شنبه / ۱۴ آبان ۱۴۰۱ / ۱۶:۲۵
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۶۴۴
گزارشگر : ۶۹۱
سرویس مسجد خبر
نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان:

مساجد در حمایت از نظام پیشگام بوده‌اند

حجت‌الاسلام «عبادی‌زاده» گفت: هرجا که نیاز به حمایت از انقلاب و نظام بوده، مساجد پیشگام بوده‌اند.

(شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱) ۱۶:۲۵

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از دفاع‌پرس، حجت الاسلام «محمد عبادی‌زاده» نماینده ولی فقیه در هرمزگان امروز در نشست شورای مشورتی ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان به کارکردهای متنوع مسجد در صدر اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: در زمان پیامبر اسلام (ص) مسجد النبی و در دوران امامت امیر مومنان حضرت علی (ع) مسجد کوفه پایگاه سیاسی اجتماعی و محلی برای رتق و فتق امورات جامعه اسلامی بود.

وی افزود: دانشگاه امام صادق (ع) در مسجد کوفه بود و گاهی یک‌هزار نفر در همین مسجد پای درس آن حضرت می‌نشستند و کسب فیض می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با اذعان به اینکه تاکنون نتوانسته ایم کارکردهای موثر مساجد را احیا کنیم، به تشریح نقش مساجد در شکل گیری، پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی پرداخت و بیان داشت: نظام جمهوری اسلامی مولود مسجد است.

وی با یادآوری اینکه پایگاه انقلابیون و همچنین مرکز سازماندهی نیروهای جبهه و جنگ، مسجد بوده است، افزود: هرجا که نیاز به حمایت از انقلاب و نظام بوده، مساجد پیشگام بوده‌اند.

حجت الاسلام عبادی زاده ‌از فقدان آمار دقیق وضعیت مساجد در سطح استان هرمزگان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه با وجود متولیان متعدد در حوزه مساجد، آمار دقیقی از وضعیت مساجد استان وجود ندارد و همین موضوع موجب ناشناخته ماندن ظرفیت مساجد و نداشتن چشم انداز روشن در این حوزه شده است.

وی بر ضرورت جمع آوری آمار و اطلاعات و تشکیل بانک اطلاعات مساجد استان هرمزگان تاکید کرد و افزود: مرکز رسیدگی به امور مساجد کار جمع آوری آمار و اطلاعات بخش‌های مختلف مساجد بندرعباس را آغاز کرده است که ورود کانون‌های فرهنگی هنری در این عرصه می‌‌تواند کامل کننده پازل تشکیل بانک اطلاعات مساجد باشد.

امام جمعه بندرعباس ضمن قدردانی از اجرای طرح شبکه سازی در سطح کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، عنوان کرد: لازمه شبکه سازی، ایجاد تشکیلات است و باید برنامه‌ریزی شود تا هر مسجد از یک تشکیلات متشکل از ارکان مسجد برخوردار شود و سپس این تشکیلات در سطح شهرستان و در مرحله بالاتر در سطح استان بوجود آید.

وی افزود: ایجاد تشکیلات و شبکه سازی موجب پرهیز از موازی کاری و جزیره‌ای عمل کردن می شود و این موجب سهولت و راحتی در مدیریت مساجد و هم افزایی در کارها خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان‌ با اشاره به عضویت شش نفر از اعضای شورای شهر بندرعباس در شورای مشورتی کانون‌ها، گفت: این اعضا که خود از اعضا و مدیران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هستند امروز به دنبال کمک کردن به مسجد هستند و این بیانگر تاثیرگذاری کانون‌ها در حوزه های مختلف از جمله کادرسازی است.

وی خطاب به اعضای شورای مشورتی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان گفت: شما عزم خود را جزم کرده اید که مساجد را آباد کنید اما بدانید که عمران و آبادانی مساجد به آبادانی ظاهری و فیزیکی نیست بلکه به حضور پررنگ مردم به ویژه جوانان است.

عبادی زاده با بیان اینکه مسجد بدون حضور مردم، بی روح است، تاکید کرد: کانون‌های فرهنگی هنری باید مساجد خلوت و غریب را آباد کند و با راه‌اندازی کانون و اجرای برنامه‌های مورد نیاز روز جامعه نوجوانان و جونان را جذب کنید و مساجد را از غربت در بیاورید.

وی از اعضای کانون های فرهنگی هنری به عنوان آبادگران مساجد نام برد و با اشاره به وجود بیش از هزار باب کانون فرهنگی هنری مساجد در هرمزگان، بیان داشت: این مجموعه ظرفیت بسیار بالایی است و اگر ۵۰ درصد از آن به کار گرفته شود می‌تواند تحولی در حوزه مساجد بوجود آورد.

‌هزار و ۶۰ کانون فرهنگی هنری با مجوز ستاد هماهنگی کانون ها در مساجد شهری و روستایی استان هرمزگان مشغول خدمت رسانی به جامعه هدف هستند.

انتهای پیام/

https://news.masjed.ir/u/S8c
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید