مسجد، محور ارتباط مردم و مسئولین
حضور پیوسته دست‌اندرکاران و کارگزاران حکومتی در مسجد که بازتاب برایند نیازها، خواسته‌ها و تمایلات گوناگون جامعه اسلامی است، فرصت مناسبی را برای آنها فراهم می‌کند تا تلقی عینی‌تر و ملموس از مشکلات جامعه داشته باشند.
نقش مساجد در رونق تولید
رونق تولید تنها راه فلج کردن تحریم‌‍‌های اقتصادی است و تحقق آن منوط به اجرایی شدن عواملی مانند اصلاح قوانین اقتصادی، تغییر در نگرش مصرف، جلوگیری از هدر رفتن ذخایر ملی و مهمتر از همه یادآوری فرمایشات رهبر انقلاب است. بسیاری از این موارد با توجه و پیگیری ائمه جماعات و فرهنگ سازی در مساجد قابل تحقق است.
روایتی از مجاهدت شهید مفتح در مسجد جاوید و قبا
شهید مفتح امام جماعت مسجد جاوید تهران بود. وی این مسجد را در حالیکه به شدت از سوی ساواک تحت مراقبت و ممنوع‌المنبر بود، به یک پایگاه مبارزه علیه رژیم ستمشاهی تبدیل کرد.
مساجد، پرچم‌دار جهاد اقتصادی
کارآفرینی، زمینه خودباوری و اعتماد افراد را فراهم و یا تقویت می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا جامعه انسانی به رشد و شکوفایی در همه زمینه‌ها از جمله حوزه اقتصادی دست یابد.
پادگان ظهور مسجد است/ منتظران ساکن نمی مانند
من منتظرم؛ منتظر ظهور. اما مقدمات آن را آماده نمی کنم. تلاش نمی کنم جزو 313 یار منجی باشم و برای عدل و داد و گسترش اسلام و شناساندن حسین(ع) و راه حسینی تلاش نمی کنم.
نقش مساجد در حمایت از تولید داخلی
وقتی صحبت از حمایت از کالای ایرانی می‌شود، همه این اقدام را امری خداپسندانه می‌دانند؛ چه جایی بهتر از خانه خدا برای شروع کار خداپسندانه.
مسجد پایگاهی محلی برای اندیشه ای جهانی
نهمین روز از دهه تکریم به نام «مسجد، هسته مقاومت فرهنگی» نامگذاری شده است. اگر مسجد مقاومت را ترویج نکند و فلسفه آن را توضیح ندهد، چگونه به جنگ استکبار برویم؟ استکبار هر روز با یک رنگ و نیرنگ به جهان اسلام می‌تازد.
چند راهکار عملیاتی برای حمایت از کالای ایرانی
تحقق حمایت از کالای ایرانی در راستای اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی از سوی نهادهای مختلف از جمله وزارت اقتصاد، صدا سیما و مراکز علمی و پژوهشی است.
مردی که امام خمینی (ره) با دیدن او یاد خدا می‌افتاد
هر وقت به دیدار امام می‌رفت، امام خیلی به او تفقد می‌کرد و بعد می‌گفت: «هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می‌بینم، به یاد خدا می‌افتم.»
رویش‌های مسجدی مرز گفتمان لیبرالیسم و گفتمان اسلام ناب
حجت الاسلام علیزاده در یادداشت خود آورده است: آیا می‌شود قائل به فصل و جدایی دین از سیاست شد و مبانی ولایت فقیه و اختیارات قانونی آن‌را زیر سؤال برد و یا با افتخار از لیبرالیسم و حمایت از سران فتنه گفتگو کرد و در نهایت ردای خدمت و فرهنگ مسجدی را صادقانه به دوش کشید؟
سردار سلیمانی و سخنان ناب و اصولی
دیروز یکشنبه 29/5/96 بمناسبت سال روز به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی قبله اول مسلمین توسط صهیونیست‌ها و به منظور حمایت از مسلمانان فلسطین هزاران نفر از امامان جماعت مساجد تهران در حسینیه الزهراء اجلاس مهمی را برگزار و این جنایت را محکوم کردند.
