پیوند مسجد و مدرسه با اجرای طرح ۱۸ ساعت در مسجد روح‌الله + عکس
در گفت‌وگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله(ره) بررسی شد:
واقفی که بنای مسجد و مدرسه را ایجاد کرده است، مدرسه را به عنوان ساختمان آموزشی بنا نهاده است و میان مسجد و مدرسه دری تعبیه کرده تا ارتباط این دو نهاد به راحتی فراهم شود. ارتباط بین دانش‌آموزان و مسجد در این مجموعه از زمان ساخت وجود داشت ولی با طرح ایده پیوند مسجد و مدرسه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به شکلی هدفمند قوت یافت.
ورود مساجد به عرصه حل مشکلات جامعه یک فرصت است
مدیر ناحیه شیخ کلینی:
مساجد باید قبل از هر ورودی به این عرصه درباره مشکلات و مسائلی که می‌خواهند به رفع آن کمک کنند، بیاندیشند و تدابیری برای حل مسائل داشته باشند.
روحانیون مبلغ حضور بیشتر بانوان در مساجد باشند
امام جماعت مسجد خیّر:
حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر مطهری گفت: صاحبان منابر و تریبون‌ها به ویژه روحانیون می توانند در سخنرانی‌های خود بانوان را به حضور بیشتر و فعالیت مستمر در مساجد تشویق کنند.
آبادانی یک مسجد به چاره ساز بودنش است /مسجدی که باید در تراز اسلام باشد
امام جماعت مسجد ثارالله(ع):
حجت‌الاسلام تقوا معتقد است: آبادانی و شکوه مسجد، فقط به زرق و برق گنبد و مناره نیست؛ بلکه حضور مردم و چاره‌ساز بودن مسجد برای مخاطبانش، مهم‌ترین مصداق آبادانی و زنده بودن آن است.
جوان را با نگاه طبیبانه جذب مسجد کنیم
استاد حوزه و دانشگاه:
حجت‌الاسلام حائری‎زاده با اشاره به راهکارهای جذب جوانان به مسجد گفت: بخش زیادی از این عدم استقبال و وضعیت فعلی به امام جماعت مسجد بر می‎گردد، لذا باید اجازه دهیم جوانان بیایند و با نگاه طبیبانه آنها را پذیرش کنیم.
مسجد تنها محلی است که فقیر و غنی در آن یکسانند/پتانسیل مسجد در پایگاه اجتماعی بودن آن است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام محمدصدارت معتقد است: مراکزی که بحث صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها را دارند، تدبیری بیاندیشند که این موسسات به مساجد وصل شوند و زیر نظر مساجد فعالیت کنند. بعد نظارتی که نهادهای دولتی برعهداه دارند را مساجد به عهده بگیرند و در دخل و خرج اینگونه موسسات به عنوان یک نهاد مردمی نظارت داشته باشند، رغبت بیشتری برای محرومیت زدایی و کار خیر ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند شفافیت بیشتری از فعالیت چنین مراکزی ارائه دهد و خیرین نیز با طیب خاطر به امور خیریه بپردازند.
با وجود موقوفات مناسب باید خودمان هزینه‌های مسجد را بپردازیم
امام جماعت مسجد خداداد:
حجت‌الاسلام والمسلمین مطهری یزدی، امام جماعت مسجد خداداد، با گلایه از مشکلات مساجد، گفت: همه باید به آقای حاج علی اکبری کمک کنیم زیرا مرکز رسیدگی به امور مساجد به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی کارِ فراوان مساجد باشد.
بسیج باید با محوریت امام جماعت برای رونق‌گرفتن مسجد تلاش کند
معاون فرهنگی، اجتماعی بسیج در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
این سیاست قطعی بسیج است که مسجد را پایگاه اصلی خود بداند. در نگاه جدید سردار غیب پرور مسجد موضوعیت اول را دارد.
موانع تکمیل ۴۰۰ مسجد محلی در پایتخت
رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر تهران مطرح کرد؛
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از تعلل در اتمام پروژه ۴۰۰ مسجد محلی در پایتخت، اولویت قرار گرفتن دیگر پروژه‌ها را از موانع ساخت آنها برشمرد.
مسجد اولویت همه بحث ها و فعالیت‌هاست/مساجد باید همچون گذشته پرشور شوند
معاون فرهنگی شهرداری تهران در بازدید از غرفه پایگاه تخصصی مسجد:
مجتبی عبداللهی معاون فرهنگی شهرداری تهران به همراه برخی از مدیران فرهنگی مناطق 22گانه تهران ضمن بازدید از چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، از غرفه پایگاه تخصصی مسجد بازدید کرد و گفت: مسجد باید محور همه بحث‌ها و فعالیت‌ها باشد.
