عوامل بعثت انبیاء
یادداشت/عبدالکریم تبریزی
بعثت پیامبرـ صلّی الله علیه و آله ـ ارزشهای ضد انسانی را دگرگون کرد و تمام رسمهای ایام جاهلیت، به قوانین عادلانة اسلامی تبدیل شدند. رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ بیشترین تلاش خود را در تحول افکار عمومی متمرکز کرده و برای از میان بردن باورهای خرافاتی
امام کاظم علیه السلام اسوه صلابت و ظلم ستیزی
به مناسبت ایام شهادت امام هفتم :
امامان معصوم علیهم السلام در طول زندگی پربار خویش برای احقاق حق و رهبری امت، از هیچ کوششی فروگذار نکرده اند. در این راستا، همه مشکلات و گرفتاریها را به جان خریده و تحمل کرده اند.
ماه رجب طلیعه انس با پروردگار
یادداشت؛
اهالی رجب، مردان و زنان با ایمانی اند که آرزویی جز وصال یار ندارند و اشتیاقی غیر از دیدارْ در آن ها نیست. ذکرشان اللّه ، کارشان لِلّه و هدفشان کسب خشنودی پروردگار است. «رجبیّون» قصدی جز رضوان الهی ندارند.
زندگی معنوی خانواده در سایه مسجد
یادداشت/حجت الاسلام عسکری اسلامپور کریمی
مسجد منبع و مرکز فیوضات معنوی و برکات گوناگون برای نمازگزاران و جامعه اسلامی است. این پایگاه عظیم، نقش مهمی در تعالی و تحکیم بخشیدن کانون مقدس خانه و خانواده دارد. عسکری اسلامپور کریمی در یادداشت خود به تفصیل نقش این پایگاه مردمی را بررسی کرده است.
آداب نوروز از دیدگاه علماء/نماز عید نوروز
یادداشت؛
عید نوروز که با تحویل سال و چرخیدن یک دور کامل زمین به گرد خورشید شروع می شود، از جمله اعیادی است که تاریخ پیدایش آن قبل از اسلام است. این عید با آمدن اسلام و زدودن خرافات از چهرۀ آن مورد موافقت و تأیید اسلام قرار گرفت. علماء و بزرگان دین درباره نوروز سخن بسیار دارند. بسیاری از این سخنان به آدابی برای ما شیعیان بدل شده است.
تسبیحات فاطمه زهرا(س)، مصداقى از ذکر کثیر
یادداشت / محمداسماعیل نوری
ذکر خدا، مراتب متعدّدى دارد. از جمله آنها مرتبه ذکر زبانى و مرتبه ذکر قلبى مى باشد که ارزش ذکر قلبى به مراتب بالاتر از ذکر زبانى است. البته ذکر زبانى نیز ارزشمند است و از مقدمات ذکر قلبى محسوب مى شود. و هدف اصلى آن است که بنده در قلب خود به خدا توجه داشته باشد و از او غافل نباشد
فاطمه علیهاالسلام تجلی تمام زنان مقدس قرآنی (بر اساس آیه مباهله)
مقاله / محمد جواد سلیمانپور؛
محمد جواد سلیمانپور در مقاله خود به توصیف
وحدت از دیدگاه علوم عقلیه و نقلیه/وحدت از منظر فاطمه زهرا(س)
به قلم امام جماعت مسجد امام حسین(ع)؛
حجت الاسلام عبداللهی معتقد است، از دیدگاه عقل و نقل، وحدت یک ضرورت انکارناپذیرست. آیات و روایات و سیره پیشوایان معصوم(ع) حاکی از اهتمام ویژه دین اسلام به مساله وحدت است.
سیاست‌ها و شیوه‌های تبلیغی حضرت زینب(س)
مقاله
خطبه‌های آتشین و بلند پایه حضرت زینب(س) همه نقشه های شوم یزیدیان را بر آب کرد و همچون رعد و برق، روشنگر و کوبنده بود که تمامی بافته های سی و چند ساله ی بنی امیه را از بین برد و شورشی بنیادین علیه بنی امیه برنامه ریزی کرد و کاخ امویان را برای همیشه لرزاند و واژگون کرد.
آنچه در مورد فقه المسجد باید بدانیم
یادداشت/حجت الاسلام حسین تیموری
حسین تیموری در یادداشت خود به فقه المسجد پرداخته و آن را بسط می دهد. در این یادداشت ضمن اشاره به مراسمی که در مسجد می توان برپا داشت به چرایی دوری برخی از جوانان از مسجد نیز پرادخته شده است.
کرامت حضرت معصومه علیها السلام نسبت به جوان نخجوانی
کرامات حضرت معصومه(ع) از زبان علماء؛
بعد از فروپاشی شوروی، مردم شیعه نخجوان تقاضا کردند که عده ای از جوانان خود را به حوزه علمیه قم بفرستند تا برای تبلیغ در آن منطقه تربیت شوند. در این میان جوانی نابینا عاشق حرم می شود ولی به خاطر عیب چشمش از سفرش ممانعت می کنند.
چرا زیارت مسافر ری برابر با زیارت سیدالشهدا(ع) است؟
مروری مختصر بر زندگی حضرت عبدالعظیم(ع)
مأموریت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برای سفر به ری از سوی امام هادی(ع) طراحی شد و ایشان در راستای توسعه و نشر معارف معصومین(ع) و تشیع راهی ری شدند. حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به صورت یک مسافر ناشناس ، وارد ری‌ شد و در محلّه ساربانان در «کوی‌ سکة الموالی» به منزل یکی‌ از شیعیان اقامت گزید، مدّتی‌ به همین صورت گذشت.
شیوه پیامبر(ص) در مواجهه با نابسامانی‌های اجتماعی
مقاله / ابوذر ذرین
اسلام مدارا با توده‌ مردم، اعم از مخالف و موافق را ضروری دانسته، احکام و سیاست را بدون تبعیض بین آنان اجرا می‌کند. تاریخ اسلام، از ابتدا و در دوران 250 ساله عصر امامت، گواه رحمت و ملایمت اوصیای پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به عنوان سرسلسله این الگو است.
با پای پیاده بر جاده ظهور قدم بزن!
گفتاری ازحجت‌الاسلام پناهیان درپیوند اربعین با ظهور حضرت حجت(عج)
هر کسی در راه کربلا می‌آید، واقعاً قلبش نشاط پیدا می‌کند. خود خداوند و اهل بیت این نشاط را می‌دهند. شهدا هم هنگام شهید شدن، نشاط و فرح و سرور داشتند؛ ولی یادتان نرود، ما آمدیم در اینجا که ساخته شویم.
توسل های مجاز و ممنوع در نگاه وهابیت
از سوی آیت الله سبحانی بررسی شد؛
در نگاه وهابیون، توسل به شخص انسان های با فضیلت، سوگند دادن خدا به حرمت و قداست آنان و در خواست دعا از پیامبران و صالحان پس از درگذشت آنها از جمله توسل های ممنوع ذکر شده است.
شرح مناظره امام باقر(ع) با اسقف مسیحی
هفتم ذی‌الحجه مصادف است با سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) که به شکافنده علوم (باقرالعلوم) مشهور بودند و به حق می‌توان گفت که مکتب حقه شیعه مدیون تلاش‌های علمی آن حضرت بوده است.
دیداری به یاد ماندنی برای مسجد
یادداشت
در آخرین روز گرم ترین ماه سال -مرداد ماه-، دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران به عنوان افسران ارشد خط مقدم جهاد فرهنگی با فرمانده و نائب امام زمانشان (عجل الله فرجه الشریف) خنکای خاصی به کام دل و جان بخشید