امروز جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۰:۱۱
هدر خبری و تحلیلی
سرویس سیاسی و اقتصادی
خطیب نماز جمعه تهران:

به جوانان و توان داخلی کشور تکیه کنیم

(جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷) ۱۵:۰۵

امامی کاشانی: به جوانان و توان داخلی تکیه کرد و برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی، اشتغال و ...راه پیدا کند که راه حل وجود دارد اگر استقامت کنید و باتقوا باشید.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از ایکنا، آیت‌الله محمد امامی کاشانی، امروز ۴ خردادماه، در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان کشور به تشریح برخی نکات بیان شده از سوی ایشان بر اساس آیات ۱۱۸ تا ۱۲۰ سوره آل عمران پرداخت.

وی اظهار کرد: خدا می فرماید ای کسانی که ایمان دارید دوستانتان را از غیر خودتان انتخاب نکنید؛ این غیر منحصر به کفار نیست حتی مسلمانان منافق را هم در بر می‎گیرد. این دشمن را مورد اعتماد قرار ندهید و به آن تکیه نکنید.

امامی کاشانی افزود: این دشمنان می‎خواهند امت اسلام همواره بیمار باشد به شکلی که نتواند روی پای خود بایستد. به عبارتی دشمن می‎خواهد امت اسلام به عزت، استقلال، غیرتش بی‎توجه باشد و جوانانش همه بی‏‎عار و عیاش باشند. دشمن چنین چیزی از امت اسلام می‎خواهد.

وی عنوان کرد: در ادامه قرآن می‎فرماید؛ دشمنان همواره دوست دارند شما در مشکل باشید؛ در اقتصاد، امنیت و .... گاهی هم سخنانی می‎گویند که بغض و دشمنی آنها را نشان می‎دهد اما بغضی که از شما در دل دارند بالاتر از این است.

خطیب جمعه تهران ابراز کرد: راه زندگی تکیه بر دشمن نیست بلکه تکیه بر داخل و ایمان و جوانان تحصیل‌کرده و با تقواست. خداوند در این آیات هشدار می‎دهد با اینکه بیگانگان با شما چنین است آبا درست است به او اعتماد کنید و حرفش را بپذیرید؟

امامی کاشانی افزود: دشمنان از شما عصبانی هستند و نسبت به شما غیظ دارند. دیدید که آدم ناآدم آمریکا با عصبانیت برجام را زیر پا گذاشت و ادعاهای زیادی کرد این غضب است. خدا در همین آیات خطاب به ترامپ و وزیر خارجه‎اش این خطاب را می‎کند که؛ بمیرید با همین غیظی که دارید. مرگ بر شما.

وی اضافه کرد: در ادامه خداوند می‌فرماید اگر خیری به شما برسد اینها ناراحت می‌شوند و اگر مشکلی برای شما پیش بیاید خوشحال می‌شوند. اما تکلیف ما چیست و ما باید با وجود این همه دشمن چه کنیم. خداوند می‌فرماید صبر کنید و استقامت بورزید، به خودتان تکیه کنید که اصلا کاری نمی‌توانند بکنند و ضرری به شما برسانند.
خطیب جمعه تهران اظهار کرد: باید بر روی پای خود بایستیم و به ظرفیت‌های مختلف خود تکیه کنیم، مانند سرمایه جوانان، منابع طبیعی، دامداری، کشاورزی، معادن و ... .

امامی کاشانی در ادامه به برخی نکات مهم سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: نکته اول این است که دشمن را باید شناخت و اعتماد نکرد و از تجربه‎های گذشته درس گرفت. نکته دوم این است که به جوانان و توان داخلی تکیه کرد و برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی، اشتغال و ...راه پیدا کند که راه حل وجود دارد اگر استقامت کنید و باتقوا باشید.

وی افزود : یکی از این راه‌حل‌ها اصل ۴۴ است که این اصل به بخش خصوصی میدان می‌دهد و از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند، لذا دولت، اعم از سه قوه، باید زمینه کار بخش خصوصی را فراهم کنند و به این کار اهتمام بورزند و این را تقوا بدانند.

خطیب جمعه تهران ابراز کرد: کشور ما خوشبختانه در علم، تکنولوژی، استقلال و عزت رشد کرده و دشمن نمی‎خواهد اینها را ببیند. اینکه وزیر خارجه آمریکا علیه ایران چنین و چنان می‎گوید و از موشک صحبت می‎کند در واقع بحث اصلی موشک نیست بلکه بحث اصلی اسلام است و اینکه مردم دین را می‎خواهند. اینها از اسلام ناراحت هستند و می‌بینند اسلام استقلال و عظمت می‎دهد و جوانان را رشد می‎دهد و آنها نمی‎توانند بر این ملت مسلط شوند و منابع را غارت کنند. آنها عربستان را دو ست دارند که حاکمان وابسته دارد و می توانند بر آنها مسلط شوند.

وی اظهار کرد: اگر ایران همه موشک‎ها و سلاح‎هایش را کنار گذاشت و دفاعش را با سنگ انجام داد مانند فلسطین، آیا ما را رها می‎کنند؟ ابدا. همانطور که فلسطین را رها نکرده‎اند. پس بحث اسلام، دین، فکر و عقل است و این را تجربه و تاریخ نشان داده است.

امامی کاشانی با اشاره به اهمیت اصل امید به آینده گفت: اگر به داخل تکیه شد امید ایجاد می‎شود و کشور سربلند می‎شود و خدا هم یاری می‎کند. برای همین است که در اسلام به امید اهمیت داده شده و نقطه مرکزی امید، امام عادل و صاحب الزمان دانسته شده و به انتظار فرج اهمیت داده شده است.

خطیب جمعه تهران عنوان کرد: باید در این راه انسجام و وحدت کلمه داشت و تمام اختلافات را کنار گذاشت و برای خدا کار کنیم. اگر به حب به خدا زیاد شد آنگاه حب به تفرقه، توهین و اهانت دیگر از بین می رود؛ حب به خدا، یعنی حب به کشور، نظام و ملت و همه با هم زیر اصل ولایت فقیه حرکت می‌کنند.

بنابراین گزارش خطیب جمعه تهران در خطبه اول با اشاره به فضیلت‌های روزه و ماه رمضان به آیه ۱۸۴ سوره بقره در این باره اشاره کرد و گفت: در این آیه آمده است که «ایاما معدودات»؛ یعنی ماه رمضان روزهای مشخصی است و شاید معنی دیگری هم بتوان گفت که چیزی گذراست و لذا شما آن را امر پرزحمت و مشکلی ندانید.

وی افزود: اما چرا انقدر روی روزه تکیه شده است. امام باقر(ع) می فرماید اصل اسلام نماز است و فرع آن زکات. جهاد در راه خدا نقطه اوج آن است اما آن چیزی که اساس است روزه است که سپری در مقابل جهنم است.

امامی کاشانی عنوان کرد: در روایات داریم که خداوند فرموده روزه برای من است و علتش به دو اصل بر می‌گردد؛ اول اینکه روزه را کسی نمی‎فهمد و نمی‎بیند و لذا در روزه قرب به حق اوج می‎گیرد و دوم استقامت در برابر گناه است. وقتی انسان در مقابل مباح استقامت کرد این تمرینی می‎شود که در غیر این ماه گناه نکند. به این دلیل روزه در قرآن تعبیر به «خیر» شده است.

انتهای پیام  


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تازه ترین ها

پربازدیدترین ها