امروز دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۶:۵۶
هدر خبری و تحلیلی
مسجد طراز اسلامی مکانی است که به جسم و روح مردم می‌پردازد
امام جماعت مسجد فائق:
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی معتقد است: مسجد بخشی از زندگی مردم است. اگر مردم در مسجدی احساس کنند که دنیا و آخرتشان تضمین می شود حتما اقبال می کنند. مسجد طراز اسلامی باید مکان طیبی باشد که هم به جسم مردم بپردازد و هم به روح آنها.
ارزیابی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و وضعیت مساجد ناحیه علامه امینی
در گفتگو با حجت الاسلام صنوبری صورت گرفت:
مدیر ناحیه علامه‌امینی مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه‌ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
عزت نفس و اخلاص مهمترین ویژگی یک امام جماعت طراز است
امام جماعت مسجد روحانی:
حجت الاسلام و المسلمین جذبی گفت: برای امام جماعت در درجه اول اخلاص اهمیت دارد. توفیقی است که خداوند مسجد را در اختیار او گذاشته است بنابراین ما باید در درجه اول با اخلاص باشیم و با عزت نفس هیچ توقعی از هیچ کسی نداشته باشیم و با حضور مرتب در مسجد و حسن اخلاق با مردم رفتار کنیم.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید مدرس
در گفتگو با حجت الاسلام ضائفی صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید مدرس مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
امام جماعت باید بداند اگر خانه خدا را اداره کند خداوند هم خانه او را اداره می‌کند
آیت الله سید علی مقدم قوچانی:
امام جماعت مسجد علوی معتقد است: امام جماعت نباید انتظاری از مردم داشته باشد. امام جماعت باید این اعتقاد را داشته باشد اگر ما خانه خدا را اداره کنیم خداوند هم خانه ما را اداره می‌کند.
بخشی از تربیت اعتقادی در گرو فعالیت‌های مسجد است
امام جماعت مسجد والفجر کاشانک:
حجت الاسلام عبدالله علی‌بخشی معتقد است: با اینکه مهم‌ترین و اصلی ترین کار در مسجد اقامه نماز جماعت است ولی برای پیش برد اهداف تربیتی، فعالیت‌های جانبی هستند که نقش مهمی ایفا می‌کنند.
ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند/ امر به معروف و نهی از منکر مهمترین حرف منابر باشد
گفتگوی منتشر نشده با مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غروی؛
حجت الاسلام و المسلمین غروی امام جماعت مرحوم مسجد گلشن معتقد بود: ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند و از امر به معروف و نهی از منکر در منابر خود غافل نشودند، به آنچه می‌گویند عمل کنند.
ولایت‌پذیری با گوشت و خون میثم آمیخته شده بود/میثم تمار، از صحابه مخلِص و فدایی امیرالمؤمنین(ع) بود
امام جماعت مسجد انبیاء نیرو هوایی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام حسینی وفایی گفت: اگر کسی می‌خواهد مثل میثم ولایت‌پذیر باشد باید خودش را از دنیا رها کند و بلا را به جان بخرد و همین طور باید به انتظار بلا نشست و پشت پا به دنیا، زندگی و هوای نفسانی زد و هدف را معین کرد و آن هدف جز خدا نیست.
امام موسی کاظم(ع) با بردباری و مدارا با دشمن رفتار می‌کردند/ کظم غیظ درس بزرگ از امام موسی کاظم(ع) به جوانان و مسئولین
آیت‌الله مقدم قوچانی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
امام جماعت مسجد علوی گفت: امام موسی کاظم(ع) به وسیله اخلاق و بردباری که داشتند، اسلام را در آن زمان حساس، زمانی که خلفای بنی عباس آن همه جنایت‌ها انجام می‌دادند حفظ و احیاءکردند و در مقابل توهین‌های دشمنان خشمشان را فرو می‌بردند.
معماری مساجد تهران با بافت شهری، همخوان شود
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران؛
حقشناس با بیان اینکه باید معماری مساجد تهران همخوان با بافت شهری شود، گفت: ساخت مساجد مجلل و گران قیمت با هزینه‌های بالا ما را به اهدافمان در این عرصه نمی‌رساند.
بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات در سال95/گفتگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله افسریه
در گفتگو با پایگاه تخصصی مطرح شد:
حجت الاسلام دقیقی که در دیدار تاریخی رهبر انقلاب با ائمه جماعات حضور داشت در رابطه با نکات آن دیدار گفت: ائمه جماعات و مسجدی‌ها باید در رابطه با سخنان آن روز رهبر انقلاب باید تامل و تدبر کنند که چه میزان از نکاتی که رهبر انقلاب در سال گذشته به امامان جماعات تذکر فرمودند را عملی کردند و چه اقداماتی در تحقق ایده‌هایی که ایشان برای تبدیل مساجد به مسجد برقرار و نمونه فرمودند، حرکت کردند.
