امروز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۱:۳۲
هدر خبری و تحلیلی
مساجد، پرچم‌دار جهاد اقتصادی
یادداشت روز؛
کارآفرینی، زمینه خودباوری و اعتماد افراد را فراهم و یا تقویت می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا جامعه انسانی به رشد و شکوفایی در همه زمینه‌ها از جمله حوزه اقتصادی دست یابد.
پادگان ظهور مسجد است/ منتظران ساکن نمی مانند
یادداشت روز دهم دهه تکریم
من منتظرم؛ منتظر ظهور. اما مقدمات آن را آماده نمی کنم. تلاش نمی کنم جزو 313 یار منجی باشم و برای عدل و داد و گسترش اسلام و شناساندن حسین(ع) و راه حسینی تلاش نمی کنم.
نقش مساجد در حمایت از تولید داخلی
یادداشت دهه تکریم و غبارروبی؛
وقتی صحبت از حمایت از کالای ایرانی می‌شود، همه این اقدام را امری خداپسندانه می‌دانند؛ چه جایی بهتر از خانه خدا برای شروع کار خداپسندانه.
مسجد پایگاهی محلی برای اندیشه ای جهانی
یادداشت روز نهم دهه تکریم
نهمین روز از دهه تکریم به نام «مسجد، هسته مقاومت فرهنگی» نامگذاری شده است. اگر مسجد مقاومت را ترویج نکند و فلسفه آن را توضیح ندهد، چگونه به جنگ استکبار برویم؟ استکبار هر روز با یک رنگ و نیرنگ به جهان اسلام می‌تازد.
چند راهکار عملیاتی برای حمایت از کالای ایرانی
یادداشت؛
تحقق حمایت از کالای ایرانی در راستای اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی از سوی نهادهای مختلف از جمله وزارت اقتصاد، صدا سیما و مراکز علمی و پژوهشی است.
مردی که امام خمینی (ره) با دیدن او یاد خدا می‌افتاد
یادداشت/ سالرزو شهادت پنجمین شهید محراب:
هر وقت به دیدار امام می‌رفت، امام خیلی به او تفقد می‌کرد و بعد می‌گفت: «هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می‌بینم، به یاد خدا می‌افتم.»
رویش‌های مسجدی مرز گفتمان لیبرالیسم و گفتمان اسلام ناب
یادداشت/ امام جماعت مسجدولیعصر(عج) شهرک محلاتی
حجت الاسلام علیزاده در یادداشت خود آورده است: آیا می‌شود قائل به فصل و جدایی دین از سیاست شد و مبانی ولایت فقیه و اختیارات قانونی آن‌را زیر سؤال برد و یا با افتخار از لیبرالیسم و حمایت از سران فتنه گفتگو کرد و در نهایت ردای خدمت و فرهنگ مسجدی را صادقانه به دوش کشید؟
سردار سلیمانی و سخنان ناب و اصولی
یادداشت / امام جماعت مسجد الزهراء(س) شهرک آتی ساز:
دیروز یکشنبه 29/5/96 بمناسبت سال روز به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی قبله اول مسلمین توسط صهیونیست‌ها و به منظور حمایت از مسلمانان فلسطین هزاران نفر از امامان جماعت مساجد تهران در حسینیه الزهراء اجلاس مهمی را برگزار و این جنایت را محکوم کردند.
راه‌ کار عملیاتی خانواده در اقتصاد مقاومتی
یادداشت/حجت الاسلام سیدمحسن حسینی
عینی‌ترین جلوۀ جامعه ، خانواده‌ها هستندکه با پیروی خود از حاکم، هویت،نظم و انضباط معینی به جامعه می‌دهند و آنرا پیش می‌برند. اگر حاکمان انحراف داشته باشد، انحراف او از مسیر درست، تر از تشخیص انحراف جامعه است و مردم،اعضای جامعه‌اند.
مسئله شناسی در برنامه آموزش 2030
یادداشت / حجت‌الاسلام و المسلمین علی لطیفی
هرچند پدیدۀ سند 2030 و مسائل پیرامون آن بیش از چندین ماه است که مورد توجه برخی دلسوزان انقلاب و نظام بوده است،‌ اما سخنرانی مقام معظم رهبری در این خصوص -که در دیدار با معلّمان در تاریخ 17 اردیبهشت 1396 ایراد شد- باعث شد این مسئله وارد فاز جدیدی گردد.
