امروز سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷
هدر خبری و تحلیلی
آنچه در مورد فقه المسجد باید بدانیم
یادداشت/حجت الاسلام حسین تیموری
حسین تیموری در یادداشت خود به فقه المسجد پرداخته و آن را بسط می دهد. در این یادداشت ضمن اشاره به مراسمی که در مسجد می توان برپا داشت به چرایی دوری برخی از جوانان از مسجد نیز پرادخته شده است.
احیاء مساجد احیای بقیع است
یادداشت / حجت الاسلام محمد صدارت
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) معتقد است: چنانچه مسجدی درش بسته باشد و یا نیاز به مرمت و یا احیا داشته باشد. ثواب آن احیاء برابر است با ثواب احیاء بقیع.
نقش حلقه‌های تربیتی مساجد در مقابله با آسیب‌های اجتماعی
یادداشت / مسعود انصاری
می‌توان گفت مسجد یکی از مکان‌هایی است که انسان‌ها می‌توانند در آن، دوستانی صمیمی پیدا کنند. کسانی که مقید به رفت و آمد در مسجد هستند و نسبت به آن علاقه دارند، کسانی هستند که به تعبیر قرآن دوست دارند پاکیزه شوند
بررسی فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه مساجد
یادداشت / غلامرضا صادقی‌جو
صندوق‌های قرض الحسنه مساجد پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با توان بالایی وارد عرصه‌های مالی و پولی کشور شدند، اما پس از گذشت قریب به 4 دهه، این صندوق‌ها تا به حال به جایگاهی که باید می رسیدند، نرسیده اند.
خانه دوست همین جاست
یادداشت/ حجت‌الاسلام عبداللهی
حجت‌الاسلام امیر عباس عبداللهی، امام جماعت مسجد سیدالشهدا(ع) و پیشگام امر مشاوره در مسجد نوشتاری از الزامات جلسات مشاوره ازدواج به قلم تحریر دراورده است.
سود و لذت دو بال اصلی لیبرالیسم هستند/روحانیت شیعه ادامه‌دهنده جریان تاریخی انبیاء و اولیاء خداست
یادداشت شفاهی/حجت‌الاسلام پرفسور گندمکار؛
حجت الاسلام گندمکار معتقد است: بعد از انقلاب پیشروی فکری دشمن باعث شد تا برخی با قبول افکار لیبرالی به کاخ نشینی علاقه پیدا کنند. در حالیکه کاخ نشینی با روحیه‌ی روحانیت و بزرگان و مراجع دین و آموزه‌های اسلام و قرآن سازگاری ندارد.
جایگاه مساجد در اقتصاد مقاومتی کجاست؟
یادداشت / محمد نجارصادقی
مساجد به عنوان یکی از مراکز اصلی تجمع مسلمین در روزهای مختلف سال می‌توانند پیشگام اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران باشند.
مسجد؛ محوری ترین محل تجمع بسیجیان و پایگاه دفاع از انقلاب
به مناسبت 5 آذر؛ سالروز تأسیس بسیج مستضعفین؛
سخن امام خمینی(ره) که فرمود: «مساجد پایگاه اصلی بسیج است.»نشان داد که با وجود اهمیت بسیار زیاد دیگر اقشار بسیج مانند بسیج طلاب و دانشجویی و... مساجد کماکان محوری ترین پایگاه برای دفاع از انقلاب و بهترین محل تجمع برای بسیجیان که پیش قراولان دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند،است.
جایگاه مسجد در فرهنگ اسلامی/ موثرترین عامل افزایش کارکرد مساجد
یادداشت / حجت‌الاسلام علی قنبریان
بهترین و موثرترین عامل در افزایش توان کارکردی مساجد یاری خواستن از امامان جماعت شایسته، کارآمد، اهل خلوص، فعال، خوش رفتار، فروتن و دارای سعه صدر و توانمند در برقراری ارتباط صمیمی است.
