امروز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۰۰
هدر خبری و تحلیلی
ارزیابی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و وضعیت مساجد ناحیه علامه امینی
در گفتگو با حجت الاسلام صنوبری صورت گرفت:
مدیر ناحیه علامه‌امینی مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه‌ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید مدرس
در گفتگو با حجت الاسلام ضائفی صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید مدرس مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
امام جماعت باید بداند اگر خانه خدا را اداره کند خداوند هم خانه او را اداره می‌کند
آیت الله سید علی مقدم قوچانی:
امام جماعت مسجد علوی معتقد است: امام جماعت نباید انتظاری از مردم داشته باشد. امام جماعت باید این اعتقاد را داشته باشد اگر ما خانه خدا را اداره کنیم خداوند هم خانه ما را اداره می‌کند.
نقش امام جماعت در مسجد برقرار / امام جماعت اولین نفر بیاید و آخرین نفر برود
امام جماعت مسجد امام رضا(ع)دهکده المپیک مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام علی فراهانی واشقانی معتقد است: تمام تلاشش بر این است که مسجد امام رضا(ع) را به طور شبانه‎روزی برای پاسخ‌گویی به نیازهای مردم منطقه و حتی مسافران بین راهی فعال کند.
برای ارتباط اقشار مختلف مردم با مسجد باید جاذبه بیشتری ایجاد کرد
امام جماعت مسجد محمدیه جوادیه:
حجت الاسلام سالک گفت: همانند نماز جمعه که هم خطبه سیاسی و هم خطبه عبادی دارد، در مسجد نیز علاوه بر اعمال عبادی، باید مسائل سیاسی هم طرح شود
کم‌کاری برخی روحانیون، از عوامل ایجاد وضعیت موجود «عفاف» در جامعه است
امام جماعت مسجد بقیه‌الله (عج):
امام جماعت مسجد بقیه‌الله (عج) با بیان اینکه رعایت عفاف در جامعه تنها شامل بانوان نمی‌شود بلکه رفتار و پوشش برادران را نیز در بر می‌گیرد، گفت: کم‌کاری برخی روحانیون، از عوامل ایجاد وضعیت موجود عفاف در جامعه است.
مسجد بخشی از زندگی مردم است
امام جماعت مسجد فائق:
حجت الاسلام حسینی معتقد است: مسجد بخشی از زندگی مردم است؛ به همین دلیل زیبایی مسجد تا حدی که اسراف و زیاده‌روی نباشد، لازم است. بنده مکرر به مردم توصیه می‌کنم که بچه‌ها را به مسجد بیاورید.
پدرم به من گفت: اسلام واقعی همان است که در مسجد دیدی / مسلمان شدن بهترین اتفاق در زندگی یک انسان است
گفت‌وگو با مدیر مؤسسه زندگی سالم برای زنان مسلمان؛
صفیه عبدالخالق می گوید: مهم‌ترین چیزی که از مسلمان‌شدن نصیب من شد، عشق و علاقه‌ام به قرآن است. این کتاب، زیباترین کتابی است که می‌تواند باشد. مسلمان شدن بهترین اتفاق در زندگی یک فرد است.
ضرورت آشنایی امام جماعت با  فضای مجازی و رسانه
مدیر مدرسه علمیه کوثریه در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
فرحناز ریاضی گفت: امام جماعت لازم است از طریق سیستم های ارتباطی روز مثل فضاهای مجازی با اهالی محل ارتباط برقرار کرده و از مشکلات و نظرات آن ها مطلع شود.
«نقش زنان» را در مساجد فقط به عنوان مأمومین در نظر نگیریم
حجت‌الاسلام آقامیری:
مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران گفت: مساجد به عنوان اصلی‌ترین محفل دینداران باید جایگاه خوبی برای زنان باشند؛ یعنی ما در مساجد فقط نقش زنان را به عنوان مأمومین و اقتداکنندگان در نظر نگیریم.
ضریب حضور معنوی زنان از مردان بیشتر است/ برنامه‌های مساجد برای زنان
حجت‌الاسلام کرمی:
معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد هر سال یک رویکرد برنامه‌ای اتخاذ می‌کند. سال 92 با مسجد و خانواده شروع کردیم یعنی یک سال را به تبیین سیاست و محتوا و برنامه در حوزه خانواده اختصاص دادیم. سال 93 مسجد و کودک و نوجوان، سال 94 مسجد و جوان، سال 95 مسجد و بانوان نام گرفت و سال 96 هم به لحاظ اهمیت موضوع مسجد و بانوان، دوباره این موضوع انتخاب شد.
