امروز یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۹
هدر خبری و تحلیلی
اثرات اجتماعی افطاری‌های ساده در مسجد / معضلات اجتماعی که گریبانگیر مساجد است
در گفت‌وگو با امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) بررسی شد؛
مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محله دوراهی قپان و خیابان نعیمی واقع شده است. مسجدی که بعداز تعمیرات در زمستان سال پیش دوباره برقرار شد و اکنون با برگزاری افطاری ساده یکی از مساجدی است که به این امر همت گمارده است.
گزارشی از احیاء بافت تاریخی مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان / نجات میراث تاریخی از زیر سیمان
مسجدی که برای میراث فرهنگی ارزش قائل است؛
دیوارها و سقف مسجد حاج حسن صنیع الدیوان بعد از انقلاب بر اثر بی‌توجهی متولیان وقت به زیر انبوهی از سیمان و رنگ رفته بود. به طوریکه دیگر اثری از معماری لرزاده و حاج حسن در آن دیده نمی‌شد. اکنون این مسجد روح تازه‌ای به خود دیده است. روحی که از معماری اصیل ایرانی و با دستان جوانان امروز به آن دمیده شده است.
مسابقات کتاب‌خوانی بهانه‌ای برای جذب و ارتباط با نوجوانان است / ارائه محتوای اثرگذار، به‌اندازه خود جذب مهم است
گزارشی از مسابقات کتاب‌خوانی مسجد حاج حسن + تصاویر
مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در خیابان وحدت اسلامی همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان میزبان خانواده‌های دانش‌آموزان مدارس اطراف این مسجد بود. مراسمی که در آن از برترین‌های کتابخوانی در این منطقه با جوایز نفیس تجلیل شد.
نگاهی به نقش مسجد در مبارزات سیاسی استاد شهید علامه مطهری
به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی مطهری:
با آمدن استاد مطهری به این مسجد و به دست گرفتن رهبری فعالیت های آن، این نهاد مذهبی به صورت یکی از مراکز اصلی سخنرانی های دینی سیاسی درآمد.
مسجد هویت شهرهای اسلامی است
گزارشی از نقش مسجد در توسعه محله‌ای شهرها :
درتمدن اسلامی مساجد علاوه بر اینکه عامل تشکیل شهرها بوده اند،تعیین کننده ی الگوی کلی و هویت مشترک شهرهای اسلامی به شمار می رفته اند.
مسجد جلوگاه هنر اسلامی
مقاله / به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی منتشر شد
هنر به کار رفته در مساجد و معماری مورد استفاده آن یک هنر مردمی است که از دل و ریشه مردم و جامعه بیرون آمده و شاید یکی از دلایل ماندگاری هنرهای مورد استفاده در مساجد همین مردمی بودن آن است.
از «بین الحرمین» پایتخت تا سپهسالار قدیم
گذری بر مساجد تاریخی استان تهران (۱)
تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای بازدید از اماکن تاریخی در تهران است. از این رو بر آن شدیم تا به معرفی اجمالی مساجد قدیمی تهران که در تحولات اجتماعی و سیاسی پایتخت تاثیرگذار بودند، بپردازیم.
مسجدی همیشه مبارز؛ همیشه مردمی
گزارشی از مسجد حضرت رسول اکرم(ص) خانی‌آباد
روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دولت بختیار حکومت نظامی اعلام شده بود. ۱۹ بهمن امام خمینی(ره) دستور دادند که حکومت نظامی لغو شود و مردم به مبارزه در خیابان‌ها ادامه دهند. اهالی خانی‌آبادنو هم مثل مردم دیگر مناطق بعد از نماز در همین مسجد برنامه تظاهرات چیدند و دسته‌جمعی به راه افتادند.
نقش برجسته مساجد در شکل‌گیری نهضت انقلاب اسلامی
پایگاه تخصصی مسجد بررسی می‌کند:
امام خمینى صرف نظر از آن که در جلسات درسى، عبادات و نماز جماعت را در مساجد برگزار مى نمود، مسجد را بهترین مکان براى شروع نهضت مى دانست .
