امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۴۳
هدر خبری و تحلیلی
چه کسانی مورد عاق رسول خدا(ص) قرار می‌گیرند؟
امام صادق (ع) در حدیثی به افرادی اشاره می‌کنند که به خاطر عملی ممکن است مورد عاق رسول خدا (ص) قرار گیرند.
روایت‌های دقیقی از نهضت عاشورا وجود دارد
استاد تاریخ دانشگاه تهران با بیان اینکه انگیزه قوی تاریخ‌نویسی در صدر اسلام وجود داشته است، گفت: روایت‌های دقیقی از نهضت عاشورا وجود دارد که حقایق زیادی را می‌توان از آنها برداشت کرد.
طلبه‌‌ی شهید که فقط دو هفته با همسرش زندگی کرد
دو هفته پس از ازدواج، صدق و تلاش این روحانی عارف و فرمانده‌ شجاع در عملیات والفجر ۲ به نقطه‌ی اوج رسید و عاشقانه ردای شهادت پوشید و به وصال محبوب نایل شد.
ده منبر کوتاه در باب سالروز تخریب بقیع
گفته شد که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در اوقات مختلف در کنار بقیع قرار می گرفت و در آنجا به مناجات می‌پرداخت و براهل بقیع دعا و از خداوند متعال برای آنان استغفار و استرحام می نمود.
فیش منبر آخرین روز ماه مبارک رمضان منتشر شد
شکرگزاری ریشه تمام سعادت‌ها و سرچشمه عظیم برکات الهى برای انسان است. خیر دنیا و آخرت در شکرگزای است.
چه ثوابی بالاتر از روزه داری است؟
جالب است بدانیم با همه‌ی فضیلتی که راجع‌به روزه‌ی ماه رمضان آمده است، درعین‌حال پیامبر می‌فرمایند: «تفطیرک الصائم افضل من صیامک»؛ از این روزه‌ای که این‌چنین ثوابی برای آن آمده است هم بالاتر داریم. از روزه بالاتر چیست؟
نگاهی بر شگفتی‌های زندگی حسن بن علی(ع)
در زندگی امام حسن مجتبی علیه السلام موارد گوناگونی از بیان اخبار غیبی وجود دارد که به برخی از آنها در مطلب ذیل اشاره می‌شود.
مسجدی با خشت خام!
پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله، مسجدش را با خشت خام ساخت. چون مسلمانان بسیار شدند، گفتند: ای پیامبر خدا! کاش دستور می‌‏دادی بر مسجد بیفزایند.
امیرالمومنین(ع) بر مزار حضرت فاطمه (س) چه گفت؟
پس از وفات حضرت فاطمه (س)، امام علی(ع) ایشان را شبانه و در خفا تشییع و به خاک سپرد ولی در آن حالات درد دل‌هایی با خدای خود و رسول‌خدا کرد. اما این درد دل چه بود؟
چهل حدیث مشهور از حضرت فاطمه (س)
به مناسبت شهادت جانگداز بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) چهل حدیث مشهور و گرانبهای آن حضرت منتشر شد.
نگاهی به نهج‌البلاغه/ وصیت امیرالمومنین(ع) به فرزندش
امام علی(ع) به امام حسن‌(ع) می‌فرماید: پسرم! تو را به تقواى الهى و التزام به فرمانش و آباد کردن قلب و روحت با ذکرش و چنگ زدن به ریسمان (لطف و عنایت) او توصیه مى‌کنم و کدام وسیله مى تواند میان تو و خداوند مطمئن تر از «حبل الله» باشد اگر به آن چنگ زنى و دامان آن را بگیرى.
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) در کلام رهبر انقلاب
به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه‌ زهرا(س) مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است.
13 آبان جلوه‌ی ایستادگی ومقاومت و مبارزه با استکبار
در زیارت عاشورا می‌خوانیم؛ یا اباعبدالله من از خدا می خواهم که با شما باشم و در عین حال دشمنی با دشمنان و تبری از آنها بجویم.» اینکه کسی معرفت به امامش داشته باشد، محبت به سیدالشهدا داشته باشد کافی نیست، اینکه فقط کسی نفرت از دشمنان خدا را در دل داشته باشه و بداند دشمن خدا کیست، یزید کیست، شمر کیست، سنان بن انس کیست، یا یزید زمان صرفا کیست، این کافی نیست.
فیش منبر استکبار ستیزی منتشر شد
یکی از ویژگی‌های مسلمانان، ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار است. به مین دلیل شاید بتوان یکی از مهمترین شاخصه اصلی انقلاب اسلامی ایران را ماهیت ضدّ استکباری آن دانست.
امام رضا(ع)، مروج و مدافع تشیع
از زمان شهادت امام علی (ع) مصائب و مشکلاتی در راه تفکرات شیعی ایجاد شده بود، امام رضا (ع) با آگاهی و وقوف کامل به در هر فرصت و موقعیتی، برای آگاهی دادن و برشمردن ویژگی‌ها و شاخصه‌های شیعه و رهروان واقعی ائمه اطهار (ع) استفاده می‌کردند.
اربعین و حمایت از دین اسلام
یکی از این برنامه‌های رمزآلود و اثربخش که حامی و پشتیبان واقعی دین اسلام است، بزرگداشت اربعین و شرکت در مراسم بزرگداشت امام حسین (ع) است. ائمه (ع) با دوراندیشی و درایت خویش این مناسبت را به شیوه‌های گوناگونی برای مردم تشریح کرده‌اند و امت اسلامی و همگان را به این روز توجه داده‌اند و یکی از اسباب تأکید بر شرکت در این مناسبت، «اعلام حمایت از دین اسلام» است.
زیارت اربعین و چگونگی یاری امام
ضرورت توجه ویژه به یاری امام در اربعین، بدین سبب است که پیاده‌روی اربعین در جهت مقدمه‏سازی ظهور و رشد اسلام‌خواهی احرار عالم، نقش به سزایی ایفا می‏کند.
دشمن‌شناسی در زیارت اربعین
یکی از منابعی که می‌تواند، دشمن و خصوصیات آن را معرفی کند، زیارت اربعین امام حسین (ع) است. در این زیارت معنوی سیما و ویژگی‌های امام حسین (ع) ترسیم‌شده و پس از فلسفه قیام عاشورا، به شناخت چهره‌های مخالف پرداخته است و به مباحثی همچون جهاد و شهادت، لعن و تبری از دشمنان دین و بیزاری از همفکران ظلم پرداخته که هرکدام می‌تواند در شناخت بهتر دشمن به ما کمک نماید.
آثار و برکات اطعام و احسان به زائران حسینی (ع)
فقها و علمای اسلام طعام دادن را یکی از انواع کفاره‌ها بر می‌شمارند که انسان می‌تواند به وسیله آن، گناهانش را بشوید و با آن خود را پاک کند. این مستحب الهی مانند سایر مستحبات در اسلام هم فایده دنیوی و هم سود اخروی دارد.
پیام‌های برون دینی اربعین برای جهانیان
به جرأت می‌توان گفت در عصر حاضر، یکی از مهم‌ترین نشان‌ها و نمادهای اتحاد در جامعه مسلمانان «اجتماع عظیم اربعین» است که می‌تواند در ایجاد اتحاد و همدلی بین شیعیان و اهل تسنن بسیار مؤثر باشد.