امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۳۷
هدر خبری و تحلیلی
مدیریت مساجد با توجه به شرایط معاصر ضروری است
آیت‌الله صفایی بوشهری:
امام جمعه بوشهر نبود تعریف مسجد تراز اسلامی را بزرگترین آسیب مساجد در شرایط کنونی انقلاب و جهان دانست و افزود: با توجه به شرایط معاصر مدیریت مساجد ضروری است.
ضرورت ایجاد الگوی خودکفایی در مساجد
حجت الاسلام سلحشور بررسی کرد:
مدیر اداره فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: امروزه گاهی نهاد‌ها و سازمان‌هایی، کمکی را به مساجد تخصیص می‌دهند که ممکن است رئیس و یا مسئول بعدی آن‌ها را لغو کند. لذا الگوی خودکفایی برای مساجد ضروری است تا بتوانند به صورت مستقل عمل کنند.
رشد مخاطب مسجدی به اندازه رشد امکانات موجود نیست
نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی:
آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی گفت: متأسفانه به اندازه‌ای که امکانات ما رشد کرده، مخاطبان ما در مساجد رشد نکرده است. پاسخ این سؤال باید در نمایشگاه‌های بعدی مد نظر قرار بگیرد.
برای ایجاد مسجد طراز ، باید اهداف مسجد تبیین شوند
امام جماعت مسجدامام سجاد(ع):
حجت الاسلام اسدی معتقد است: در رابطه با بحث مسجد طراز، مقدماتی لازم است که مسجد طراز حاصل شود که قوام طراز یک مسجد بر پایه آن مقدمات است. نوع نگاه و دورنمایی که ما برای مسجد داریم از جمله این مقدمات است. باید دید که با چه هدفی در مسجد پیش رو داریم؟.
هنوز قابلیت‌ و ظرفیت‌های مساجد را به خوبی درک نکرده‌ایم
مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فارس:
حجت‌الاسلام امیدی گفت: ظرفیت مساجد و قابلیت‌های متعددی را که این خانه‌های خدا دارند را به دلیل عدم مطالعه، تحقیق و یا عدم انسجام در مطالب مربوط به آنها، درک نکردیم.
کارهای خاص مسجدی باید در معرض دید عام مردم قرار گیرد
پیشکسوت قرآنی در نمایشگاه تخصصی مدریت مسجد
محمد بنیادی گفت: بیشتر مردم در بیشتر مواقع نمی‌دانند که ائمه جماعات چه مسائل و مشکلاتی دارند، ساخت و ساز و تعمیر مساجد چه مشکلات و ملزوماتی دارد و با بسیاری دیگر از مسائل مرتبط با مسجد آشنا نیستند در حالی که عام مردم باید خود را مکلف و ملزم به حضور در مسجد و رفع مسائل و مشکلات آن بدانند.
تاکید بر ظرفیت مسجد در مدیریت محلات شهری
خداکرمی:
عضو کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: می توان ازظرفیت مساجد به عنوان مکانی برای مدیریت محل استفاده کرد.
تاکید بر نقش مسجد در نجات آنان از تهاجم فرهنگی
امام جمعه اندیشه:
امام جمعه اندیشه درباره نقش مسجد در جذب جوانان و نجات آنان از تهاجم فرهنگی دشمن، گفت: جوانگرایی در گزینش امام جماعت راهبردی مهم برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد است.
تشکیل ستاد برگزاری همایش و جشنواره مسجد طراز اسلامی
مدیر شبکه رادیویی قرآن خبر داد:
مدیر شبکه رادیویی قرآن گفت: ما در رابطه با مسجد همایش و جشنواره مسجد طراز اسلامی را خواهیم داشت که تا به امروز ستاد رسانه‌ای آن در مرکز صدا و سیما تشکیل شده است.
کمیسیون فرهنگی به دنبال تصویب طرح ساماندهی سخت‌افزاری مساجد است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:
نایب رییس فراکسیون روحانیت مجلس ضمن اشاره به آثار و نقش مساجد در صحنه‌های فرهنگی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس به دنبال تصویب طرح ساماندهی سخت‌افزاری مساجد است.
