سرویس دین و اندیشه
آیت‌الله سیدمحمدخامنه‌ای:

راهپیمایی اربعین فرهنگسازی برای بشریت است

(دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷) ۱۴:۱۲

رئیس بنیاد بین‌المللی ایرانشناسی : راهپیمایی اربعین حسینی را می‌توان از زوایای مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار داد که از جمله آنها چشم‌انداز تاریخی است. از زوایای قابل مطالعه دیگر این جریان بُعد هدفمند بودن و فرهنگسازی آن برای تمام بشریت در طول تاریخ است.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از تسنیم آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد بین‌المللی ایرانشناسی امروز در همایش "اربعین میراث معنوی مشترک ملل جهان اسلام" طی سخنانی راهپیمایی اربعین حسینی را یکی از میراث مهم بشری و همچنین از معقولات مهم شیعی دانست و گفت: بسیاری از میراث‌ها را می‌توان با حواس بینایی درک کرد اما بتدریج اتفاق می‌افتد که در اینگونه مسائل به تفکر نیز روی آورده شود.

بیشتر بخوانید:فرهنگ پیاده‌روی اربعین، فرهنگ ایثار و یکرنگی است

وی با بیان اینکه اربعین دارای معنای بسیار والایی است اظهار کرد: راهپیمایی اربعین حسینی را می‌توان از زوایای مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار داد که از جمله آنها چشم‌انداز تاریخی است. از زوایای قابل مطالعه دیگر این جریان بُعد هدفمند بودن و فرهنگسازی آن برای تمام بشریت در طول تاریخ است.

رئیس بنیاد بین‌المللی ایرانشناسی یادآور شد: البته تاریخ به معنای صحیح وجود ندارد چرا که بخشهایی از تاریخ شامل گفتارها و نوشتارهای جعلی است که این نیازمند تحلیل‌های بسیاری است.

آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای راهپیمایی اربعین را یکی از آموزه‌های اهل‌بیتی دانست و گفت: اگر یادآوری این اتفاق بزرگ نبود، اگر یادی از جریان عاشورای حسینی نبود، هیچگاه در مقابل حکومت ظالم مخالفانی پیدا نمی‌شد. این مسیر پس از شهادت امام حسین(ع) با نقش‌آفرینی امام سجاد(ع) و تلاشهای فراوان آن حضرت آغاز و تا امروز نیز ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در زیارت عاشورا پیش از سلام بر امام حسین(ع) لعن بر دشمنان آن حضرت را بیان می‌کنیم و این یعنی همیشه باید در برابر ظالم و ظلم جبهه گرفت و در مقابل آن کوتاه نیامد.

علیزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی نیز در بخشی از این مراسم گفت: سال گذشته بیانیه‌ای مبنی بر اینکه اربعین به یک میراث معنوی تبدیل شده از سوی بنیاد ایرانشناسی منتشر شد و به زبانهای مختلف نیز ترجمه و به کشورهای گوناگون و ایرانشناسان بسیاری انتقال داده شد. امسال نیز درصدد بررسی و مطالعه ابعاد بیشتری از راهپیمایی اربعین هستیم.

انتهای پیام/

اخبار اربعین: مبادی ورود و خروج کشور برای اربعین افزایش یافت

                 ظرفیت‌های پیاده‌روی اربعین، چه خلاء‌هایی را پر می‌کند؟

 


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


پربازدیدترین ها