگاه خبرنگاران جوان

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


پربازدیدترین ها