امروز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۰۱
هدر خبری و تحلیلی
فعالیت در فضای مجازی از منظر قرآن
یادداشت/حجت الاسلام قرائتی؛
براساس آیات قرآن،‌ اولین حق مردم (در فضای مجازی) آن است که مطالب و اخبار به شکل صحیح و مستند در اختیار آنان قرار گیرد، نه براساس حدس و گمان، توهین و تهمت، یا شایعه و برداشت شخصی.
گفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در خصوص بایسته‌های مسجد
به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مسجد منتشر شد:
مسجد به عنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهادهای جامعه‌ی اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا نموده است.
بایدها و نبایدهای برنامه‌­های اوقات فراغت / مهمترین کارکرد مساجد در اوقات فراغت
یادداشت/ امام جماعت مسجد علوی؛
حجت الاسلام سیدمحمدمحسن روح الامین معتقد است: در فعالیت‌های فرهنگی تربیتی اول باید هدف را در نظر بگیریم. بی‌حساب و کتاب کار کردن نتیجه ندارد، و اگر نتیجه د‌اشته باشد، موقت است و ماندگار نیست. هدف باید حتماً تعریف شود، حتی در برهه‌های موقت مثل تابستان.
حوزه علمیه به فکر افزایش اثرگذاری ائمه جماعات در مسئله حجاب باشد
یادداشت / امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع)؛
حجت‌الاسلام صدارت معتقد است: همانگونه که مساجد نباید خصوصی باشند و بایستی پذیرای عموم مردم و همسایگان باشند، شأن امامت مسجد نیز این است که برای هدایت تمامی اقشار جامعه پیرامونی مسجد برنامه داشته و اقدام نماید.
اوقات فراغت در گرداب مشکلات
یادداشت/امام جماعت مسجد جامع درکه؛
حجت الاسلام حسین الله وردی معتقد است: گاهی چون افراد تعریف درستی از اوقات فراغت ندارند، نمی‌توانند از آن خروجی خوبی بگیرند و نتایج این برنامه‌ها و غنی‌سازی اوقات، نامشخص است که این، یکی از مشکلات بزرگ برنامه‌های تابستانی است.
افطاری ساده یک گام برای اصلاح سبک زندگی
یادداشت/حسین تیموری
برای ساخت روابط اجتماعی اسلام محور، باید در ابتدا «سبک زندگی» یا به تعبیر رهبر انقلاب «شیوه ی زیستن» مردم را اصلاح کرد. ماه مبارک رمضان یکی از آن ایام خاص سال است که می تواند موجب اصلاح سبک زندگی مردم در دو ساحت «فردی» و «اجتماعی» شود.
مدیریت فرهنگی مسجد با رویکرد نوین
یادداشت / امام جماعت مسجد جامع ثارالله(ع)؛
حجت‌الاسلام احمد تقوا معتقد است:مدیریت و مهندسی فرهنگی مسجد، شامل وظایفی همچون برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، سازماندهی، نوآوری، هماهنگی، ارتباطات، رهبری، انگیزش و کنترل می‌شود.
مسجد محور توسعه و تعمیق فرهنگ
یادداشت/حسین محمدی طلبه و کارشناس ارشد جامعه شناسی
مقوله مهندسی فرهنگی مسجد ـ محور، در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و در توسعه و تعمیق ارزش‌های دینی و رضایت شهروندان، نقشی حیاتی و تأثیری شگرف دارد.
مسجدِ فرهنگ‌ساز با گفتمان تولید محتوای مردمی
یادداشت/سید سجاد جلینی پژوهشگر در حوزه مسجد
تولید محتوای مردمی بخشی از دموکراسی و همان اتفاقی است که باعث حضور مردم در عرصه‌های مختلف جامعه می‌شود. مردم خود حرکت‌های اجتماعی را جهت‌دهی کرده، تغییر داده یا تصحیح می‌کنند.
مسجد کارآفرین، یک دورنمای اولیه
یادداشت/محمدحسین شیخ شعاعی
کارآفرینی، موتور حرکت‌دهنده اقتصاد است. یعنی اگر مردم و مسئولان جامعه‌ای در این مسیر حرکت کردند و همه تصمیم‌ها و رفتارهای اقتصادی، در تجارت و صنعت و خدمات و حتی مصرف، به این سمت‌وسو گرایش داشت، اقتصادِ آن جامعه رونق می‌گیرد و مؤلفه‌های آن رشد می‌کنند.
