امروز یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۵
هدر خبری و تحلیلی
امام خامنه‌ای مساله فلسطین را زنده نگه داشت/ برخی در صدد تغییر قطب نما از دشمن اصلی به سوی ایران هستند
عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
خلیل حمدان گفت: رویکرد امام خامنه‌ای و برگزاری راهپیمایی در روز جهانی قدس بنا بر ابتکار امام خمینی(ره)، در زنده نگه داشتن مسأله فلسطین بسیار موثر است.
مسجد ما یک خانواده بزرگ است
گفتگو با امام جماعت مسجد چهارده معصوم؛
حجت الاسلام نجفی اردبیلی گفت : برای فراهم کردن فضایی مطلوب و آرامش‌بخش در مسجد، رعایت چهار نکته اساسی ضروری است: نور کافی، تهویه مطبوع، صدای به اندازه و بحث خوشبو بودن فضای داخل. قشر جوان‌تر، به جهت خصوصیت تعالی‌طلبی و کمال‌خواهی، ممکن است از رایحه بد و یا نظافت ضعیف مسجد، آزرده خاطر شوند.
شبکه‌های اجتماعی باعث نشود جوانان از شب قدر غافل شوند
امام جماعت مسجد طوس در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت‌الاسلام سید ناصر احمدی گفت: امید است که جوانان شب‌های قدر که برکات و فضیلت‌های فروانی برای آن گفته شده است را اهمیت و درک کنند و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باعث نشود که از برکات و فضیلت‌ها این شب‌ها غافل شوند.
امام جماعت و ارکان مسجد به حل مشکل مردم اهتمام داشته باشند
امام جماعت مسجد چهارده معصوم درگفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
امام جماعت و ارکان مسجد به بهانه‌های مختلف( قبولی در امتحان، حضور در مسجد و ...) به خانواده‌ها و اهالی محله سربزنند و از آنها تقدیر کنند و همین طور نیازمندی اگر هست با دست پُر به منزلش بروند و کمک کنند.
«نقش زنان» را در مساجد فقط به عنوان مأمومین در نظر نگیریم
حجت‌الاسلام آقامیری:
مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران گفت: مساجد به عنوان اصلی‌ترین محفل دینداران باید جایگاه خوبی برای زنان باشند؛ یعنی ما در مساجد فقط نقش زنان را به عنوان مأمومین و اقتداکنندگان در نظر نگیریم.
امام جماعت بودن وظیفه سنگین الهی است/ آگاهی به زمانه از خصلت‌های امام جماعت طراز اسلامی است
امام جماعت مسجد انبیاء نیرو هوایی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام حسینی وفایی گفت: امام جماعت شدن کار هر کسی نیست یک وظیفه بسیار سنگین الهی است کسی که می‌خواهد عهده‌دار امام جماعت شود باید از بسیاری از لذایذ چشم پوشی کند.
مشارکت سیاسی مردم با فرهنگ سیاسی آن جامعه ارتباط دارد
نظریه پرداز آمریکایی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
استفن لندمن معتقد است: مشارکت سیاسی شهروندان یک کشور با فرهنگ سیاسی آن کشور ارتباط دارد. لزوما مشارکت سیاسی بالا به معنای وجود دموکراسی در یک کشور نیست. بلکه این روند دموکراتیک است که می‌تواند به مشارکت بالای سیاسی شهروندان یک کشور منجر شود.
صدای رسانه‌ها در آمریکا بلندتر از صدای مساجد است/سیاست درهای باز مساجد جریان ساز خواهد شد
استاد دانشگاه مک‌مستر کانادا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
پرفسور لیاقت تکیم معتقد است: رسانه‌های آمریکایی خبرهای داعش یا گروه‌های تروریستی را به عنوان اخبار دنیای اسلام معرفی می‌کنند و اخبار جامعه مسلمان داخل آمریکا را نشر نمی‌دهند. رسانه‌ها در آمریکا تروریست‌ها را به عنوان مسلمان و رفتار آنها را به عنوان اسلام معرفی می‌کنند.
پیوند مسجد و مدرسه با اجرای طرح ۱۸ ساعت در مسجد روح‌الله + عکس
در گفت‌وگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله(ره) بررسی شد:
ارتباط بین دانش‌آموزان و مسجد در این مجموعه از زمان ساخت وجود داشت ولی با طرح ایده پیوند مسجد و مدرسه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به شکلی هدفمند قوت یافت.
صبر و شکیبایی بزرگترین درس امام موسی کاظم(ع) است
امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) ستارخان:
حجت الاسلام اسماعیل پور معتقد است: شکیبایی و صبر وتحمل سختی‌ها در زندگی فردی و اجتماعی، درس عبودیت وبندگی درهرشرایطی بزرگترین درسی است که مردم به ویژه نسل جوان باید از امام موسی کاظم(ع) باید بیاموزند.