ساختارشناسی سند 2030
یادداشت/امیرحسین نوری حسامی
یونسکو به طور مستمر کمک می‌کند تا مقولۀ آموزش، به عنوان هدف شمارۀ ۴ اهداف توسعۀ پایدار، در چارچوب دستورالعمل برنامۀ آموزش 4 ۲۰۳۰ گنجانده شود. مقولۀ آموزش، در واقع در تحقق بسیاری از اهداف از قبیل تولید و مصرف پایدار، تغییرات آب و هوایی، اشتغال و بهداشت، مهم و ضروری به حساب می‌آید.
فرهنگ، حلقۀ مفقودۀ اقتصاد مقاومتی
یادداشت/محمد وجدانی
حلقۀ مفقوده در اقتصاد مقاومتی، پیوند میان اقتصاد و فرهنگ است. اجرای اقتصاد مقاومتی تنها وظیفۀیک نهاد نیست؛ وظیفه‌ای عمومی است و همتی همگانی می‌طلبد.
هفته حقوق بشر آمریکایی
یادداشت/حسین تیموری
هفته دوم تیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، هفته‌ای پرحادثه​ است و با ورق زدن تقویم به رویدادهایی برمی​خوریم که هر یک از آنها کافی است به دلیل جنایاتی که با حمایت مدعیان جهانی در حق مردم ایران شده است، آسودگی را از وجدان بشریت بگیرد.
بنویسید مسجد؛ بخوانید سنگر
یادداشت
مسجد سنگری است برای دفاع دربرابر دشمن قسم خورده بنی آدم به نام شیطان. سنگری برای یکدلی و همدلی؛ برای برائت از مشرکین، برای قامت بستن و نوای توحید سردادن، وعده گاهی برای بچه حزب اللهی ها، برای گفتن ها و شنیدن ها، برای یادگیری درس عشق و عاشقی و شاید هم برای دِق دلی خالی کردن و خلوت های انفرادی و معراج نفس های پاک انسانی.
نقش مساجد در انتخابات
یادداشت / حسین تیموری
هر چند تبدیل شدن مساجد به ستاد انتخاباتی یک کاندیدا و استفاده جناحی از آن ، صحیح نیست اما باید به این نکته مهم نیز توجه داشت مساجد در طول تاریخ اسلام، به عنوان پایگاهی ارزشمند برای فعالیت‌های دینی، اجتماعی، فرهنگی و مسائلی از این دست بوده‌اند. این کارکرد را می‌توان در آغاز پیدایش اسلام نیز ردیابی نمود.
انتخاب «اصلح» فقط با یک معیار
یادداشت/ محمدرضا تقوایی؛
برای انتخاب اصلح باید عاقل‌ترین را انتخاب کرد. البته تعقل محتاج تحصیلات خاص نیست و هر کس بتواند از عقل به عنوان یک پیامبر درون خود استفاده کند، حتماً سعادتمند می‌شود.
تحلیل ضرورت شرکت در انتخابات در ادبیات عرفی، عقلایی و فطری/ملی گرایی پای صندوق آرا
یادداشت/علی ابراهیم‌پور پژوهشگر و طلبۀ درس خارج حوزۀ علمیه؛
ابراهیم پور معتقد است: اساساً انتخابات اولاً و ‌بالذات مسئله‌ای ملی است و ثانیاً و بالعرض از آن حیث که مسئله‌ای ملی است، متعلق عناوین دینی واقع شده و وظیفه‌ای دینی شمرده می‌شود.
پیوند و پیگیری موضوع کارآفرینی در مسجد / ایفای نقش مسجد در متن روزهای بیکاری
یادداشت/حجت الاسلام علیرضا رجالی تهرانی؛
امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع)معتقد است: کارآفرینی صرفاً یک امر اجتماعی‌ نیست؛ بلکه یک کار دینی و عبادت نیز قلمداد می‌گردد. لذا مناسب است مساجد در این زمینه ـ البته به شرط مهیا بودن وضعیت ـ ورود پیدا کنند.
نگاهی به منش سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س)
یادداشت/حجت‌الاسلام حسین تیموری
مشی سیاسی فاطمه(س) مشیی آگاهانه، توأم با بینش و بصیرت، اندیشیده و حساب شده، انتخابی و گزینش شده و مبتنی برایمان و عقیده است.
بررسی فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه مساجد
یادداشت / غلامرضا صادقی‌جو
صندوق‌های قرض الحسنه مساجد پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با توان بالایی وارد عرصه‌های مالی و پولی کشور شدند، اما پس از گذشت قریب به 4 دهه، این صندوق‌ها تا به حال به جایگاهی که باید می رسیدند، نرسیده اند.