امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۲۷
هدر خبری و تحلیلی
گفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در خصوص بایسته‌های مسجد
به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مسجد منتشر شد:
مسجد به عنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهادهای جامعه‌ی اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا نموده است.
هنر مذهبی مسجد (1)
مقاله
اما قرآن فریضه ای را برای مسلمین تعیین کرد که از نظر تاریخ مسجد بسیار مهم است. این فریضه همانا عبارت است از وجوب اقامه نماز. صلوة فریضه ای انفرادی است و بر طبق یکی از احادیث معروف هر کجا که شخص نماز گذارد، همانجا مسجد است.
شهید بلای الهی را تحمل می کند تا خود و دیگران را به مقصد برساند
گفتاری از آیت الله میرباقری به مناسبت شهادت مظلوم شهید حججی؛
شهید به حدی به حقایق قدسی عالم «غیور» می شود که نمی‌تواند ببیند که این حقایق در پرده بماند و دیگران در حجاب از این حقایق باشند.
امام رضا(ع) و عقلانیت اسلامی
یادداشت/امام جماعت مسجدالزهرا شهرک آتی ساز:
حجه الاسلام دکتریدالله حبیبی معتقد است: عقل با همه فضیلتی که دارد و آیت عشق و عرفان و در بر دارنده فضایل هست در عین حال منبعی از منابع فهم و درک ماست که حاجتمند مبنا و ماخذ است. جای مبانی و منابع را نباید عوض کرد. اگر عقل را به چراغ فروزان وجود خود تشبیه کنیم که با نورش اعماق تاریکیها را می‌شناسیم و می‌بینیم.
بایدها و نبایدهای برنامه‌­های اوقات فراغت / مهمترین کارکرد مساجد در اوقات فراغت
یادداشت/ امام جماعت مسجد علوی؛
حجت الاسلام سیدمحمدمحسن روح الامین معتقد است: در فعالیت‌های فرهنگی تربیتی اول باید هدف را در نظر بگیریم. بی‌حساب و کتاب کار کردن نتیجه ندارد، و اگر نتیجه د‌اشته باشد، موقت است و ماندگار نیست. هدف باید حتماً تعریف شود، حتی در برهه‌های موقت مثل تابستان.
مسئله شناسی در برنامه آموزش 2030
یادداشت / حجت‌الاسلام و المسلمین علی لطیفی
هرچند پدیدۀ سند 2030 و مسائل پیرامون آن بیش از چندین ماه است که مورد توجه برخی دلسوزان انقلاب و نظام بوده است،‌ اما سخنرانی مقام معظم رهبری در این خصوص -که در دیدار با معلّمان در تاریخ 17 اردیبهشت 1396 ایراد شد- باعث شد این مسئله وارد فاز جدیدی گردد.
ساختارشناسی سند 2030
یادداشت/امیرحسین نوری حسامی
یونسکو به طور مستمر کمک می‌کند تا مقولۀ آموزش، به عنوان هدف شمارۀ ۴ اهداف توسعۀ پایدار، در چارچوب دستورالعمل برنامۀ آموزش 4 ۲۰۳۰ گنجانده شود. مقولۀ آموزش، در واقع در تحقق بسیاری از اهداف از قبیل تولید و مصرف پایدار، تغییرات آب و هوایی، اشتغال و بهداشت، مهم و ضروری به حساب می‌آید.
حوزه علمیه به فکر افزایش اثرگذاری ائمه جماعات در مسئله حجاب باشد
یادداشت / امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع)؛
حجت‌الاسلام صدارت معتقد است: همانگونه که مساجد نباید خصوصی باشند و بایستی پذیرای عموم مردم و همسایگان باشند، شأن امامت مسجد نیز این است که برای هدایت تمامی اقشار جامعه پیرامونی مسجد برنامه داشته و اقدام نماید.
فرهنگ، حلقۀ مفقودۀ اقتصاد مقاومتی
یادداشت/محمد وجدانی
حلقۀ مفقوده در اقتصاد مقاومتی، پیوند میان اقتصاد و فرهنگ است. اجرای اقتصاد مقاومتی تنها وظیفۀیک نهاد نیست؛ وظیفه‌ای عمومی است و همتی همگانی می‌طلبد.
اوقات فراغت در گرداب مشکلات
یادداشت/امام جماعت مسجد جامع درکه؛
حجت الاسلام حسین الله وردی معتقد است: گاهی چون افراد تعریف درستی از اوقات فراغت ندارند، نمی‌توانند از آن خروجی خوبی بگیرند و نتایج این برنامه‌ها و غنی‌سازی اوقات، نامشخص است که این، یکی از مشکلات بزرگ برنامه‌های تابستانی است.
