امروز یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ ۲۱:۲۴
هدر خبری و تحلیلی
استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است
امام جماعت مسجد جامع امام علی(ع) شهران:
حجت‌الاسلام حمیدرضا دانایی معتقد است: باید برای مردم وقت صرف کرد تا آنها به امام جماعت اعتماد کنند. به عبارتی با نظم و صرف زمان می‌توان مردم را با امام جماعت همراه کرد. استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است.
مسجد تنها محلی است که فقیر و غنی در آن یکسانند/پتانسیل مسجد در پایگاه اجتماعی بودن آن است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام محمدصدارت معتقد است: مراکزی که بحث صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها را دارند، تدبیری بیاندیشند که این موسسات به مساجد وصل شوند و زیر نظر مساجد فعالیت کنند. بعد نظارتی که نهادهای دولتی برعهداه دارند را مساجد به عهده بگیرند و در دخل و خرج اینگونه موسسات به عنوان یک نهاد مردمی نظارت داشته باشند، رغبت بیشتری برای محرومیت زدایی و کار خیر ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند شفافیت بیشتری از فعالیت چنین مراکزی ارائه دهد و خیرین نیز با طیب خاطر به امور خیریه بپردازند.
خصوصیات مسجد طراز همان خواسته‌های رهبری است/بر اساس سند چشم انداز مسجد ائمه ‎بقیع(ع) الگوی مساجد دیگر می‌شود
امام جماعت مسجد ائمه ‎بقیع(علیهم‌السلام):
حجت الاسلام تسلیمی گفت: هدف مجموعه مسجد ائمه بقیع(ع) در این سند ارائه یک نقشه راه بود، که مشخص شود که در پنج سال آینده مسجد ائمه بقیع(ع) قرار است در آینده در چه جایگاهی قرار بگیرد.
تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد، پیش‌نیاز فعالیت در فضای مجازی / سرمایه‌گذاری ویژه مرکز رسیدگی به امور مساجد در حوزه رسانه در دوره جدید فعالیت‌های مرکز
حجت‌الاسلام کرمی در بازدید از غرفه پایگاه تخصصی مسجد مطرح کرد:
حجت‌الاسلام سعید کرمی با اشاره به لزوم تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد برای اثرگذاری در سطح جامعه گفت: همزمان با تلاش برای تقویت و ارتقاء و برنامه‌ریزی سیاست‌های مسجد در مسیر رسیدن به جایگاه تراز باید تلاش کنیم تا همین مسئله در فضای مجازی نیز انعکاس پیدا کند.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید باهنر
در گفتگو با حجت الاسلام بصیری صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید باهنر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، فعالیت ها، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
اینکه مسجد خلوت است یک تهدید است / راه‌های موفق بودن یک امام جماعت
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد:
حجت‌الاسلام درگاهی در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های «نشانی» که توسط خبرگزاری قرآنی ایکنا و با هدف یافتن نمودهای عملی و محقق‌شده سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود، حضور پیدا کرد.
اسلام‌هراسی و مسجدهراسی در غرب ریشه‌های تاریخی دارد
استاددانشگاه دوک آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد مطرح کرد
استاد برجسته فلسفه دانشگاه دوک آمریکا و از فلاسفه مطرح معاصر معتقد است موج اسلام هراسی کنونی در غرب موجی زودگذر و گذراست و دوامی نخواهد داشت.
کارکردهای مسجد تقلیل یافته است
مبلغ دینی نهاد مقام معظم رهبری مطرح کرد:
حجت الاسلام ربانی نژادگفت: یکی از مهمترین دلایلی که مانع جذب در مساجد شده، تقلیل کارکردهاست که بسته شدن درب های مسجد به روی عموم از مهمترین نمودهای آن است.
بررسی جایگاه مطالعات و پژوهش در مرکز رسیدگی به امور مساجد / تقویت و گسترش ارتباطات مرکز امور مساجد با حوزه‌های علمیه
در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد مطرح شد:
حجت‌الاسلام حسنی سعدی مدیر دفتر مطالعات، پژوهش‌ها و ارتباطات حوزوی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در گفت‌وگوی مشرح با پایگاه تخصصی مسجد، عملکرد این دفتر را تشریح کرد و از برنامه‌های آتی در حوزه مطالعات و پژوهش خبر داد.
در گذشته با جایزه و تشویق نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب کودک و نوجوان را تسخیر کرد
امام جماعت فعال در عرصه پیوند مسجد و مدرسه مطرح کرد:
حجت الاسلام زارع امام جماعت مسجد امام حسین(ع) نعمت‌آباد گفت: در گذشته با جایزه و تشویق، نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب آنها را تسخیر کرد و راه درست و اسلامی را به آنها نشان داد. لذا مسجدی ها باید به سراغ نوجوانان بروند.
