امروز پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ ۲۳:۲۶
هدر خبری و تحلیلی
کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حاج‌علی‌اکبری:
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه قرآن کریم، کتاب انقلاب حسینی است، گفت: قیام اباعبدالله الحسین(ع) با همه وجوه و ابعادش منطبق با کلام الهی صورت پذیرفت بنابراین کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است.
۴۵ سال روضه حسینی در خانه یک امام جماعت
گزارشی از یک هیات خانگی؛
منزل آیت‌الله مقدم قوچانی؛ امام جماعت مسجد علوی، از سال ۱۳۵۱ تاکنون، میزبان مجلس روضه و سوگواری حسینی در ماه محرم است.
گزارشی از زندگی و شهادت آیت‌الله مدنی / دومین شهید محراب چگونه به عرش رفت
به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مدنی
شهید مدنی در آتش اشتیاق به شهادت چون شیدا می‌سوخت، گاهی چون لب به سخن می‌گشود اشک امانش نمی‌داد و تلاطم روحش در پیش چشم دیگران هویدا می‌گشت و فضا از بوی عشق و نور اخلاص او آکنده می‌شد.
نقش مسجد در ترویج و اجرای ازدواج آسان / گفتگو با امام جماعت مسجدالنبی(ص) تهرانپارس در خصوص طرح «هر مسجد یک جهیزیه»
پایگاه تخصصی مسجد از طرح «هر مسجد یک جهیزیه» گزارش می‌دهد؛
رسانه‌ها، مساجد و بسیاری از مراکز و نهاد‌هایی که به طور مستقیم با مردم ارتباط دارند، می‌توانند در ترویج ازدواج آسان و تغییر نگرش و باورهای غلط در امر ازدواج نقش به‌سزایی داشته باشند.
روشنگری درباره جنایات منافقین وظیفه مساجد است
گزارشی از برگزاری یادواره عملیات مرصاد در مسجد صنیع‌الدیوان؛
امام جماعت مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان گفت: یکی از دلایلی که یادواره عملیات مرصاد برای برگزاری در مسجد انتخاب شد، ارتباط این عملیات با منافقین بود. هدف از این برگزاری نیز تحلیل مواضع گذشته و امروزی منافقین از زبان رزمندگان آن عملیات و تحلیلگران رفتار منافقین بود.
مروری بر زندگی آیت‌الله مشکینی
به مناسبت دهمین سالگرد رحلت معلم اخلاص و پرهیزگاری؛
​آیت الله علی اکبر فیض معروف به مشکینی در سال 1300 هجری شمسی در روستایی به نام «آللی» از توابع بلوک مشکین و در میان خانواده ای متدین و اهل علم چشم به جهان گشود.
فرازهایی از زندگی با برکت آیت الله حق‌شناس
به مناسبت دهمین سالگرد ارتحال استاد اخلاق شهر تهران منتشر شد:
در سال ۱۳۷۳ قمری که شیخ محمدحسین زاهد تهرانی معروف به زاهد نفت فروش، در مسجد امین‌الدوله واقع در بازار درگذشت، بنا به درخواست اهل مسجد و محل از آیت‌الله بروجردی، ایشان از آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس خواست تا برای حل مشکلات دینی و رسیدگی به امور شرعی آن مسجد، به تهران عزیمت کند.
قیام مسجد گوهرشاد در آیینه اسناد و خاطرات
به مناسبت سالروز قیام تاریخی مسجد گوهرشاد منتشر شد؛
روایت قیام مسجد گوهرشاد انعکاس خفقانی است که بعد از این حادثه در شهر مشهد پدید‏ می‏‌آید، سانسور مطبوعات و فشارهای حکومت تا جایی است که کمتر نوشته‌‏ای راجع به این موضوع تا قبل از شهریور1320 وجود دارد.
کاسبانی که تنها رزق را از خدا می‌خواهند
گزارشی از جلسه قرآن بازار تهران در مسجد ملک‌آباد
جلسه قرآن مجید خدایاری در مسجد ملک‌آباد با حضور جمعی از کسبه بازار تهران از جمله پارچه‌فروش‌ها، فرش‌فروش‌ها و جوراب‌باف‌ها برگزار شد؛ آن‌ها ساعاتی را از کسب و کار فاصله می‌گیرند و در کنار رحل قرآن می‌نشینند؛ چرا که تنها، خدا را رزاق می‌دانند.
حقوق و وظائف زن در رابطه با مسجد
مقاله؛
در احکام عبادی، اجتماعی و سیاسی اسلام بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد چرا که از دیدگاه قرآن معیار سعادت و کمال، ایمان و عمل صالح است و حتی در بعضی موارد زنان الگوی مردان قرار گرفته‌اند (هم از نظر ایمان و هم کفر).