چرا زیارت مسافر ری برابر با زیارت سیدالشهدا(ع) است؟
مروری مختصر بر زندگی حضرت عبدالعظیم(ع)
مأموریت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برای سفر به ری از سوی امام هادی(ع) طراحی شد و ایشان در راستای توسعه و نشر معارف معصومین(ع) و تشیع راهی ری شدند. حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به صورت یک مسافر ناشناس ، وارد ری‌ شد و در محلّه ساربانان در «کوی‌ سکة الموالی» به منزل یکی‌ از شیعیان اقامت گزید، مدّتی‌ به همین صورت گذشت.
مسجدی که از پناه دادن به کارتن‌خواب‌ها تا ترک اعتیاد و کاریابی برای معتادها فعال است
گزارشی از مسجد ثارالله(ع) که پناهگاه کارتن‌خواب‌هاست؛
مسجد ثارالله(ع) این روزها پناهگاه معتادان بی سرپناهی است که ما آنها را به عنوان«کارتن خواب» می شناسیم. جایی که افراد در آن علاوه بر ترک اعتیاد می توانند پس از پاکی صاحب یک شغل مناسب شوند.
مسجد کوچکی که در روز میزبان 500 در راه مانده است
پایگاه تخصصی مسجد از فعالیت‌های مسجد شفاء گزارش می‌دهد:
مسجد شفا میدان شهدا با در نظر گرفتن موقعیت خاص جغرافیایی که دارد همه روزه در ایام سرد پاییز و زمستان میزبان در راه ماندگان است، این مسجد به همت اهالی در تمام ساعات روز دایر است.
مسجدی که تعداد نمازگزاران جوانش از سالمندان بیشتر است
گزارشی از مسجد انصارالحجه(عج)، سنگر ۶۰ ساله اهالی منطقه خاوران
مسجد انصارالحجه(عج) فعالیت‌های بسیاری دارد و یکی از کانون‌های فرهنگی منطقه به شمار می‌آید که با اجرای برنامه‌های متنوع و پربار توانسته نوجوانان و جوانان زیادی را جذب کند.
کتابخوانی زیر گلدسته‌ها!
گزارشی از کتابخانه مسجد جامع الرسول(ص)
کتابخانه مسجد جامع الرسول در میدان شهید طهرانی‌مقدم(کاج) تهران حدود 400 متر مربع مساحت دارد که در آن حدود 19 هزار جلد کتاب نگه داری و برای استفاده مراجعه کنندگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
مسجدی که برای کتاب‌خوانی برنامه دارد
گشت و گذاری در مسجد صدریه تهران؛
عاملی که باعث شده مسجد صدریه به‌عنوان کانون فرهنگی مهم منطقه به شمار آید، وجود کتابخانه بزرگی است که در دل آن بیش از 50 هزار جلد کتاب جای گرفته و همه آنها طبق اصول کتابداری چیده شده است.
مأمومین به این مسجد اعتماد دارند
گزارشی از مسجد قاسم بن الحسن(ع)
مسجد قاسم ابن الحسن(علیهماالسلام) که در کنار اقامه نماز فعالیت‌های متنوع دیگری نیز در آن صورت می‌گیرد با فراهم کردن درمانگاه، حوزه علمیه، کتاب خانه، دارالقران و مجموعه ورزشی حالا تبدیل به مرکز فعالیت‌های اجتماعی مردم در منطقه خود شده است.
صندوق قرض الحسنه مسجد نمونه‌ای از اقتصاد اسلامی
پایگاه تخصصی مسجد گزارش می‌دهد:
بررسی سیر تاریخی صندوق‌های قرض الحسنه مساجد از ابتدای تشکیل آنها تا به امروز و خدماتی که این صندوق‌ها به مردم اعطا کرده اند.
حجت‌الاسلام شجونی دار فانی را وداع گفت
صبح امروز
حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران صبح امروز دار فانی را وداع گفت.
کانونی شبانه‌روزی برای پرورش روح یک مؤمن
.
مسجد امام رضا(ع) الگویی از یک کانون اسلامی را ارائه کرده و با فعالیت شبانه‌روزی و اجرای برنامه‌های متنوع بخشی از نیازها و دغدغه‌های مردم منطقه را مرتفع می‌کند.
نمازخانه‌ای که ظرف یک سال تبدیل به مسجد شد
پایگاه تخصصی مسجد گزارش می‌دهد:
این مسجد با کمک و مدد اهالی و مدیریت هوشمند امام جماعت خود توانسته است بدون دریافت کوچکترین هزینه ای از دولت و مراکز حکومتی به عنوان مرکزی برای فعالیت های دینی و آموزشی منطقه شناخته بشود.