کار اصلی هسته مقاومت مسجد، رصد، کنترل و مدیریت فرهنگی محیط پیرامون مسجد است
امام جماعت مسجد امیر الموئمین (ع) زرگنده؛
مدیر تولید و تامین محتوای ، معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت : اگر قرار است مساجد هسته مقاومت فرهنگی باشند باید مردم و جوانان در آن فعال بوده و جنب و جوش داشته باشند.
امام (ره) می‌فرمود: از فانتوم نمی‌ترسیم، ترس ما پشت‌کردن مردم به مساجد است/ تجملات مساجد یادگار دوران قاجار است/ امامزاده‌ها را رقیب مساجد کردیم
در میزگرد تخصصی «مسجد تراز اسلام» مطرح شد:
حجت الاسلام صداقت: ما وقتی مدارس را در کنار مساجد ایجاد کردیم، غافل شدیم از اینکه نباید کارکردهای آموزشی مسجد را از بین برد. وقتی فرهنگسراها و خانه‎های فرهنگ را ایجاد کردیم، یادمان رفت که اگر این کارکردها در مسجد ایجا شود، نتایج ملموس‎تری را به همراه خواهد داشت.
حتی ظاهر مسجد نشانه یکپارچگی اسلام است / یکی از مقدس‌ترین خاطراتم مطالعه قرآن است
گفتگوی اختصاصی پایگاه تخصصی مسجد با عضو انجمن فیلسوفان آمریکا؛
پرفسور چارلز تالیا فرو استاد دانشگاه هاروارد آمریکا گفت: زیبایی مساجد شامل گنبد‌ها، مناره‌ها، مدارس، محل‌های عبادت و گفت و گو، تصدیق ایمان، و نشان دادن یکپارچگی اسلام است.
مسجد الاقصی بیان کننده وحدت میان ادیان ابراهیمی است / اگر غیر مسلمانان بتوانند وحدت ادیان ابراهیمی را درک کنند، اسلام هراسی کاهش خواهد یافت
استاد دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
پرفسور ویلیام بیمن معتقد است: مسجد الاقصی مکانی است که حضرت محمد(ص) در یک سفر شبانه عرفانی به آن مکان رفت، مکانی که خداوند به حضرت ابراهیم(ع) دستور داد پسرش را جهت اثبات ایمان خود در آن مکان قربانی کند، بنابراین مسجد الاقصی نه تنها بیان کننده سنت‌های مقدس اسلام، بلکه بیان کننده وحدت میان ادیان ابراهیمی است.
اعلام برنامه‌های روز جهانی مسجد / بررسی مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار سال پیش با ائمه جماعات
در گفتگو با دبیر ستاد روز جهانی مسجد مطرح شد:
حجت الاسلام مجتبی صداقت با شاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب در روز جهانی مسجد در سال نود و پنج گفت: یکی از کلید واژه‌هایی که رهبر انقلاب در دیدار پارسال مطرح کردند؛ «مسجد هسته مقاومت» بود و از این روز رویکرد امسال روز جهانی مسجد کلیدواژه «مسجد هسته مقاومت» است که با توجه به این رویکرد شعار امسال همایش روز جهانی مسجد«مسجد هسته مقاومت و مسجدالاقصی نماد مقاومت» نامگذاری شد.
انتخاب دقیق امام جماعت مانع سکولار شدن مسجد است
امام جماعت مسجد الأقصی مولوی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت الاسلام بهاری معتقد است: طلاب خوب و پرورش یافته حوزه‌های مورد اعتماد باید به سِمت امام جماعتی منصوب شوند. اگر امام جماعتی انقلابی نباشد، به مرور زمان محیط خود را استحاله می‌کند و این خطر مسجد را به سمت سکولار شدن می‌برد.
نقش امام جماعت در مسجد برقرار / امام جماعت اولین نفر بیاید و آخرین نفر برود
امام جماعت مسجد امام رضا(ع)دهکده المپیک مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام علی فراهانی واشقانی معتقد است: تمام تلاشش بر این است که مسجد امام رضا(ع) را به طور شبانه‎روزی برای پاسخ‌گویی به نیازهای مردم منطقه و حتی مسافران بین راهی فعال کند.
یکی از راه‌های رسیدن به کرامت توسل است / قبر حضرت معصومه تجلی‌گاه مرقد فاطمه زهرا(س) است
امام جماعت مسجد جامع پردیس:
حجت الاسلام مویدزاده گفت: یکی از راههای رسیدن به کرامت توسل پیدا کردن است. اگر انسان به آن چیزهایی که خدا برای توسل قرارداده متوسل شود به کرامت رسیده است.
مساجد، مهم‌ترین مرکزِ تحقق اعتدال معنوی و برگزاری جشن‌های دهه کرامت هستند
امام جماعت مسجد جامع امام رضا(ع):
آیت‌الله میردامادی گفت: داشتن جامعه‌ای شاد و پرنشاط، نیازمند اعتدال در مجالس دینی است و برگزاری جشن‌های دهه کرامت، لازمه این اعتدال است. مساجد، مهم‌ترین مرکز برای تحقق این اعتدال هستند