امروز یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۹
هدر خبری و تحلیلی
افطاری ساده یک گام برای اصلاح سبک زندگی
یادداشت/حسین تیموری
برای ساخت روابط اجتماعی اسلام محور، باید در ابتدا «سبک زندگی» یا به تعبیر رهبر انقلاب «شیوه ی زیستن» مردم را اصلاح کرد. ماه مبارک رمضان یکی از آن ایام خاص سال است که می تواند موجب اصلاح سبک زندگی مردم در دو ساحت «فردی» و «اجتماعی» شود.
مدیریت فرهنگی مسجد با رویکرد نوین
یادداشت / امام جماعت مسجد جامع ثارالله(ع)؛
حجت‌الاسلام احمد تقوا معتقد است:مدیریت و مهندسی فرهنگی مسجد، شامل وظایفی همچون برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، سازماندهی، نوآوری، هماهنگی، ارتباطات، رهبری، انگیزش و کنترل می‌شود.
مسجد محور توسعه و تعمیق فرهنگ
یادداشت/حسین محمدی طلبه و کارشناس ارشد جامعه شناسی
مقوله مهندسی فرهنگی مسجد ـ محور، در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و در توسعه و تعمیق ارزش‌های دینی و رضایت شهروندان، نقشی حیاتی و تأثیری شگرف دارد.
مسجدِ فرهنگ‌ساز با گفتمان تولید محتوای مردمی
یادداشت/سید سجاد جلینی پژوهشگر در حوزه مسجد
تولید محتوای مردمی بخشی از دموکراسی و همان اتفاقی است که باعث حضور مردم در عرصه‌های مختلف جامعه می‌شود. مردم خود حرکت‌های اجتماعی را جهت‌دهی کرده، تغییر داده یا تصحیح می‌کنند.
مسجد کارآفرین، یک دورنمای اولیه
یادداشت/محمدحسین شیخ شعاعی
کارآفرینی، موتور حرکت‌دهنده اقتصاد است. یعنی اگر مردم و مسئولان جامعه‌ای در این مسیر حرکت کردند و همه تصمیم‌ها و رفتارهای اقتصادی، در تجارت و صنعت و خدمات و حتی مصرف، به این سمت‌وسو گرایش داشت، اقتصادِ آن جامعه رونق می‌گیرد و مؤلفه‌های آن رشد می‌کنند.
بازیابی نقش مساجد در آموزش مهارت‌های زندگی
یادداشت؛ علی صمیمی
جایگاهی است برای تزکیه‌نفس و پرواز به ملکوت. مسجد مکان مقدسی است که در آن با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرد. البته برای مسلمانان مسجد تنها محل عبادت نیست، بلکه مکانی است که همیشه به عنوان مرکزی برای اجتماعات به کار رفته است
بررسی عوامل گرایش به اعتیاد و راههای نجات از آن
یادداشت/حجت الاسلام سید محمدحسین میرشاه ولد
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) سعادت آباد معتقد است: ضعف باورها و ارزش‌های اخلاقی دینی، از جمله دلایلی است که در گرایش جوانان به اعتیاد مؤثر است. اگر ما بتوانیم باورهای دینی را از کودکی در بچه‌ها تقویت کنیم، کمتر دچار گرفتاری‌ها و لغزش‌ها می‌شوند.
مسجد چگونه می‌تواند در جامعه محرومیت زدایی کند؟
یادداشت/جلال حیران نیا
مسائل اقتصادی مساجد باید با مشارکت و همیاری مردم و در جهت کمک اقتصادی به خود مردم صورت گیرد.
همسرداری و حضور زنان در مسجد
یادداشت / مسجد و بانوان
یکی از تأثیراتی که حضور در مسجد بر فرایند همسرداری می گذارد، آرامش و نشاطی است که بانوان از حضور در مسجد می گیرند و آنها را در انجام امور مربوط به خانه مصمّم تر و با انگیزه تر می کند.
نقش و جایگاه مسجد در کاهش فاصله نسل نو با نسل گذشته
یادداشت/ خانم سحر شهریاری؛
حضور افراد در مسجد، زمینه خوبی برای انتقال پیام‌های انقلاب به نسل جدید فراهم می‌کند. نباید بین نسل جوان ما و اصل انقلاب فاصله ایجاد شود، چون یکی از توطئه‌های دشمن، گسست نسلی و پاک کردن تاریخ انقلاب اسلامی از ذهن جوانان است.