امام جماعت نمونه باید جویای حال نمازگزارانش باشد
امام جماعت مسجد حسنی‌ در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت‌الاسلام سید کاظم مصطفوی منتظری گفت: امام جماعت نمونه باید از نمازگزارانش مطلع شود و اگر نمازگزاری چند روز نیامد جویای حالش شود که اگر بیمار است نمازگزارن و امام جماعت مسجد به عیادتش بروند و اگر کسی از همسایه‌های مسجد فوت کرد امام جماعت و نمازگزاران مسجد در مراسم تشیع، نماز میت و مراسم ترحیم آن شخص شرکت کنند.
خوش خلقی امام جماعت شرط جذب جوانان به مسجد / مساجد کشور، رنگ آمیزی، شادابی ظاهری و طراوت ندارند
امام جماعت مسجد وفا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت‌الاسلام دکتر کمالی گفت: اگر ائمه جماعات، خوش خلق، نیکو سخن و حتی خوش لباس باشد و مساجد نیز برنامه‌های خلاقانه، موثر و مخاطب پسند برگزار کنند، مردم، جذب آنان می‌شوند.
پیوند مسجد و مدرسه با اجرای طرح ۱۸ ساعت در مسجد روح‌الله + عکس
در گفت‌وگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله(ره) بررسی شد:
ارتباط بین دانش‌آموزان و مسجد در این مجموعه از زمان ساخت وجود داشت ولی با طرح ایده پیوند مسجد و مدرسه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به شکلی هدفمند قوت یافت.
نگاهی به هویت اجتماعی زن و پتانسیل مسجد در جذب اجتماعی زنان
در گفتگو با حجت الاسلام زیبائی‌نژاد بررسی شد؛
مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزۀ علمیۀ قم معتقد است: جامعۀ سنتی یک تلقی اصلی دربارۀ زن داشته است که آن هم این بوده که اگر جامعه بخواهد سالم بماند، باید خانواده در آن سالم باشد و بر اساس این تلقی، تفکیک وظایفی بین زن و مرد ایجاد کرده است. موقعی که جریان مدرن وارد جامعه‌ای با آن تفکرات شد، زن‌ها را از خانه بیرون آورده و نقش مشارکت اجتماعی به سبک مدرن به آنها داده شد.
ورود مساجد به عرصه حل مشکلات جامعه یک فرصت است
مدیر ناحیه شیخ کلینی:
مساجد باید قبل از هر ورودی به این عرصه درباره مشکلات و مسائلی که می‌خواهند به رفع آن کمک کنند، بیاندیشند و تدابیری برای حل مسائل داشته باشند.
روحانیون مبلغ حضور بیشتر بانوان در مساجد باشند
امام جماعت مسجد خیّر:
حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر مطهری گفت: صاحبان منابر و تریبون‌ها به ویژه روحانیون می توانند در سخنرانی‌های خود بانوان را به حضور بیشتر و فعالیت مستمر در مساجد تشویق کنند.
آبادانی یک مسجد به چاره ساز بودنش است /مسجدی که باید در تراز اسلام باشد
امام جماعت مسجد ثارالله(ع):
حجت‌الاسلام تقوا معتقد است: آبادانی و شکوه مسجد، فقط به زرق و برق گنبد و مناره نیست؛ بلکه حضور مردم و چاره‌ساز بودن مسجد برای مخاطبانش، مهم‌ترین مصداق آبادانی و زنده بودن آن است.
جوان را با نگاه طبیبانه جذب مسجد کنیم
استاد حوزه و دانشگاه:
حجت‌الاسلام حائری‎زاده با اشاره به راهکارهای جذب جوانان به مسجد گفت: بخش زیادی از این عدم استقبال و وضعیت فعلی به امام جماعت مسجد بر می‎گردد، لذا باید اجازه دهیم جوانان بیایند و با نگاه طبیبانه آنها را پذیرش کنیم.
مسجد تنها محلی است که فقیر و غنی در آن یکسانند/پتانسیل مسجد در پایگاه اجتماعی بودن آن است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام محمدصدارت معتقد است: مراکزی که بحث صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها را دارند، تدبیری بیاندیشند که این موسسات به مساجد وصل شوند و زیر نظر مساجد فعالیت کنند. بعد نظارتی که نهادهای دولتی برعهداه دارند را مساجد به عهده بگیرند و در دخل و خرج اینگونه موسسات به عنوان یک نهاد مردمی نظارت داشته باشند، رغبت بیشتری برای محرومیت زدایی و کار خیر ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند شفافیت بیشتری از فعالیت چنین مراکزی ارائه دهد و خیرین نیز با طیب خاطر به امور خیریه بپردازند.