عراق امروز؛ سرافراز از حماسه «حشد الشعبی» و «حشد الحسینی»
یادداشت اختصاصی / سید یاسر الحیدری
شاید کمتر کشوری را بتوان پیدا کرد که صدها هزار نفر از مردم مظلومش، در یک سوم کشورشان مشغول جنگ و دفاع باشند و هم‌زمان میلیون‌ها زائر، درهمان کشور، با کمال آرامش و امنیت، عاشقانه و سرازپا نشناخته و بی‌توجه به تهدیدها و خطرها به سوی قبله‌گاه عشاق به حرکت در می‌آیند.​
نقش مساجد در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی
مقاله / فائزه آشناد
اساس امر مطالعه و خواندن بدون فراموشی، یادگیری و حافظه است. روشی برای مطالعه به نام روش "پس خبا "معرفی شده که به نظر می رسد شیوه ی موثری برای بهتر فهمیدن و بهتر حفظ کردن مفاهیم و اطلاعات کلیدی است.
راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از منظر آیت‌الله مکارم
یادداشت به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی
مسئله کتاب و کتابخوانی از جمله امور مهم و پیچیده کشور است، زیرا کتاب بهترین حلقه اتصال تاریخ گذشتگان به امروز است، بدون شک، پیشرفت دانش و تمدن ها نیز به نوعی مرتبط با کتاب است.
حقیقت هنر و نسبت و مناسبات آن با دین
یادداشتی از آیت‌الله رشاد؛
هنر حقیقی از فن و مهارت آغاز نمی‌شود، به تکنیک و صناعت ختم می‌شود؛ به تعبیر دیگر هنر حقیقی با رهبری سرشت الهی هنرمند و دلبری شاهد قدسی، آغاز و به دل‌بُردن مُشاهِد آفاقی می‌انجامد.
امامت زن برای زن در نماز جماعت از منظر مذاهب فقهی
مقاله؛
این نوشتار با استفاده از منابع فقهی به تبیین اهمیت مسئله و آثار آن و همچنین به دیدگاه مذاهب اسلامی و دلایل آنها می‌پردازد تا روشن شود که آیا بانوان می‌توانند به طور مستقل نماز جماعت برگزار کنند یا خیر؟
مسجد و کمک به بانوان در جهت تربیت فرزند
یادداشت
توانمندی های مسجد در ایجاد آمادگی لازم برای بانوان در تربیت فرزند بسیار شگفت است. مسجد پیش از آن که خود به طور مستقیم وارد ایجاد رابطه با کودکان شود، لازم است حضور مادران را غنیمت شمرده و بیشترین و بهترین استفاده را از این فرصت داشته باشد.
نگاهی بر آموزه های مردم‌سالاری در نهضت عاشورا
یادداشت
هدف از نوشتار حاضر، بررسی وجوه مردم‌سالاری دینی و آزادی خواهانه قیام حضرت امام حسین (ع) در قالب نهضت عاشورا بوده و در همین راستا به مصادیق عینی این موضوع نیز پرداخته شده است.
مسجد هراسی، ابزار انتخاباتی احزاب سیاسی اروپا
یادداشت
چند سالی است که اسلام هراسی و تهدید به از بین بردن پدیده های اسلامی در اروپا یکی از مهمترین ابزار تبلیغات انتخاباتی احزاب سیاسی شده است . شرایط کنونی منطقه خاورمیانه نیز بگونه ای زمینه را برای جولان آنان فراهم کرد
نقس مسجد در جامعه سلامت محور
یادداشت
یکم شهریور روزپزشک است روزی که تنها عنوانی برای بزرگداشت شیخ ابوعلی سینا و یا جامعه پزشکی نیست، بلکه روزی است برای همه انسان ها
دیداری به یاد ماندنی برای مسجد
یادداشت
در آخرین روز گرم ترین ماه سال -مرداد ماه-، دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران به عنوان افسران ارشد خط مقدم جهاد فرهنگی با فرمانده و نائب امام زمانشان (عجل الله فرجه الشریف) خنکای خاصی به کام دل و جان بخشید