امروز سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۳۸
هدر خبری و تحلیلی
مراسم بزرگداشت آیت‌الله سید ابراهیم خسروشاهی
صبح فردا در مدرسه علمیه مروی برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت آیت‌الله سید ابراهیم خسروشاهی از شاگردان حضرت امام (ره) و علامه طباطبایی و از اساتید اخلاق فردا صبح برگزار می‌شود.
مسابقات قرآن کریم در مسجدصاحب الزمان(عج) افسریه برگزار می‌شود
همزمان با فرا رسیدن ایام دهه فجر؛
چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم مسجد صاحب‌الزمان(عج) در دوسطح خواهران و برادران و در دو رده سنی نوجوان و بزرگسال برگزار می‌شود.
مراسم تشییع آیت‌الله خسروشاهی برگزار شد
صبح امروز؛
مراسم تشییع آیت‌الله خسروشاهی صبح امروز، یکشنبه، سوم بهمن‌ماه با حضور جمعی از مردم، بازاریان، طلاب و روحانیون از مقابل حوزه علمیه مروی برگزار شد.
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد طی پیامی درگذشت آیت االه خسرو شاهی را تسلیت گفتند  /آیت الله خسروشاهی حامی صادق رهبر انقلاب اسلامی بودند
به مناسبت در گذشت آیت الله خسروشاهی؛
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پیامی ضمن اشاره به پاره ای از ویژگی های بارز اخلاقی و علمی مرحوم حضرت آیت الله خسروشاهی، درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفت.
هفته دوم دوره آموزشی فجر فاطمی ویژه ائمه جماعات مساجد برگزار شد
در موزه عبرت؛
هفته دوم دوره آموزشی فجر فاطمی، با موضوع جریان‌شناسی سیاسی، به همت معاونت جذب و آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد با حضور ائمه جماعات مساجد استان تهران برگزار می‌شود، در روز جمعه اول بهمن ماه در موزه عبرت برگزار شد.
آیت‌الله خسروشاهی، از شاگردان امام خمینی(ره)، دار فانی را وداع گفت
صبح امروز پس از تحمل دوره‌ای بیماری؛
آیت‌الله سیدابراهیم خسروشاهی که شاگرد بزرگانی چون شیخ عباس تهرانی، علامه طباطبایی و امام راحل بود، دار فانی را وداع گفت.
برگزاری مراسم دعا و نیایش و تجلیل از فداکاری آتش‌نشانان شهید در مساجد استان تهران
پیام رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پی حادثه مرکز خرید پلاسکو
حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در پی حادثه تلخ آتش‌سوزی مرکز خرید پلاسکو و شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار کشور پیام تسلیتی صادر کرده و از عموم مردم برای حضور در مراسمات بزرگداشت و دعا و نیایش برای شادی ارواح طیبه درگذشتگان این حادثه در مساجد دعوت به‌عمل آورد.
بررسی جایگاه مطالعات و پژوهش در مرکز رسیدگی به امور مساجد / تقویت و گسترش ارتباطات مرکز امور مساجد با حوزه‌های علمیه
در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد مطرح شد:
حجت‌الاسلام حسنی سعدی مدیر دفتر مطالعات، پژوهش‌ها و ارتباطات حوزوی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در گفت‌وگوی مشرح با پایگاه تخصصی مسجد، عملکرد این دفتر را تشریح کرد و از برنامه‌های آتی در حوزه مطالعات و پژوهش خبر داد.
آیت‌الله محمدتقی وحیدی گلپایگانی دچار سکته خفیف شد
عضو فعال مسجد انصارالحجه(عج) خبر داد:
محمدی؛ عضو فعال مسجد انصارالحجه (عج) گفت: آیت‌الله وحیدی گلپایگانی امام جماعت مسجد انصارالحجه به دلیل سکته خفیف، امکان حضور در این مسجد برای اقامه نماز را ندارد.
دوستی میان ملل، جهان عاری از خشونت به ارمغان می‌آورد
گفتگوی اختصاصی با پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا
پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا و از شناخته شده ترین فیلسوفان دین معاصر معتقد است اگر هرکسی بر روی زمین به گونه ای به فکر دوستان خود باشد، شاید آنگاه بتوانیم فریاد جهان عاری از خشونت سر دهیم یا دستِ کم از نبود خشونت های توده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، سخن بگوییم.
ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند/تاثیر موقعیت زمانی و شرایط سخت بر تفسیر امام حسن عسکری(ع)
امام جماعت مسجد قائم‌آل‌محمد(عج) مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام عبدالسعید پورتجریشی گفت: ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند. یعنی به معنای واقعی مفسر قرآن هستند. امام حسن عسکری(ع) تا آیه 282 سوره بقره را تفسیری روشن کرده است اما به خاطر موقعیت زمانی و شرایط حاکمیت، موقعیت مختصری ایجاد شد تا امام حسن عسکری(ع) این مقدار از تفسیر قرآن را بیان کنند و مکتوب شود.
آنچه در مورد فقه المسجد باید بدانیم
یادداشت/حجت الاسلام حسین تیموری
حسین تیموری در یادداشت خود به فقه المسجد پرداخته و آن را بسط می دهد. در این یادداشت ضمن اشاره به مراسمی که در مسجد می توان برپا داشت به چرایی دوری برخی از جوانان از مسجد نیز پرادخته شده است.
آمدن حضرت معصومه(س) به ایران ماموریت الهی بود
حجت الاسلام مشهدی آقایی مطرح کرد:
مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست مرکز رسیدگی به امور مراسجد در مراسم بزرگداشت سالروز وفات حضرت معصومه (ع) کریمه اهل بیت در مجتمع محراب سازمان رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه آمدن این بانوی مکرمه به ایران ماموریت الهی بود گفت: قم از روز ازل سرزمین مقدسی بود.
کرامت حضرت معصومه علیها السلام نسبت به جوان نخجوانی
کرامات حضرت معصومه(ع) از زبان علماء؛
بعد از فروپاشی شوروی، مردم شیعه نخجوان تقاضا کردند که عده ای از جوانان خود را به حوزه علمیه قم بفرستند تا برای تبلیغ در آن منطقه تربیت شوند. در این میان جوانی نابینا عاشق حرم می شود ولی به خاطر عیب چشمش از سفرش ممانعت می کنند.
پشتیبانی استعمار از مدعیان دروغین/جهل مهدویت را نشانه رفت است
سرپرست ناحیه شهید نواب صفوی مطرح کرد:
حجت الاسلام سید مهدی حسینی گفت: شکل گیری فرقه‌های انحرافی و اعتماد کردن به مدعیان مهدویت یا نیابت، ریشه در جهل و نادانی دارد. شیعیان و منتظران واقعی باید با آگاهی از معارف ناب مهدویت و پیروی از علمای معتمد شیعه، خود را از دام نیرنگ بازان حفظ کنند.
طلوع آفتاب به افق سامرا
مقاله / زینب بیشه
هرچند چالش های فراوانی در ارتباط گیری شیعیان با امام زمانشان وجود داشت، اما از آنجا که هرگز نور آفتاب در پشت ابر باقی نمی ماند، شیعیان و محبین حضرت همواره از الطاف ایشان بهره جسته و به طرق گوناگون شامل کرامات و عطایای امام می شدند.
چرا زیارت مسافر ری برابر با زیارت سیدالشهدا(ع) است؟
مروری مختصر بر زندگی حضرت عبدالعظیم(ع)
مأموریت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برای سفر به ری از سوی امام هادی(ع) طراحی شد و ایشان در راستای توسعه و نشر معارف معصومین(ع) و تشیع راهی ری شدند. حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به صورت یک مسافر ناشناس ، وارد ری‌ شد و در محلّه ساربانان در «کوی‌ سکة الموالی» به منزل یکی‌ از شیعیان اقامت گزید، مدّتی‌ به همین صورت گذشت.
فراخوان جذب نیروی قراردادی و پروژه‌ای
از سوی دفتر نظارت و ارزیابی مرکز رسیدگی به امور مساجد اعلام شد؛
دفتر نظارت و ارزیابی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران جهت تکمیل کادر قراردادی و پروژه‌ای خود از افراد واجد شرایط جذب می‌کند.
تمدن و مدنیت بدون دین به توحش می انجامد / مظلومان عالم هیچ پناهی جز ایران ندارند
تولیت آستان قدس رضوی در مسجد امام حسین(ع) شهرری:
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه مشکل دنیای امروز این است که نمی دانند امیر المومنین(ع) و امام رضا(ع) چه کسانی هستند و چه سخنانی را برای مردم بیان کرده اند، گفت: رسالت فرهیختگان و به ویژه علما بسیار سنگین است و باید تلاش کنند تا پیام دین و آموزه های اهل بیت(ع) به گوش دنیا برسد.
نشست دوم ترم دوم دوره تخصصی تبلیغ برگزار می‌شود
.
دومین جلسه از نشست‌های آموزشی ترم دوم دوره تخصصی تبلیغ ویژه ائمه جماعات مساجد استان تهران، چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته در مجتمع فرهنگی و آموزشی محراب مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار می‌شود.