امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۷
هدر خبری و تحلیلی
مسجدی با خشت خام!
پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله، مسجدش را با خشت خام ساخت. چون مسلمانان بسیار شدند، گفتند: ای پیامبر خدا! کاش دستور می‌‏دادی بر مسجد بیفزایند.
امیرالمومنین(ع) بر مزار حضرت فاطمه (س) چه گفت؟
پس از وفات حضرت فاطمه (س)، امام علی(ع) ایشان را شبانه و در خفا تشییع و به خاک سپرد ولی در آن حالات درد دل‌هایی با خدای خود و رسول‌خدا کرد. اما این درد دل چه بود؟
چهل حدیث مشهور از حضرت فاطمه (س)
به مناسبت شهادت جانگداز بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) چهل حدیث مشهور و گرانبهای آن حضرت منتشر شد.
نگاهی به نهج‌البلاغه/ وصیت امیرالمومنین(ع) به فرزندش
امام علی(ع) به امام حسن‌(ع) می‌فرماید: پسرم! تو را به تقواى الهى و التزام به فرمانش و آباد کردن قلب و روحت با ذکرش و چنگ زدن به ریسمان (لطف و عنایت) او توصیه مى‌کنم و کدام وسیله مى تواند میان تو و خداوند مطمئن تر از «حبل الله» باشد اگر به آن چنگ زنى و دامان آن را بگیرى.
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) در کلام رهبر انقلاب
به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه‌ زهرا(س) مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است.
13 آبان جلوه‌ی ایستادگی ومقاومت و مبارزه با استکبار
در زیارت عاشورا می‌خوانیم؛ یا اباعبدالله من از خدا می خواهم که با شما باشم و در عین حال دشمنی با دشمنان و تبری از آنها بجویم.» اینکه کسی معرفت به امامش داشته باشد، محبت به سیدالشهدا داشته باشد کافی نیست، اینکه فقط کسی نفرت از دشمنان خدا را در دل داشته باشه و بداند دشمن خدا کیست، یزید کیست، شمر کیست، سنان بن انس کیست، یا یزید زمان صرفا کیست، این کافی نیست.
فیش منبر استکبار ستیزی منتشر شد
یکی از ویژگی‌های مسلمانان، ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار است. به مین دلیل شاید بتوان یکی از مهمترین شاخصه اصلی انقلاب اسلامی ایران را ماهیت ضدّ استکباری آن دانست.
امام رضا(ع)، مروج و مدافع تشیع
از زمان شهادت امام علی (ع) مصائب و مشکلاتی در راه تفکرات شیعی ایجاد شده بود، امام رضا (ع) با آگاهی و وقوف کامل به در هر فرصت و موقعیتی، برای آگاهی دادن و برشمردن ویژگی‌ها و شاخصه‌های شیعه و رهروان واقعی ائمه اطهار (ع) استفاده می‌کردند.
اربعین و حمایت از دین اسلام
یکی از این برنامه‌های رمزآلود و اثربخش که حامی و پشتیبان واقعی دین اسلام است، بزرگداشت اربعین و شرکت در مراسم بزرگداشت امام حسین (ع) است. ائمه (ع) با دوراندیشی و درایت خویش این مناسبت را به شیوه‌های گوناگونی برای مردم تشریح کرده‌اند و امت اسلامی و همگان را به این روز توجه داده‌اند و یکی از اسباب تأکید بر شرکت در این مناسبت، «اعلام حمایت از دین اسلام» است.
زیارت اربعین و چگونگی یاری امام
ضرورت توجه ویژه به یاری امام در اربعین، بدین سبب است که پیاده‌روی اربعین در جهت مقدمه‏سازی ظهور و رشد اسلام‌خواهی احرار عالم، نقش به سزایی ایفا می‏کند.
دشمن‌شناسی در زیارت اربعین
یکی از منابعی که می‌تواند، دشمن و خصوصیات آن را معرفی کند، زیارت اربعین امام حسین (ع) است. در این زیارت معنوی سیما و ویژگی‌های امام حسین (ع) ترسیم‌شده و پس از فلسفه قیام عاشورا، به شناخت چهره‌های مخالف پرداخته است و به مباحثی همچون جهاد و شهادت، لعن و تبری از دشمنان دین و بیزاری از همفکران ظلم پرداخته که هرکدام می‌تواند در شناخت بهتر دشمن به ما کمک نماید.
آثار و برکات اطعام و احسان به زائران حسینی (ع)
فقها و علمای اسلام طعام دادن را یکی از انواع کفاره‌ها بر می‌شمارند که انسان می‌تواند به وسیله آن، گناهانش را بشوید و با آن خود را پاک کند. این مستحب الهی مانند سایر مستحبات در اسلام هم فایده دنیوی و هم سود اخروی دارد.
پیام‌های برون دینی اربعین برای جهانیان
به جرأت می‌توان گفت در عصر حاضر، یکی از مهم‌ترین نشان‌ها و نمادهای اتحاد در جامعه مسلمانان «اجتماع عظیم اربعین» است که می‌تواند در ایجاد اتحاد و همدلی بین شیعیان و اهل تسنن بسیار مؤثر باشد.
آثار فردی پیاده‌روی اربعین
از جمله آثار و برکاتی که در پیاده‌روی اربعین به دست می‌آید، تعمیق باورهای دینی است. بخشی از این دستاورد عظیم، با دیدن صحنه‌های ارادت مردم به اهل‌بیت (علیهم) حاصل می‌شود.
نقش اربعین در احیا و گسترش فرهنگ تشیع
مهم‌ترین و مؤثرترین راه مقابله با دشمنان شعیه، احیا و گسترش تفکر شیعی در میان ملت‌ها است. اربعین یکی از بهترین ظرفیت‌هایی است که سبب می‌شود تا این تفکر به گوش جهانیان برسد.
اهمیت و فلسفه زیارت مرقد حسینی (ع)
در منابع دینی بر زنده نگه داشتن یاد اهل‌بیت (ع) و زیارت قبور شریف آنان، به ویژه زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) تأکید و سفارش فراوان شده است. حتی در برخی از روایات، زیارت امام حسین (ع) جزو واجبات اخلاقی معرفی گشته است.
اربعین در تیررس شبهات
در این زمان که ما با پیشرفت فنّاوری روبرو هستیم، چگونه می‌توان پذیرفت که امام حسین (ع) راضی است که ما با پای پیاده به زیارت او برویم؟ آیا این سبک عزاداری و زیارت، تحجر نیست؟ در شرایطی که برای راه‌اندازی موتور اقتصاد کشور نیاز به تلاش شبانه‌روزی است، چرا باید وقت این‌همه جمعیت گرفته شود تا فقط یک زیارت انجام شود؟
ضرورت تکریم و بزرگداشت اربعین
یکی از روزهای زیارتی مخصوص سیدالشهدا(ع)، روز اربعین است که زیارت آن حضرت در این روز از فضیلت و برکات خاصی برخوردار است و بنا بر روایت مشهوری که از امام حسن عسکری (ع) نقل شده، زیارت امام حسین(ع) در اربعین، یکی از نشانه‌های مؤمن یا یکی از نشانه‌های شناخت شیعیان می‌باشد