کارکردهای مسجد تقلیل یافته است
مبلغ دینی نهاد مقام معظم رهبری مطرح کرد:
حجت الاسلام ربانی نژادگفت: یکی از مهمترین دلایلی که مانع جذب در مساجد شده، تقلیل کارکردهاست که بسته شدن درب های مسجد به روی عموم از مهمترین نمودهای آن است.
دوستی میان ملل، جهان عاری از خشونت به ارمغان می‌آورد
گفتگوی اختصاصی با پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا
پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا و از شناخته شده ترین فیلسوفان دین معاصر معتقد است اگر هرکسی بر روی زمین به گونه ای به فکر دوستان خود باشد، شاید آنگاه بتوانیم فریاد جهان عاری از خشونت سر دهیم یا دستِ کم از نبود خشونت های توده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، سخن بگوییم.
هدف راهبردی ما در مساجد باید پویایی و به‌روز شدن باشد
یک کارشناس اجتماعی مطرح کرد:
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: مساجد می‌توانند یک منطقه امن و قرنطینه ایجاد کنند که اهل مسجد را در مقابل این فضای آلوده محافظت کند. ولی این منوط به شناخت صحیح از جایگاه مسجد در بستر کلّی فعالیت فرهنگی است.
ما نیاز به نسلی داریم که همه را با هم ببیند
بررسی پدیده شکاف نسلی در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر رحیم کارگر؛
بررسی پدیده شکاف نسلی از ابعاد مختلفی همچون جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و مدیریت فرهنگی با نگاهی کاربردی برای ترسیم واضح تر علل این معضل اجتماعی و راه کارهای حل این بحران که در سال های اخیر گریبان گیر جوانان و میان سالان ما شده است.
ائمه جماعات مساجد باید هم‌چون پیامبر(ص) مصداق طبیب دوار باشند
مدرس دوره‌های مشاوره کاربردی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام کاظمی با بیان اینکه ائمه جماعات در شرایط کنونی باید به علوم مختلفی آگاهی داشته باشند، گفت: ائمه جماعات باید هرچند نسبی اما از علوم مختلف بهره برده باشند تا در مقابل مشکلات روز واکنش مناسب را نشان دهند.
احداث ماهانه ۵ تا ۱۰ مسجد در پایتخت
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران خبرداد
رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به سرانه محدود مسجد در پایتخت، مقرر شده هر ماه 5 تا 10 مسجد در سطح شهر تهران احداث شود.
با رفع تبعیض‌ها شرایط حضور بانوان درمساجد تسهیل شود
رئیس سازمان بسیج جامعه زنان:
رئیس بسیج جامعه زنان برلزوم تسهیل شرایط حضور بانوان درمساجد تاکید کرد و گفت: درتجدید بنا و ساخت و ساز مساجد جدید، برای بانوان فضایی شایسته آنان در نظر گرفته شود.
برایم دعا کنید تا آخر عمرم بتوانم به نمازگزاران خدمت کنم
خادم برگزیده برنامه‌های آموزشی مرکز رسیدگی به امور مساجد:
خادم برگزیده «نخستین همایش تجلیل از برترین خدام مساجد» گفت: در طی این سالیان خدمت در خانه خدا خاطرات شیرین و تلخی برایم اتفاق افتاده است اما مسجد برای زندگیم برکات فراوانی داشته است.
چهار زنی که امام حسین (ع) از آنان استمداد طلبیدند
نقش زنان در واقعه کربلا
در کتاب «مناقب» خوارزمی آمده است: در شبی که امام و بیعت خود را از اصحاب برداشتند و شروع به ساماندهی سپاه کردند از چهارشخص برای ساماندهی خیمه‌ها و اطفال و... استمداد طلبیدند. خوارزمی این اشخاص را "یا زینب"، "یا ام‌کلثوم"، "یا فاطمه" و "یا رباب" ذکر کرده‌اند.
یادبود حاج‌خانم مهتدی از بانوان مسجدی محله تسلیحات
مساجد در دوران دفاع مقدس
با شروع جنگ تحمیلی هم طبقه بالای منزل ما و مسجد پایگاه جمع آوری کمک های مردمی در جبهه بود. مادر هر روز در آماده کردن و تجهیز کردن کمک های مردمی به پشت جبهه فعالیت می کرد.