بازیابی نقش مساجد در آموزش مهارت‌های زندگی
یادداشت؛ علی صمیمی
جایگاهی است برای تزکیه‌نفس و پرواز به ملکوت. مسجد مکان مقدسی است که در آن با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرد. البته برای مسلمانان مسجد تنها محل عبادت نیست، بلکه مکانی است که همیشه به عنوان مرکزی برای اجتماعات به کار رفته است
بررسی عوامل گرایش به اعتیاد و راههای نجات از آن
یادداشت/حجت الاسلام سید محمدحسین میرشاه ولد
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) سعادت آباد معتقد است: ضعف باورها و ارزش‌های اخلاقی دینی، از جمله دلایلی است که در گرایش جوانان به اعتیاد مؤثر است. اگر ما بتوانیم باورهای دینی را از کودکی در بچه‌ها تقویت کنیم، کمتر دچار گرفتاری‌ها و لغزش‌ها می‌شوند.
مسجد چگونه می‌تواند در جامعه محرومیت زدایی کند؟
یادداشت/جلال حیران نیا
مسائل اقتصادی مساجد باید با مشارکت و همیاری مردم و در جهت کمک اقتصادی به خود مردم صورت گیرد.
همسرداری و حضور زنان در مسجد
یادداشت / مسجد و بانوان
یکی از تأثیراتی که حضور در مسجد بر فرایند همسرداری می گذارد، آرامش و نشاطی است که بانوان از حضور در مسجد می گیرند و آنها را در انجام امور مربوط به خانه مصمّم تر و با انگیزه تر می کند.
نقش و جایگاه مسجد در کاهش فاصله نسل نو با نسل گذشته
یادداشت/ خانم سحر شهریاری؛
حضور افراد در مسجد، زمینه خوبی برای انتقال پیام‌های انقلاب به نسل جدید فراهم می‌کند. نباید بین نسل جوان ما و اصل انقلاب فاصله ایجاد شود، چون یکی از توطئه‌های دشمن، گسست نسلی و پاک کردن تاریخ انقلاب اسلامی از ذهن جوانان است.
مرا کشف کنید / بررسی نشانه‌های شکاف نسلی
یادداشت/ محمدجواد مقدمی شهیدانی؛
شکاف نسلی به عنوان پدیده‌ای فرهنگی ـ اجتماعی که از باورداشت‌ها تا رفتار فردی و اجتماعی، مناسبات ارتباطی و سبک زندگی را در یک جامعه تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، به مثابه یک انقلاب اجتماعی ـ فرهنگی است.
احیاء مساجد احیای بقیع است
یادداشت / حجت الاسلام محمد صدارت
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) معتقد است: چنانچه مسجدی درش بسته باشد و یا نیاز به مرمت و یا احیا داشته باشد. ثواب آن احیاء برابر است با ثواب احیاء بقیع.
نقش حلقه‌های تربیتی مساجد در مقابله با آسیب‌های اجتماعی
یادداشت / مسعود انصاری
می‌توان گفت مسجد یکی از مکان‌هایی است که انسان‌ها می‌توانند در آن، دوستانی صمیمی پیدا کنند. کسانی که مقید به رفت و آمد در مسجد هستند و نسبت به آن علاقه دارند، کسانی هستند که به تعبیر قرآن دوست دارند پاکیزه شوند
خانه دوست همین جاست
یادداشت/ حجت‌الاسلام عبداللهی
حجت‌الاسلام امیر عباس عبداللهی، امام جماعت مسجد سیدالشهدا(ع) و پیشگام امر مشاوره در مسجد نوشتاری از الزامات جلسات مشاوره ازدواج به قلم تحریر دراورده است.
وقف، زیباترین مهندسی و ماندگارترین سرمایه اخروی است
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور:
حجت الاسلام علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور همزمان با روز ملی وقف با صدور پیامی با گرامیداشت این روز، وقف را زیباترین مهندسی و ماندگارترین سرمایه اخروی دانست.