راه‌ کار عملیاتی خانواده در اقتصاد مقاومتی
عینی‌ترین جلوۀ جامعه ، خانواده‌ها هستندکه با پیروی خود از حاکم، هویت،نظم و انضباط معینی به جامعه می‌دهند و آنرا پیش می‌برند. اگر حاکمان انحراف داشته باشد، انحراف او از مسیر درست، تر از تشخیص انحراف جامعه است و مردم،اعضای جامعه‌اند.
مسئله شناسی در برنامه آموزش 2030
هرچند پدیدۀ سند 2030 و مسائل پیرامون آن بیش از چندین ماه است که مورد توجه برخی دلسوزان انقلاب و نظام بوده است،‌ اما سخنرانی مقام معظم رهبری در این خصوص -که در دیدار با معلّمان در تاریخ 17 اردیبهشت 1396 ایراد شد- باعث شد این مسئله وارد فاز جدیدی گردد.
ساختارشناسی سند 2030
یونسکو به طور مستمر کمک می‌کند تا مقولۀ آموزش، به عنوان هدف شمارۀ ۴ اهداف توسعۀ پایدار، در چارچوب دستورالعمل برنامۀ آموزش 4 ۲۰۳۰ گنجانده شود. مقولۀ آموزش، در واقع در تحقق بسیاری از اهداف از قبیل تولید و مصرف پایدار، تغییرات آب و هوایی، اشتغال و بهداشت، مهم و ضروری به حساب می‌آید.
فرهنگ، حلقۀ مفقودۀ اقتصاد مقاومتی
حلقۀ مفقوده در اقتصاد مقاومتی، پیوند میان اقتصاد و فرهنگ است. اجرای اقتصاد مقاومتی تنها وظیفۀیک نهاد نیست؛ وظیفه‌ای عمومی است و همتی همگانی می‌طلبد.
هفته حقوق بشر آمریکایی
هفته دوم تیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، هفته‌ای پرحادثه​ است و با ورق زدن تقویم به رویدادهایی برمی​خوریم که هر یک از آنها کافی است به دلیل جنایاتی که با حمایت مدعیان جهانی در حق مردم ایران شده است، آسودگی را از وجدان بشریت بگیرد.
بنویسید مسجد؛ بخوانید سنگر
مسجد سنگری است برای دفاع دربرابر دشمن قسم خورده بنی آدم به نام شیطان. سنگری برای یکدلی و همدلی؛ برای برائت از مشرکین، برای قامت بستن و نوای توحید سردادن، وعده گاهی برای بچه حزب اللهی ها، برای گفتن ها و شنیدن ها، برای یادگیری درس عشق و عاشقی و شاید هم برای دِق دلی خالی کردن و خلوت های انفرادی و معراج نفس های پاک انسانی.
نقش مساجد در انتخابات
هر چند تبدیل شدن مساجد به ستاد انتخاباتی یک کاندیدا و استفاده جناحی از آن ، صحیح نیست اما باید به این نکته مهم نیز توجه داشت مساجد در طول تاریخ اسلام، به عنوان پایگاهی ارزشمند برای فعالیت‌های دینی، اجتماعی، فرهنگی و مسائلی از این دست بوده‌اند. این کارکرد را می‌توان در آغاز پیدایش اسلام نیز ردیابی نمود.
انتخاب «اصلح» فقط با یک معیار
برای انتخاب اصلح باید عاقل‌ترین را انتخاب کرد. البته تعقل محتاج تحصیلات خاص نیست و هر کس بتواند از عقل به عنوان یک پیامبر درون خود استفاده کند، حتماً سعادتمند می‌شود.