امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۷
هدر خبری و تحلیلی
رمضان به سبک پارسی زبانان آسیای میانه
ویژه برنامه رمضان در کشورهای مختلف/3:
ماه رمضان هرساله به شکل با شکوهی در کشور تاجیکستان یعنی تنها کشور فارسی زبان آسیای میانه برگزار شده و ئموجب ایجاد طراوت در میان مردم خونگرم این کشور می شود.
ماه مبارک رمضان در ترکیه / از سنن عبادی تا جشن های سنتی
ویژه برنامه رمضان در کشورهای مختلف/2:
ماه مبارک رمضان در ترکیه نیز مانند هر کشور اسلامی دیگر با آداب و سنن و جشن های بسیاری برگزار می شود که این برنامه ها حتی مورد توجه گردشگران خارجی غیرمسلمان نیز قرار دارد.
رمضان، عیدی ملی برای مسلمانان مالزی/مساجد در صف اول شادی آفرینی
ویژه برنامه رمضان در کشورهای مختلف/1:
ماه مبارک رمضان به عنوان عیدی سنتی، تداعی گر بهترین و شادترین لحظات برای مسلمانان مالزی بوده که با پرداختن به برنامه های شاد و مفرح سعی در بهتر برگزار کردن این ماه مبارک دارند.
مسجد «جیلان» کوزوو، نماد رویارویی عثمانیان و کلیسا
معرفی مساجد جهان/
مسجد جیلان در شهری به همین نام در کشور کوزوو واقع شده و ساخت آن به سده 17 میلادی باز می گردد و در حقیقت نماد رویارویی سلاطین عثمانی و کلیسا به حساب می آید.
«مسجد بادشاهی» پاکستان، یادگار باشکوه مغولان گورکانی
معرفی مساجد جهان/
مسجد بادشاهی پاکستان در ایالت لاهور این کشور واقع شده و یادگاری با شکوه از «اورنگ زیب عالمگیر»، پادشاه به نام سلسله گورکانیان در هند به حساب می آید که در سال 1673 میلادی بنا شده است.
مسجد «بن حموده» العین، نماد نوسازی امارات
معرفی مساجد جهان/
مسجد بن حموده شهر العین امارات متحده عربی، از جمله مساجد بزرگ و باشکوه این کشور است که در زمره نمادهای نوسازی و مدرن سازی شهر این کشور به حساب می آید.
مسجد «میشکال» هند، زخم خورده از استعمار پرتغالی ها
معرفی مساجد جهان/
مسجد میشکال هند از جمله مساجد قدیمی ایالت کرالا در این کشور به حساب می آید که در قرن 14 میلادی بنای شده و مورد حمله وحشیانه پرتغالی ها نیز قرار گرفته است.
مسجد کبود ایروان، یادگار ایرانیان در ارمنستان
معرفی مساجد جهان/
مسجد کبود شهر ایروان در جمهوری ارمنستان ازجمله بناهای ایرانی این کشور است که در زمره آثار باستانی و بناهای تاریخی پایتخت این کشور به حساب می آید.
«مسجد حسین» مالزی، بنایی مدرن با ظرفیت 2500 نمازگزار
معرفی مساجد جهان/
مسجد حسین مالزی از جمله مساجد مدرن این کشور به حساب می آید که با ظرفیت 2500 نمازگزار، از جمله مساجد مدرن و با امکانات رفاهی مناسب در این کشور به شمار می رود.
مسجد «بکت عطا» قزاقستان، بنایی با معماری اسلامی – ایرانی
معرفی مساجد جهان/
مسجد «بکت عطا» قزاقستان از جمله مساجد زیبای این کشور به حساب آمده که در منطقه آرام و خوش آب و هوای آلاتائو قرار گرفته است.
مسجد 300 هزار نفری «شاه فیصل» پاکستان، از بزرگترین مساجد جهان
معرفی مساجد جهان/
مسجد شاه فیصل در اسلام آباد پاکستان یکی از بزرگترین و مشهورترین مساجد جهان است. این مسجد پس از ساخت در ۱۹۶۹ تا ۱۹۹۳ بزرگترین مسجد جهان بود که در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع ساخته شده و گنجایشی معادل سیصد هزار نمازگزار دارد.
مسجد «سنهری»، یادآور فتح تلخ دهلی توسط نادرشاه افشار
معرفی مساجد جهان/
مسجد سنهری دهلی همان بنایی است که به گواه اسناد تاریخی، نادرشاه بر بام آن رفته تا وضعیت کشتار مردم این شهر در جریان فتح دهلی را از آنجا نظاره کند.
«مسجد سن رامون»، کانون همگرایی مسلمانان کالیفرنیا
معرفی مساجد جهان/
مسجد سن رامون کالیفرنیا از جمله مساجد به نام این ایالت به حساب می آید که کار خود را از سال 1992 آغاز کرده و هر روزه بر تعداد مخاطبین این مکان مقدس افزوده می شود.
مسجد «موریش» ایالت پنجاب هند، اثری فاخر با معماری سلطانی
معرفی مساجد جهان/
مسجد موریش شهر «کاپورت هالا» اسالت پنجاب هندوستان از جمله بناهای فاخر معماری این کشور به حساب آمده که در فهرست آثار ملی هندوستان نیز به ثبت رسیده است.
مسجد شمس تبریزی، یادبودی برای شمس در قونیه ترکیه
معرفی مساجد جهان/
مسجد شمس تبریزی در قونیه ترکیه از جمله بناهایی است که به یاد و نام شمس تبریزی در این شهر بنا شده است.
مروری بر تاریخچه اسلام در آمریکا و معرفی مسجد «ابراهیم خلیل الله» کالیفرنیا
معرفی مساجد جهان/
مسجد ابراهیم خلیل الله شهر فریمانت ایالت کالیفرنیا آمریکا از جمله مساجد این ایالت است که در سال 1996 افتتاح شد.
مساجد سلفی، پاگاه اصلی تروریسم / سعودی بزرگترین دشمن جهان اسلام است (بخش پایانی)
گزارش بین الملل:
خوش خدمتی عربستان سعودی به راستگرایان اسلام ستیز غرب طی سالهای گذشته تا حدی بود که احزاب راستگرا توانستند به لطف ریاض، پس از 60 سال در اروپا و آمریکا به قدرت برسندو این یکی از بزرگترین خیانت هایی بود که عربستان در حق مسلمانان جهان روا داشت.
مساجد سلفی، خانه های تروریسم و آمریکا در جهان - بخش دوم
گزارش بین الملل:
دولت های غربی نه تنها به دنبال متوقف ساختن روند ساخت و توسعه مساجد سلفی با بودجه سعودی ها در کشورهای خود نیستند، بلکه از آنها به عنوان ابزاری برای شناسایی و جذب تروریست ها و انتقال آنها به خاورمیانه نیز استفاده می کنند.
مساجد سلفی، خانه های تروریسم و آمریکا در جهان - بخش اول
گزارش بین الملل:
وهابیت و اندیشه سلفی گری به عنوان ابزاری در دست آمریکا برای تضییع چهره اسلام در سرتاسر جهان از یک سو و استفاده از مساجد به عنوان لانه های تروریستهای تندرو از سوی دیگر به حساب می آیند.
مسجد ملک فیصل برزیل، ردپای تبلیغات سعودی در آمریکای لاتین!
معرفی مساجد جهان/
مسجد ملک فیصل دوم واقع در شهر کوچک لوندریا برزیل از جمله نمادهای توسعه طلبی ایدئولوژیک سعودی ها در آمریکا لاتین به حساب آمده که تاریخ ساخت آن به سال 1968 باز می گردد.