مرا کشف کنید / بررسی نشانه‌های شکاف نسلی
یادداشت/ محمدجواد مقدمی شهیدانی؛
شکاف نسلی به عنوان پدیده‌ای فرهنگی ـ اجتماعی که از باورداشت‌ها تا رفتار فردی و اجتماعی، مناسبات ارتباطی و سبک زندگی را در یک جامعه تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، به مثابه یک انقلاب اجتماعی ـ فرهنگی است.
احیاء مساجد احیای بقیع است
یادداشت / حجت الاسلام محمد صدارت
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) معتقد است: چنانچه مسجدی درش بسته باشد و یا نیاز به مرمت و یا احیا داشته باشد. ثواب آن احیاء برابر است با ثواب احیاء بقیع.
نقش حلقه‌های تربیتی مساجد در مقابله با آسیب‌های اجتماعی
یادداشت / مسعود انصاری
می‌توان گفت مسجد یکی از مکان‌هایی است که انسان‌ها می‌توانند در آن، دوستانی صمیمی پیدا کنند. کسانی که مقید به رفت و آمد در مسجد هستند و نسبت به آن علاقه دارند، کسانی هستند که به تعبیر قرآن دوست دارند پاکیزه شوند
خانه دوست همین جاست
یادداشت/ حجت‌الاسلام عبداللهی
حجت‌الاسلام امیر عباس عبداللهی، امام جماعت مسجد سیدالشهدا(ع) و پیشگام امر مشاوره در مسجد نوشتاری از الزامات جلسات مشاوره ازدواج به قلم تحریر دراورده است.
وقف، زیباترین مهندسی و ماندگارترین سرمایه اخروی است
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور:
حجت الاسلام علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور همزمان با روز ملی وقف با صدور پیامی با گرامیداشت این روز، وقف را زیباترین مهندسی و ماندگارترین سرمایه اخروی دانست.
مسجد؛ محوری ترین محل تجمع بسیجیان و پایگاه دفاع از انقلاب
به مناسبت 5 آذر؛ سالروز تأسیس بسیج مستضعفین؛
سخن امام خمینی(ره) که فرمود: «مساجد پایگاه اصلی بسیج است.»نشان داد که با وجود اهمیت بسیار زیاد دیگر اقشار بسیج مانند بسیج طلاب و دانشجویی و... مساجد کماکان محوری ترین پایگاه برای دفاع از انقلاب و بهترین محل تجمع برای بسیجیان که پیش قراولان دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند،است.
جایگاه مسجد در فرهنگ اسلامی/ موثرترین عامل افزایش کارکرد مساجد
یادداشت / حجت‌الاسلام علی قنبریان
بهترین و موثرترین عامل در افزایش توان کارکردی مساجد یاری خواستن از امامان جماعت شایسته، کارآمد، اهل خلوص، فعال، خوش رفتار، فروتن و دارای سعه صدر و توانمند در برقراری ارتباط صمیمی است.
مسجد و کمک به بانوان در جهت تربیت فرزند
یادداشت
توانمندی های مسجد در ایجاد آمادگی لازم برای بانوان در تربیت فرزند بسیار شگفت است. مسجد پیش از آن که خود به طور مستقیم وارد ایجاد رابطه با کودکان شود، لازم است حضور مادران را غنیمت شمرده و بیشترین و بهترین استفاده را از این فرصت داشته باشد.
ضرورت‌های رفتار با کودکان در مساجد
یادداشت
ممکن است حضور کودکان در مسجد به دلایل مختلف منجر به انجام امور عبادی نشود اما صرف همین حضور، تاثیر خود را خواهد گذاشت. البته با این شرط که مسائل گفته‌شده رعایت شود، کودک خسته نشود و بعد از پایان مراسم، تشویق و تاییدی دریافت کند.
تأثیر نوع نگاه امام جماعت بر حضور بانوان در مسجد
یادداشت
اگر نگاه امام جماعت، با حضور بانوان در مسجد همراه نباشد، آیا در چنین شرایطی می توان انتظار حضور جدی و مفید بانوان در مسجد داشت؟