ده‌فرمان تشکیلاتی شهید بهشتی برای آتش به اختیاری فرهنگی
به مناسبت سالروز شهادت شهید مظلوم بهشتی منتشر شد؛
مساجد به‌عنوان هسته‌های مقاومت فرهنگی یکی از مهم‌ترین ارکان آتش به اختیاری فرهنگی به‌شمار می‌آیند و در این راه، بهره‌گیری از آراء و اندیشه‌های بزرگان انقلاب همچون شهید مظلوم بهشتی، می‌تواند راهگشای این مسیر پر پیچ و خم باشد.
مستحب است انسان شش روز بعد از ماه رمضان روزه بگیرد
یادداشت / حجت‌الاسلام بهاری؛
امام جماعت مسجد الأقصی خیابان مولوی در یادداشت خود به توصیه فقها و علما که در کتب خود آوردند که مستحب است انسان شش روز بعد از ماه رمضان روزه بگیرد اشاره کرد و دو دلیل برای آن بیان شده است و هم‌چنین در این یادداشت به برخورد امام سجاد(ع) با خدمتکارانش در شب عید فطر پرداخته است.
راه قدس از کربلا می گذرد
بازخوانی یک شعار قدیمی اما اصیل:
آزادسازی فلسطین و سرزمین های اشغالی از چنگ رژیم اشغالگر قدس همواره یکی از آرمان های امام راحل و انقلاب اسلامی بوده که به نظر می رسد اکنون در حال محقق شدن است.
مناره‌ای منقش به صدای قرآن
یادداشت/حجت الاسلام درچه ای
امام جماعت مسجد شیخ صدوق در یادداشت خود به ضرورت پرداخت بیشتر مساجد به قرآن اشاره و موئلفه های یک مسجد قرآنی را بیان کرد.
افطاری ساده یک گام برای اصلاح سبک زندگی
یادداشت/حسین تیموری
برای ساخت روابط اجتماعی اسلام محور، باید در ابتدا «سبک زندگی» یا به تعبیر رهبر انقلاب «شیوه ی زیستن» مردم را اصلاح کرد. ماه مبارک رمضان یکی از آن ایام خاص سال است که می تواند موجب اصلاح سبک زندگی مردم در دو ساحت «فردی» و «اجتماعی» شود.
بنویسید مسجد؛ بخوانید سنگر
یادداشت
مسجد سنگری است برای دفاع دربرابر دشمن قسم خورده بنی آدم به نام شیطان. سنگری برای یکدلی و همدلی؛ برای برائت از مشرکین، برای قامت بستن و نوای توحید سردادن، وعده گاهی برای بچه حزب اللهی ها، برای گفتن ها و شنیدن ها، برای یادگیری درس عشق و عاشقی و شاید هم برای دِق دلی خالی کردن و خلوت های انفرادی و معراج نفس های پاک انسانی.
مساجد، کانون بیداری اسلامی در طول تاریخ
یادداشت/حسین تیموری
«دهه تکریم مساجد» اگرچه یک بازه زمانی ۱۰ روزه از روزهای پایانی ماه شعبان تا آغاز ماه مبارک رمضان -دروازه ورود به میهمانی خدا- است، اما می تواند بهانه ای برای پرداختن به نقش مهم و تأثیر گذار مساجد و جایگاه استراتژیک این دژ فرماندهی حکومت اسلامی در گفتمان تئوریک و عملیاتی جمهوری اسلامی ایران باشد.
نقش مساجد در انتخابات
یادداشت / حسین تیموری
هر چند تبدیل شدن مساجد به ستاد انتخاباتی یک کاندیدا و استفاده جناحی از آن ، صحیح نیست اما باید به این نکته مهم نیز توجه داشت مساجد در طول تاریخ اسلام، به عنوان پایگاهی ارزشمند برای فعالیت‌های دینی، اجتماعی، فرهنگی و مسائلی از این دست بوده‌اند. این کارکرد را می‌توان در آغاز پیدایش اسلام نیز ردیابی نمود.
مدیریت فرهنگی مسجد با رویکرد نوین
یادداشت / امام جماعت مسجد جامع ثارالله(ع)؛
حجت‌الاسلام احمد تقوا معتقد است:مدیریت و مهندسی فرهنگی مسجد، شامل وظایفی همچون برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، سازماندهی، نوآوری، هماهنگی، ارتباطات، رهبری، انگیزش و کنترل می‌شود.
تحلیل ضرورت شرکت در انتخابات در ادبیات عرفی، عقلایی و فطری/ملی گرایی پای صندوق آرا
یادداشت/علی ابراهیم‌پور پژوهشگر و طلبۀ درس خارج حوزۀ علمیه؛
ابراهیم پور معتقد است: اساساً انتخابات اولاً و ‌بالذات مسئله‌ای ملی است و ثانیاً و بالعرض از آن حیث که مسئله‌ای ملی است، متعلق عناوین دینی واقع شده و وظیفه‌ای دینی شمرده می‌شود.