دوستی میان ملل، جهان عاری از خشونت به ارمغان می‌آورد
گفتگوی اختصاصی با پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا
پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا و از شناخته شده ترین فیلسوفان دین معاصر معتقد است اگر هرکسی بر روی زمین به گونه ای به فکر دوستان خود باشد، شاید آنگاه بتوانیم فریاد جهان عاری از خشونت سر دهیم یا دستِ کم از نبود خشونت های توده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، سخن بگوییم.
ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند/تاثیر موقعیت زمانی و شرایط سخت بر تفسیر امام حسن عسکری(ع)
امام جماعت مسجد قائم‌آل‌محمد(عج) مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام عبدالسعید پورتجریشی گفت: ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند. یعنی به معنای واقعی مفسر قرآن هستند. امام حسن عسکری(ع) تا آیه 282 سوره بقره را تفسیری روشن کرده است اما به خاطر موقعیت زمانی و شرایط حاکمیت، موقعیت مختصری ایجاد شد تا امام حسن عسکری(ع) این مقدار از تفسیر قرآن را بیان کنند و مکتوب شود.
پشتیبانی استعمار از مدعیان دروغین/جهل مهدویت را نشانه رفت است
سرپرست ناحیه شهید نواب صفوی مطرح کرد:
حجت الاسلام سید مهدی حسینی گفت: شکل گیری فرقه‌های انحرافی و اعتماد کردن به مدعیان مهدویت یا نیابت، ریشه در جهل و نادانی دارد. شیعیان و منتظران واقعی باید با آگاهی از معارف ناب مهدویت و پیروی از علمای معتمد شیعه، خود را از دام نیرنگ بازان حفظ کنند.
عربستان عامل تخریب مساجد در بحرین است/نقش مساجد در بیداری اسلامی
دبیرکل جنبش الاحرار بحرین در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
«سعید الشهابی» دبیرکل جنبش الاحرار بحرین معتقد است عربستان سعودی در تخریب مساجد بحرین نقش مستقیم دارد.
هدف راهبردی ما در مساجد باید پویایی و به‌روز شدن باشد
یک کارشناس اجتماعی مطرح کرد:
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: مساجد می‌توانند یک منطقه امن و قرنطینه ایجاد کنند که اهل مسجد را در مقابل این فضای آلوده محافظت کند. ولی این منوط به شناخت صحیح از جایگاه مسجد در بستر کلّی فعالیت فرهنگی است.
برای بالابردن جاذبه مسجد باید تلاش کنیم/مسجد یعنی ایجاد یک رابطه معنوی بین امام جماعت و مردم/امام جماعت باید به اوضاع محله خود اشراف داشته باشد
آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد
آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم که در زمره مفاخر ائمه جماعات مساجد استان تهران به شمار می‌رود، در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد، دیدگاه‌های نابی در حوزه مسجد و نقش ائمه جماعات در محلات را بیان کرد.
ما نیاز به نسلی داریم که همه را با هم ببیند
بررسی پدیده شکاف نسلی در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر رحیم کارگر؛
بررسی پدیده شکاف نسلی از ابعاد مختلفی همچون جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و مدیریت فرهنگی با نگاهی کاربردی برای ترسیم واضح تر علل این معضل اجتماعی و راه کارهای حل این بحران که در سال های اخیر گریبان گیر جوانان و میان سالان ما شده است.
اکثر شب ها آخرین نفری هستم که از مسجد می روم/ دغدغه اولم مسجد است
گفت و گو با امام جماعت مسجد حضرت ابراهیم(ع)
حجت‌الاسلام گودرزی گفت: برنامه‌های فرهنگی بسیج ما فعال است و تلاوت قرآن را هر روز به جز یک شب که تفسیر است داریم، بیان احکام، تلاوت ادعیه توسل و کمیل، هر روز صبح‌ زیارت عاشورا و دعای عهد، روزهای جمعه دعای ندبه، برنامه مناسبت‌های ملی و مذهبی‌مان از جمله فاطمیه، محرم، ماه رمضان و... در حد کامل در این مسجد برگزار می‌شود.
وهابیت اصلی‌ترین عامل تفرقه میان مسلمانان است/ ضرورت وحدت در عین کثرت
پروفسور لیاقت تکیم؛ استاد دانشگاه دنوور آمریکا مطرح کرد:
استاد اسلام شناسی دانشگاه دنور آمریکا معتقد است که وحدت میان مسلمانان به معنای این نیست که تفاوتهایی میان آنها نباید اصلا وجود داشته باشد بلکه به این معناست که با حفظ تفاوتها می توان به اتحاد رسید.
ازدواج آسان در مساجد پایه گذاری شود
یک کارشناس اجتماعی گفت:
یک کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه مساجد تنها مکانی برای برگزاری مراسم ختم نیستند، گفت: می توان با رعایت ضوابط، مساجد را به محلی برای برگزاری مراسم عقد و ازدواج جوانان تبدیل کرد.