امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ ۱۵:۰۲
هدر خبری و تحلیلی
پادگان ظهور مسجد است/ منتظران ساکن نمی مانند
یادداشت روز دهم دهه تکریم
من منتظرم؛ منتظر ظهور. اما مقدمات آن را آماده نمی کنم. تلاش نمی کنم جزو 313 یار منجی باشم و برای عدل و داد و گسترش اسلام و شناساندن حسین(ع) و راه حسینی تلاش نمی کنم.
مسجد پایگاهی محلی برای اندیشه ای جهانی
یادداشت روز نهم دهه تکریم
نهمین روز از دهه تکریم به نام «مسجد، هسته مقاومت فرهنگی» نامگذاری شده است. اگر مسجد مقاومت را ترویج نکند و فلسفه آن را توضیح ندهد، چگونه به جنگ استکبار برویم؟ استکبار هر روز با یک رنگ و نیرنگ به جهان اسلام می‌تازد.
بزرگ ترین خدمت اجتماعی مسجد: «بیا با هم حرف بزنیم»
یادداشت روز ششم دهه تکریم
امروز ششمین روز از دهه تکریم و غبارروبی مساجد با عنوان روز «مسجد، پایگاه ارائه خدمات اجتماعی» نام گذاری شده است اما هرگز یادمان نرود به عنوان یک مسلمان در ارائه خدمات اجتماعی توسط مساجد ما هم مسئول هستیم حال با هر توانمندی و امکاناتی که داریم.
چند راهکار عملیاتی برای حمایت از کالای ایرانی
یادداشت؛
تحقق حمایت از کالای ایرانی در راستای اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی از سوی نهادهای مختلف از جمله وزارت اقتصاد، صدا سیما و مراکز علمی و پژوهشی است.
مردی که امام خمینی (ره) با دیدن او یاد خدا می‌افتاد
یادداشت/ سالرزو شهادت پنجمین شهید محراب:
هر وقت به دیدار امام می‌رفت، امام خیلی به او تفقد می‌کرد و بعد می‌گفت: «هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می‌بینم، به یاد خدا می‌افتم.»
نگاهی به سه مساله حقوقی درباره مساجد
یادداشت حجت الاسلام علی سعیدیان:
آشنایی با مسائل حقوقی و استفاده از تجربیات کارشناسان در موارد مختلف حقوقی، برای ائمه جماعات, هیات امنا و خدام امری ضروری است. حجت الاسلام علی سعیدیان کارشناس مسائل حقوقی به سه موضوع متفاوت در سه یادداشت متفاوت پرداخته است.
زیبائی‌ ها و ظرفیت‌ های ناشناخته عاشورا
یادداشت امام جماعت مسجدولیعصر(عج)
حجت الاسلام علیزاده معتقد است: هنوز ظرفیتها و ابعاد ناگفته و حقاً ناشناخته‌اى در بطن و عمق حماسه عظیم عاشورا نهفته است که اگر براى بشریت امروز آشکار گردد، دیرى نخواهد گذشت که با بسیج همه توانمندى‌هاى ملت‌ها و جوامع بشرى، بساط کفر، شرک، ظلم و تباهى، پاکسازى خواهد شد.
مباهله روشن ترین دلیل باورهای شیعه
یادداشت به مناسبت روز مباهله/ عبدالکریم پاک‌نیا؛
روز بیست و چهارم ذی الحجه، به مناسبت وقوع جریان مباهله، از اهمیت خاصی برخوردار است . به همین خاطر در این مقال سعی شده نخست به گزارشی کوتاه از ماجرای مباهله اشاره شود و سپس دست آوردها و آثار و برکات این حماسه معنوی بیان گردد .
نتیجه تحقیق و تنظیم فیش این است که خطیب می‌تواند مطالب را برای مردم درست تبلیغ و تبیین کند
نظر حجج اسلام رفیعی، ماندگاري و نظری منفرد درباره فیش منبر:
حجت الاسلام رفیعی می گوید: خودش فیش‌ خاصی را طراحی کرده‌ که از یک برگه A4 تشکیل شده است که هم موضوع عام دارد و هم موضوع خاص و یک آیه محوری دارد.
وظایف ما دربرابر مسجد چیست؟
یادداشت؛
مسجد در فرهنگ ما، از لحاظ تنوع کارکرد، نهادی کم‌نظیر است؛ غیر از جنبه عبادیِ مسجد، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن هم همیشه در طول تاریخ مهم و کارساز بوده‌است. همین تعامل مثبت دوجانبه باعث می‌شود خودمان را در برابر مسجد، موظف و مکلف احساس کنیم. «تکریم مسجد» کاری نیست که منتظر انجام شدنش از سوی دیگران بمانیم.
