امروز یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ ۲۱:۲۳
هدر خبری و تحلیلی
راهکارهای حضور مساجد در عرصه تولید و اشتغال
یادداشت/حجت الاسلام محمدصدارت؛
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) معتقد است: حضور و مشارکت مردمی و محوریت مساجد در زمان جنگ تنها به موضوعات سیاسی و مبارزاتی محدود نمی شد. بلکه در راستای تأمین اقتصاد و معیشت مردم نیز فعالیتهایی نظیر صندوق قرض الحسنه، فروشگاه تعاونی، بسیج اقتصادی، تامین جهیزیه و جمع آوری کمکهای مردمی برای جبهه های نبرد حق علیه باطل انجام می شد.
مسجد کارآفرین، یک دورنمای اولیه
یادداشت/محمدحسین شیخ شعاعی
کارآفرینی، موتور حرکت‌دهنده اقتصاد است. یعنی اگر مردم و مسئولان جامعه‌ای در این مسیر حرکت کردند و همه تصمیم‌ها و رفتارهای اقتصادی، در تجارت و صنعت و خدمات و حتی مصرف، به این سمت‌وسو گرایش داشت، اقتصادِ آن جامعه رونق می‌گیرد و مؤلفه‌های آن رشد می‌کنند.
بازیابی نقش مساجد در آموزش مهارت‌های زندگی
یادداشت؛ علی صمیمی
جایگاهی است برای تزکیه‌نفس و پرواز به ملکوت. مسجد مکان مقدسی است که در آن با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرد. البته برای مسلمانان مسجد تنها محل عبادت نیست، بلکه مکانی است که همیشه به عنوان مرکزی برای اجتماعات به کار رفته است
بررسی عوامل گرایش به اعتیاد و راههای نجات از آن
یادداشت/حجت الاسلام سید محمدحسین میرشاه ولد
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) سعادت آباد معتقد است: ضعف باورها و ارزش‌های اخلاقی دینی، از جمله دلایلی است که در گرایش جوانان به اعتیاد مؤثر است. اگر ما بتوانیم باورهای دینی را از کودکی در بچه‌ها تقویت کنیم، کمتر دچار گرفتاری‌ها و لغزش‌ها می‌شوند.
مسجد چگونه می‌تواند در جامعه محرومیت زدایی کند؟
یادداشت/جلال حیران نیا
مسائل اقتصادی مساجد باید با مشارکت و همیاری مردم و در جهت کمک اقتصادی به خود مردم صورت گیرد.
ارزش درخت و درختکاری در آموزه های اسلامی
یادداشت/حسین تیموری
خداوند متعال سرنوشت بشر را به گونه­ای رقم زده که در دامن طبیعت رشد کند و ببالد و به طور کامل به آن وابسته و نیازمند باشد. متقابلاً طبیعت را نیز طوری آفرید که در خدمت انسان قرار گیرد، نیازهای وی برآورد و آرامش، لذّت و شادی را برایش به ارمغان آورد.
فاطمه علیهاالسلام تجلی تمام زنان مقدس قرآنی (بر اساس آیه مباهله)
مقاله / محمد جواد سلیمانپور؛
محمد جواد سلیمانپور در مقاله خود به توصیف
همسرداری و حضور زنان در مسجد
یادداشت / مسجد و بانوان
یکی از تأثیراتی که حضور در مسجد بر فرایند همسرداری می گذارد، آرامش و نشاطی است که بانوان از حضور در مسجد می گیرند و آنها را در انجام امور مربوط به خانه مصمّم تر و با انگیزه تر می کند.
وحدت از دیدگاه علوم عقلیه و نقلیه/وحدت از منظر فاطمه زهرا(س)
به قلم امام جماعت مسجد امام حسین(ع)؛
حجت الاسلام عبداللهی معتقد است، از دیدگاه عقل و نقل، وحدت یک ضرورت انکارناپذیرست. آیات و روایات و سیره پیشوایان معصوم(ع) حاکی از اهتمام ویژه دین اسلام به مساله وحدت است.
کارکردهای فرهنگی و اجتماعی مساجد در دوران انقلاب
یادداشت؛
مساجد طی تاریخ اسلام کارکردهای متفاوت داشته‌اند. زمانی که جرقه‌های انقلاب اسلامی در جامعۀ ایران عصر پهلوی زده شد، به کارکردهای سیاسی و اجتماعی مسجد بار دیگر توجه شد و مسجد به پایگاه اصلی انقلابیون مبدل شد.