اثرات اجتماعی افطاری‌های ساده در مسجد / معضلات اجتماعی که گریبانگیر مساجد است
در گفت‌وگو با امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) بررسی شد؛
مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محله دوراهی قپان و خیابان نعیمی واقع شده است. مسجدی که بعداز تعمیرات در زمستان سال پیش دوباره برقرار شد و اکنون با برگزاری افطاری ساده یکی از مساجدی است که به این امر همت گمارده است.
گزارشی از احیاء بافت تاریخی مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان / نجات میراث تاریخی از زیر سیمان
مسجدی که برای میراث فرهنگی ارزش قائل است؛
دیوارها و سقف مسجد حاج حسن صنیع الدیوان بعد از انقلاب بر اثر بی‌توجهی متولیان وقت به زیر انبوهی از سیمان و رنگ رفته بود. به طوریکه دیگر اثری از معماری لرزاده و حاج حسن در آن دیده نمی‌شد. اکنون این مسجد روح تازه‌ای به خود دیده است. روحی که از معماری اصیل ایرانی و با دستان جوانان امروز به آن دمیده شده است.
مسابقات کتاب‌خوانی بهانه‌ای برای جذب و ارتباط با نوجوانان است / ارائه محتوای اثرگذار، به‌اندازه خود جذب مهم است
گزارشی از مسابقات کتاب‌خوانی مسجد حاج حسن + تصاویر
مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در خیابان وحدت اسلامی همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان میزبان خانواده‌های دانش‌آموزان مدارس اطراف این مسجد بود. مراسمی که در آن از برترین‌های کتابخوانی در این منطقه با جوایز نفیس تجلیل شد.
نگاهی به نقش مسجد در مبارزات سیاسی استاد شهید علامه مطهری
به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی مطهری:
با آمدن استاد مطهری به این مسجد و به دست گرفتن رهبری فعالیت های آن، این نهاد مذهبی به صورت یکی از مراکز اصلی سخنرانی های دینی سیاسی درآمد.
مسجد هویت شهرهای اسلامی است
گزارشی از نقش مسجد در توسعه محله‌ای شهرها :
درتمدن اسلامی مساجد علاوه بر اینکه عامل تشکیل شهرها بوده اند،تعیین کننده ی الگوی کلی و هویت مشترک شهرهای اسلامی به شمار می رفته اند.
مسجد جلوگاه هنر اسلامی
مقاله / به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی منتشر شد
هنر به کار رفته در مساجد و معماری مورد استفاده آن یک هنر مردمی است که از دل و ریشه مردم و جامعه بیرون آمده و شاید یکی از دلایل ماندگاری هنرهای مورد استفاده در مساجد همین مردمی بودن آن است.
از «بین الحرمین» پایتخت تا سپهسالار قدیم
گذری بر مساجد تاریخی استان تهران (۱)
تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای بازدید از اماکن تاریخی در تهران است. از این رو بر آن شدیم تا به معرفی اجمالی مساجد قدیمی تهران که در تحولات اجتماعی و سیاسی پایتخت تاثیرگذار بودند، بپردازیم.
مسجدی همیشه مبارز؛ همیشه مردمی
گزارشی از مسجد حضرت رسول اکرم(ص) خانی‌آباد
روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دولت بختیار حکومت نظامی اعلام شده بود. ۱۹ بهمن امام خمینی(ره) دستور دادند که حکومت نظامی لغو شود و مردم به مبارزه در خیابان‌ها ادامه دهند. اهالی خانی‌آبادنو هم مثل مردم دیگر مناطق بعد از نماز در همین مسجد برنامه تظاهرات چیدند و دسته‌جمعی به راه افتادند.
نقش برجسته مساجد در شکل‌گیری نهضت انقلاب اسلامی
پایگاه تخصصی مسجد بررسی می‌کند:
امام خمینى صرف نظر از آن که در جلسات درسى، عبادات و نماز جماعت را در مساجد برگزار مى نمود، مسجد را بهترین مکان براى شروع نهضت مى دانست .
چرا زیارت مسافر ری برابر با زیارت سیدالشهدا(ع) است؟
مروری مختصر بر زندگی حضرت عبدالعظیم(ع)
مأموریت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برای سفر به ری از سوی امام هادی(ع) طراحی شد و ایشان در راستای توسعه و نشر معارف معصومین(ع) و تشیع راهی ری شدند. حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به صورت یک مسافر ناشناس ، وارد ری‌ شد و در محلّه ساربانان در «کوی‌ سکة الموالی» به منزل یکی‌ از شیعیان اقامت گزید، مدّتی‌ به همین صورت گذشت.