مساجد پایگاه معرفت و روشنگرى
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: ملت سرافراز ایران همواره مساجد را پایگاه معرفت، روشنگرى و استقامت ملى قرار داده‌اند به گونه‌ای که در طی پیروزی انقلاب و پس از آن، مساجد هسته اصلی بسیج عمومی و مردمی بود.
نسل جوان محور بیانیه گام دوم انقلاب است
حجت الاسلام عباسی در یادداشتی به بهانه دهه تکریم و تعظیم مساجد، به برخی از کلیدواژه ها و محورهای بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته است.
از 19 دی 56 قم در صراط مستقیم، حرکت مستمرّ خودش را ادامه داده است
از روز نوزدهم دی سال ۱۳۵۶ -که ما قضایای قم را از دور شنیدیم و هنوز هیچ خبری در کشور نبود از اجتماعات مردمی و هیجانات مردمی، و قم به‌پاخاست و قیام کرد و سینه سپر کرد و کشته داد و شهید داد- تا امروز که چهل سال است، قم در صراط مستقیم، حرکت مستمرّ خودش را ادامه داده است.
کادر سازی از ضرورت‌های یک مسجد انقلابی است
امام جمعه قم کادر سازی را از کارکردهای یک مسجد انقلابی توصیف کرد و گفت: انتقال تجارب انقلابی از ضرورت هایی است که بزرگان مسجد نباید از آن غافل شوند.
گوهرشاد؛ از کشف حجاب زرین تاج تا قیام بهلول
تساوی حقوق زن و مرد، یکی از دوازده تعلیم اجتماعی بهائیت است و کشف حجاب و بی بندوباری زنان و مردان، ذیل آن قرار می گیرد. در دوره ناصرالدین شاه، اولین زنی که به صورت عمومی و علنی کشف حجاب کرد، زنی به نام زرین تاج بود که توسط سران بابیت، ملقب به طاهره و قره العین شد.
حکایت روحانی‌ای که به مسجد راهش نمی‌دادند!
حکایت خواندنی روحانی جوانی که با سعه صدر و گشاده رویی برمشکلات پیش روی مسجد انقلابی داودقلی زنجان فائق آمد و رونقی دوباره به این مسجد داد.
مشخصه بانوان موفق مسجدی چیست؟
هفتمین روز از دهه تکریم و غبارروبی مساجد به نام؛ مسجد «پایگاه نقش آفرینی بانوی مسلمان در جامعه» نامگذاری شده است. شاید به یاد همان خانوم مسجدیهایی که کنسرو و لباس گرم برای رزمندگان دفاع مقدس مهیا می‌کردند و شاید فراتر از آن به یاد دو بانوی بزرگوار که یکی همچون کوهی پشت محمد(ص) ایستاد و یکی همچون فرشته‌ای در کنار علی(ع).
برداشتن گام های اصولی و عالمانه عامل اقتدار ایران در منطقه
خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: امروز ایران در حوزه سیاسی، امنیتی، علمی و اجتماعی به قدرت تبدیل شده است و این امر به دلیل گام های اصولی است، البته در حوزه اقتصادی دربرخی موارد به این ‌خاطر اینکه گام های عالمانه برنداشتیم، موفق نبودیم.
بزرگ ترین خدمت اجتماعی مسجد: «بیا با هم حرف بزنیم»
امروز ششمین روز از دهه تکریم و غبارروبی مساجد با عنوان روز «مسجد، پایگاه ارائه خدمات اجتماعی» نام گذاری شده است اما هرگز یادمان نرود به عنوان یک مسلمان در ارائه خدمات اجتماعی توسط مساجد ما هم مسئول هستیم حال با هر توانمندی و امکاناتی که داریم.
فعالیت در فضای مجازی از منظر قرآن
براساس آیات قرآن،‌ اولین حق مردم (در فضای مجازی) آن است که مطالب و اخبار به شکل صحیح و مستند در اختیار آنان قرار گیرد، نه براساس حدس و گمان، توهین و تهمت، یا شایعه و برداشت شخصی.
گفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در خصوص بایسته‌های مسجد
مسجد به عنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهادهای جامعه‌ی اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا نموده است.
بایدها و نبایدهای برنامه‌­های اوقات فراغت / مهمترین کارکرد مساجد در اوقات فراغت
حجت الاسلام سیدمحمدمحسن روح الامین معتقد است: در فعالیت‌های فرهنگی تربیتی اول باید هدف را در نظر بگیریم. بی‌حساب و کتاب کار کردن نتیجه ندارد، و اگر نتیجه د‌اشته باشد، موقت است و ماندگار نیست. هدف باید حتماً تعریف شود، حتی در برهه‌های موقت مثل تابستان.
حوزه علمیه به فکر افزایش اثرگذاری ائمه جماعات در مسئله حجاب باشد
حجت‌الاسلام صدارت معتقد است: همانگونه که مساجد نباید خصوصی باشند و بایستی پذیرای عموم مردم و همسایگان باشند، شأن امامت مسجد نیز این است که برای هدایت تمامی اقشار جامعه پیرامونی مسجد برنامه داشته و اقدام نماید.
اوقات فراغت در گرداب مشکلات
حجت الاسلام حسین الله وردی معتقد است: گاهی چون افراد تعریف درستی از اوقات فراغت ندارند، نمی‌توانند از آن خروجی خوبی بگیرند و نتایج این برنامه‌ها و غنی‌سازی اوقات، نامشخص است که این، یکی از مشکلات بزرگ برنامه‌های تابستانی است.
افطاری ساده یک گام برای اصلاح سبک زندگی
برای ساخت روابط اجتماعی اسلام محور، باید در ابتدا «سبک زندگی» یا به تعبیر رهبر انقلاب «شیوه ی زیستن» مردم را اصلاح کرد. ماه مبارک رمضان یکی از آن ایام خاص سال است که می تواند موجب اصلاح سبک زندگی مردم در دو ساحت «فردی» و «اجتماعی» شود.