مساجد ظرفیت‌های بالقوه را به فعل تبدیل کنند
نوبخت:
سخنگوی دولت در خصوص مسجد و کارکردهای آن گفت: امروز مساجد باید ظرفیت های بالقوه‌ای که دارند را به فعل تبدیل کنند تا جوانان بدانند که می‌توانند در گردهمایی‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مساجد مشارکت داشته باشند.
مسجد بخشی از زندگی مردم است
(باز نشر)امام جماعت مسجد فائق:
مرحوم حسینی معتقد بود: مسجد بخشی از زندگی مردم است؛ به همین دلیل زیبایی مسجد تا حدی که اسراف و زیاده‌روی نباشد، لازم است. بنده مکرر به مردم توصیه می‌کنم که بچه‌ها را به مسجد بیاورید.
نقش مهم ارکان مسجد، در حمایت از کالای ایرانی
حجت الاسلام صداقت تشریح کرد:
سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: نمازگزاران، ائمه جماعات و هئیت امنای مساجد در ملزوم کردن مردم به استفاده از کالای ایرانی می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.
تاکید بر نقش مساجد در حمایت از کالای ایرانی
عضو فراکسیون زنان مجلس:
زهرا سعیدی مبارکه عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در آستانه دهه تکریم و غبارروبی مساجد، بر استفاده از ظرفیت مساجد برای ترغیب جامعه به حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد.
پیشنهاد تشکیل کانون سلامت محلات با محوریت مساجد
معاون وزیر بهداشت مطرح کرد:
سید محمد هادی ایازی معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: مساجد یکی از مناسب‌ترین پایگاه‌های شکل‌دهی کانون‌های سلامت و ترویج سبک زندگی سالم در محلات هستند.
نقش مساجد در ترویج فرهنگ حمایت از کالای ایرانی
حجت‌الاسلام اصلانی بررسی کرد:
مدیر ناحیه عبدالعظیم(ع) گفت: مساجد می‌توانند به طور عملی در راستای حمایت از کالای ایرانی، گام برداشته و در این حوزه ورود پیدا کنند، لازمه‌اش این است که یک انسجام درونی بین ارکان مسجد بوجود آید.
تببین شعار«حمایت از کالای ایرانی»، مقدمه یک کار بزرگ است
حجت‌الاسلام بصیری:
مدیر ناحیه شهید باهنر معتقد است: کاربردی کردن و عملیاتی کردن شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال جاری، باید با عمل پیش برود و تبیین این شعار، مقدمه یک کار خیلی مهم است.
محتوا و جذابیت؛ حلقه وصل مسجد و مدرسه است
مدیر گروه علوم تربیتی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:
حجت الاسلام نوذری معتقد است اگر قرار است پیوند میان مسجد و مدرسه را داشته باشیم متناسب با آن مقطع آموزشی باید محتوای خوب و جذابیت داشته باشیم و اگر این اتفاق بیفتد و مسجد به عنوان یک نهاد کارکرد خود را به‌خوبی ایفا کند آن وقت با مدرسه‌ای که نقش خود را درست بازی می‌کند هماهنگ می‌شود.
مساجد پایگاه شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی هستند
حجت الاسلام نوری در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
معاون جذب و آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد اصلی‌ترین ویژگی مساجد را برخورداری آنها از پیوند مردمی دانست و گفت: مساجد در تمام چهار دهه انقلاب همواره پیوند مکتبی خود را با مرجعیت و ولایت حفظ کرده‌اند.
فریضه نماز صبح در ۸۰ درصد مساجد شرق تهران احیا شده است
معاون فرهنگی ناحیه شهید بهشتی:
حجت الاسلام علمی با اشاره به رویکرد این ناحیه برای احیای فریضه نماز صبح در مساجد، گفت: این فریضه در ۸۰ درصد مساجد این ناحیه اقامه می‌شود.