نقش مسجد در فرهنگ، تمدن و انقلاب اسلامی
در گفتگو با دکتر علی‌اکبر ولایتی؛
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: احیای ارزش‌های اسلامی، یعنی بیداری اسلامی و بیداری اسلامی یعنی بازگشت به اسلام و رشد مجدّد تمدن اسلامی، مرکز این تمدن نیز، مسجد است؛ مسجدی که هم محل عبادت بود، هم محل علم.
امام علی پیوند دهنده ایمان و فلسفه بود/ پیامهای تولد و شهادت حضرت در مسجد
گفتگوی اختصاصی با عضو انجمن فیلسوفان آمریکا؛
پرفسور چارلز تالیافرو معتقد است: اینکه از تولد تا شهادت و از ظهور اسلام، آغاز امامت تا پایان حکومت و امامت امام علی(ع)، همه کارهای این بزرگوار در مسجد بود نشان از ازخودگذشتگی وی دارد.
مساجد، بستر ارائه مشاوره به علاقمندان تولید و اشتغال باشند
یک کارشناس امور مساجد:
محمدعلی موظف رستمی کارشناس امور مساجد با اشاره به حضور این خانه‌‌های خدا در ایجاد بستر سالم برای انجام امور اقتصادی در جامعه، گفت: در مساجد با حضور متولیان این امور مشاوره‌های مناسبی در این زمینه به افراد علاقمند به این عرصه‌ها ارائه شود.
دغدغه حضور دین در جامعه از دریچه مسجد
در گفتگو با حجت الاسلام محمدباقر علوی تهرانی بررسی شد؛
کارکرد مسجد با سابق متفاوت شده است. مثلاً در گذشته اگر مستمندی به مسجد می‌آمد، چنانچه امام جماعت به او سه هزار تومان کمک می‌کرد، نیازهای آن فرد تاحدودی برطرف می‌شد. در آن زمان صندوق‌های قرض‌الحسنه مساجد بیست هزار تومان سرمایه داشتند و دو تا سه هزار تومان وام پرداخت می‌کردند.
بهره گیری از پایگاه مسجد در فرهنگسازی بستر تولید و اشتغال
امام جماعت مسجد حمزه سیدالشهدا(ع) مطرح کرد:
حجت الاسلام فاطمی مهر مساجد را مهم ترین پایگاه برای روی آوردن به حوزه ترویج، تبلیغ و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: باید در جهت بهره گیری از مساجد در راستای تحقق این موضوع تلاش کرد.
استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است
امام جماعت مسجد جامع امام علی(ع) شهران:
حجت‌الاسلام حمیدرضا دانایی معتقد است: باید برای مردم وقت صرف کرد تا آنها به امام جماعت اعتماد کنند. به عبارتی با نظم و صرف زمان می‌توان مردم را با امام جماعت همراه کرد. استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است.
مسجد تنها محلی است که فقیر و غنی در آن یکسانند/پتانسیل مسجد در پایگاه اجتماعی بودن آن است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام محمدصدارت معتقد است: مراکزی که بحث صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها را دارند، تدبیری بیاندیشند که این موسسات به مساجد وصل شوند و زیر نظر مساجد فعالیت کنند. بعد نظارتی که نهادهای دولتی برعهداه دارند را مساجد به عهده بگیرند و در دخل و خرج اینگونه موسسات به عنوان یک نهاد مردمی نظارت داشته باشند، رغبت بیشتری برای محرومیت زدایی و کار خیر ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند شفافیت بیشتری از فعالیت چنین مراکزی ارائه دهد و خیرین نیز با طیب خاطر به امور خیریه بپردازند.
خصوصیات مسجد طراز همان خواسته‌های رهبری است/بر اساس سند چشم انداز مسجد ائمه ‎بقیع(ع) الگوی مساجد دیگر می‌شود
امام جماعت مسجد ائمه ‎بقیع(علیهم‌السلام):
حجت الاسلام تسلیمی گفت: هدف مجموعه مسجد ائمه بقیع(ع) در این سند ارائه یک نقشه راه بود، که مشخص شود که در پنج سال آینده مسجد ائمه بقیع(ع) قرار است در آینده در چه جایگاهی قرار بگیرد.
تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد، پیش‌نیاز فعالیت در فضای مجازی / سرمایه‌گذاری ویژه مرکز رسیدگی به امور مساجد در حوزه رسانه در دوره جدید فعالیت‌های مرکز
حجت‌الاسلام کرمی در بازدید از غرفه پایگاه تخصصی مسجد مطرح کرد:
حجت‌الاسلام سعید کرمی با اشاره به لزوم تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد برای اثرگذاری در سطح جامعه گفت: همزمان با تلاش برای تقویت و ارتقاء و برنامه‌ریزی سیاست‌های مسجد در مسیر رسیدن به جایگاه تراز باید تلاش کنیم تا همین مسئله در فضای مجازی نیز انعکاس پیدا کند.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید باهنر
در گفتگو با حجت الاسلام بصیری صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید باهنر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، فعالیت ها، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.