نقش و جایگاه مسجد در کاهش فاصله نسل نو با نسل گذشته
یادداشت/ خانم سحر شهریاری؛
حضور افراد در مسجد، زمینه خوبی برای انتقال پیام‌های انقلاب به نسل جدید فراهم می‌کند. نباید بین نسل جوان ما و اصل انقلاب فاصله ایجاد شود، چون یکی از توطئه‌های دشمن، گسست نسلی و پاک کردن تاریخ انقلاب اسلامی از ذهن جوانان است.
نقش مساجد در انقلاب اسلامی (1)
مقاله/ جعفر ساسان؛
مقاله حاضر به قلم جعفر ساسان به بررسی نقش و کارکردهای مساجد در انقلاب اسلامی می‌پردازد. هر چند که مسجد دارای کارکردهای گوناگونی در جامعه است اما در این مقاله به کارکردهای آن در سه حوزه رسانه‌ای ـ ارتباطی ، حمایتی ـ پشتیبانی و فرهنگی ـ هویتی پرداخته شده است.
آنچه در مورد فقه المسجد باید بدانیم
یادداشت/حجت الاسلام حسین تیموری
حسین تیموری در یادداشت خود به فقه المسجد پرداخته و آن را بسط می دهد. در این یادداشت ضمن اشاره به مراسمی که در مسجد می توان برپا داشت به چرایی دوری برخی از جوانان از مسجد نیز پرادخته شده است.
احیاء مساجد احیای بقیع است
یادداشت / حجت الاسلام محمد صدارت
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) معتقد است: چنانچه مسجدی درش بسته باشد و یا نیاز به مرمت و یا احیا داشته باشد. ثواب آن احیاء برابر است با ثواب احیاء بقیع.
نقش حلقه‌های تربیتی مساجد در مقابله با آسیب‌های اجتماعی
یادداشت / مسعود انصاری
می‌توان گفت مسجد یکی از مکان‌هایی است که انسان‌ها می‌توانند در آن، دوستانی صمیمی پیدا کنند. کسانی که مقید به رفت و آمد در مسجد هستند و نسبت به آن علاقه دارند، کسانی هستند که به تعبیر قرآن دوست دارند پاکیزه شوند
بررسی فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه مساجد
یادداشت / غلامرضا صادقی‌جو
صندوق‌های قرض الحسنه مساجد پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با توان بالایی وارد عرصه‌های مالی و پولی کشور شدند، اما پس از گذشت قریب به 4 دهه، این صندوق‌ها تا به حال به جایگاهی که باید می رسیدند، نرسیده اند.
خانه دوست همین جاست
یادداشت/ حجت‌الاسلام عبداللهی
حجت‌الاسلام امیر عباس عبداللهی، امام جماعت مسجد سیدالشهدا(ع) و پیشگام امر مشاوره در مسجد نوشتاری از الزامات جلسات مشاوره ازدواج به قلم تحریر دراورده است.
سود و لذت دو بال اصلی لیبرالیسم هستند/روحانیت شیعه ادامه‌دهنده جریان تاریخی انبیاء و اولیاء خداست
یادداشت شفاهی/حجت‌الاسلام پرفسور گندمکار؛
حجت الاسلام گندمکار معتقد است: بعد از انقلاب پیشروی فکری دشمن باعث شد تا برخی با قبول افکار لیبرالی به کاخ نشینی علاقه پیدا کنند. در حالیکه کاخ نشینی با روحیه‌ی روحانیت و بزرگان و مراجع دین و آموزه‌های اسلام و قرآن سازگاری ندارد.
جایگاه مساجد در اقتصاد مقاومتی کجاست؟
یادداشت / محمد نجارصادقی
مساجد به عنوان یکی از مراکز اصلی تجمع مسلمین در روزهای مختلف سال می‌توانند پیشگام اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران باشند.
مسجد؛ محوری ترین محل تجمع بسیجیان و پایگاه دفاع از انقلاب
به مناسبت 5 آذر؛ سالروز تأسیس بسیج مستضعفین؛
سخن امام خمینی(ره) که فرمود: «مساجد پایگاه اصلی بسیج است.»نشان داد که با وجود اهمیت بسیار زیاد دیگر اقشار بسیج مانند بسیج طلاب و دانشجویی و... مساجد کماکان محوری ترین پایگاه برای دفاع از انقلاب و بهترین محل تجمع برای بسیجیان که پیش قراولان دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند،است.