فعالیت در فضای مجازی از منظر قرآن
یادداشت/حجت الاسلام قرائتی؛
براساس آیات قرآن،‌ اولین حق مردم (در فضای مجازی) آن است که مطالب و اخبار به شکل صحیح و مستند در اختیار آنان قرار گیرد، نه براساس حدس و گمان، توهین و تهمت، یا شایعه و برداشت شخصی.
مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟
تحلیل مسجدی؛
یادداشت پیش‌ رو در نظر دارد تا با پردختن به اینکه، اگر مسجد رسانه اسلام است آیا واقعاً ما از این رسانه به خوبی بهره برده‌ایم؟ چه ابزارهای رسانه‌ای در مسجد وجود دارد؟ تفاوت رسانه مسجد با سایر رسانه‌ها در چیست؟، پاسخی مسجدی را ارائه کند.
آبادگران مسجد فقط سازندگان مسجد نیستند / آبادگران مسجدی باید مومن به قیامت باشند
یاددداشت/حجت الاسلام مجتبی صداقت؛
مدیر برنامه های فرهنگی معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد نوشت : آبادگران مسجد فقط و فقط سازندگان مسجد نیستند که به نظر حقیر آبادانی مساجد در مرحله دوم سخت تر واساسی تر خواهد بود وآن هم اداره مسجد و مدیریت برنامه های آن است.
سردار سلیمانی و سخنان ناب و اصولی
یادداشت / امام جماعت مسجد الزهراء(س) شهرک آتی ساز:
دیروز یکشنبه 29/5/96 بمناسبت سال روز به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی قبله اول مسلمین توسط صهیونیست‌ها و به منظور حمایت از مسلمانان فلسطین هزاران نفر از امامان جماعت مساجد تهران در حسینیه الزهراء اجلاس مهمی را برگزار و این جنایت را محکوم کردند.
گفتاری از حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در خصوص بایسته‌های مسجد
به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مسجد منتشر شد:
مسجد به عنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهادهای جامعه‌ی اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا نموده است.
هنر مذهبی مسجد (1)
مقاله
اما قرآن فریضه ای را برای مسلمین تعیین کرد که از نظر تاریخ مسجد بسیار مهم است. این فریضه همانا عبارت است از وجوب اقامه نماز. صلوة فریضه ای انفرادی است و بر طبق یکی از احادیث معروف هر کجا که شخص نماز گذارد، همانجا مسجد است.
شهید بلای الهی را تحمل می کند تا خود و دیگران را به مقصد برساند
گفتاری از آیت الله میرباقری به مناسبت شهادت مظلوم شهید حججی؛
شهید به حدی به حقایق قدسی عالم «غیور» می شود که نمی‌تواند ببیند که این حقایق در پرده بماند و دیگران در حجاب از این حقایق باشند.
امام رضا(ع) و عقلانیت اسلامی
یادداشت/امام جماعت مسجدالزهرا شهرک آتی ساز:
حجه الاسلام دکتریدالله حبیبی معتقد است: عقل با همه فضیلتی که دارد و آیت عشق و عرفان و در بر دارنده فضایل هست در عین حال منبعی از منابع فهم و درک ماست که حاجتمند مبنا و ماخذ است. جای مبانی و منابع را نباید عوض کرد. اگر عقل را به چراغ فروزان وجود خود تشبیه کنیم که با نورش اعماق تاریکیها را می‌شناسیم و می‌بینیم.
بایدها و نبایدهای برنامه‌­های اوقات فراغت / مهمترین کارکرد مساجد در اوقات فراغت
یادداشت/ امام جماعت مسجد علوی؛
حجت الاسلام سیدمحمدمحسن روح الامین معتقد است: در فعالیت‌های فرهنگی تربیتی اول باید هدف را در نظر بگیریم. بی‌حساب و کتاب کار کردن نتیجه ندارد، و اگر نتیجه د‌اشته باشد، موقت است و ماندگار نیست. هدف باید حتماً تعریف شود، حتی در برهه‌های موقت مثل تابستان.
مسئله شناسی در برنامه آموزش 2030
یادداشت / حجت‌الاسلام و المسلمین علی لطیفی
هرچند پدیدۀ سند 2030 و مسائل پیرامون آن بیش از چندین ماه است که مورد توجه برخی دلسوزان انقلاب و نظام بوده است،‌ اما سخنرانی مقام معظم رهبری در این خصوص -که در دیدار با معلّمان در تاریخ 17 اردیبهشت 1396 ایراد شد- باعث شد این مسئله وارد فاز جدیدی گردد.
صفحه ۱ از ۴ ۲ ۳ ۴