پیوند مسجد و مدرسه با اجرای طرح ۱۸ ساعت در مسجد روح‌الله + عکس
در گفت‌وگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله(ره) بررسی شد:
واقفی که بنای مسجد و مدرسه را ایجاد کرده است، مدرسه را به عنوان ساختمان آموزشی بنا نهاده است و میان مسجد و مدرسه دری تعبیه کرده تا ارتباط این دو نهاد به راحتی فراهم شود. ارتباط بین دانش‌آموزان و مسجد در این مجموعه از زمان ساخت وجود داشت ولی با طرح ایده پیوند مسجد و مدرسه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به شکلی هدفمند قوت یافت.
صبر و شکیبایی بزرگترین درس امام موسی کاظم(ع) است
امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) ستارخان:
حجت الاسلام اسماعیل پور معتقد است: شکیبایی و صبر وتحمل سختی‌ها در زندگی فردی و اجتماعی، درس عبودیت وبندگی درهرشرایطی بزرگترین درسی است که مردم به ویژه نسل جوان باید از امام موسی کاظم(ع) باید بیاموزند.
نقش مسجد در فرهنگ، تمدن و انقلاب اسلامی
در گفتگو با دکتر علی‌اکبر ولایتی؛
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: احیای ارزش‌های اسلامی، یعنی بیداری اسلامی و بیداری اسلامی یعنی بازگشت به اسلام و رشد مجدّد تمدن اسلامی، مرکز این تمدن نیز، مسجد است؛ مسجدی که هم محل عبادت بود، هم محل علم.
امام علی پیوند دهنده ایمان و فلسفه بود/ پیامهای تولد و شهادت حضرت در مسجد
گفتگوی اختصاصی با عضو انجمن فیلسوفان آمریکا؛
پرفسور چارلز تالیافرو معتقد است: اینکه از تولد تا شهادت و از ظهور اسلام، آغاز امامت تا پایان حکومت و امامت امام علی(ع)، همه کارهای این بزرگوار در مسجد بود نشان از ازخودگذشتگی وی دارد.
مساجد، بستر ارائه مشاوره به علاقمندان تولید و اشتغال باشند
یک کارشناس امور مساجد:
محمدعلی موظف رستمی کارشناس امور مساجد با اشاره به حضور این خانه‌‌های خدا در ایجاد بستر سالم برای انجام امور اقتصادی در جامعه، گفت: در مساجد با حضور متولیان این امور مشاوره‌های مناسبی در این زمینه به افراد علاقمند به این عرصه‌ها ارائه شود.
دغدغه حضور دین در جامعه از دریچه مسجد
در گفتگو با حجت الاسلام محمدباقر علوی تهرانی بررسی شد؛
کارکرد مسجد با سابق متفاوت شده است. مثلاً در گذشته اگر مستمندی به مسجد می‌آمد، چنانچه امام جماعت به او سه هزار تومان کمک می‌کرد، نیازهای آن فرد تاحدودی برطرف می‌شد. در آن زمان صندوق‌های قرض‌الحسنه مساجد بیست هزار تومان سرمایه داشتند و دو تا سه هزار تومان وام پرداخت می‌کردند.
بهره گیری از پایگاه مسجد در فرهنگسازی بستر تولید و اشتغال
امام جماعت مسجد حمزه سیدالشهدا(ع) مطرح کرد:
حجت الاسلام فاطمی مهر مساجد را مهم ترین پایگاه برای روی آوردن به حوزه ترویج، تبلیغ و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: باید در جهت بهره گیری از مساجد در راستای تحقق این موضوع تلاش کرد.
استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است
امام جماعت مسجد جامع امام علی(ع) شهران:
حجت‌الاسلام حمیدرضا دانایی معتقد است: باید برای مردم وقت صرف کرد تا آنها به امام جماعت اعتماد کنند. به عبارتی با نظم و صرف زمان می‌توان مردم را با امام جماعت همراه کرد. استقرار پایگاه اعتماد در دل مردم، راه مقابله با اختلافات است.
مسجد تنها محلی است که فقیر و غنی در آن یکسانند/پتانسیل مسجد در پایگاه اجتماعی بودن آن است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام محمدصدارت معتقد است: مراکزی که بحث صدور مجوز و نظارت بر فعالیت آنها را دارند، تدبیری بیاندیشند که این موسسات به مساجد وصل شوند و زیر نظر مساجد فعالیت کنند. بعد نظارتی که نهادهای دولتی برعهداه دارند را مساجد به عهده بگیرند و در دخل و خرج اینگونه موسسات به عنوان یک نهاد مردمی نظارت داشته باشند، رغبت بیشتری برای محرومیت زدایی و کار خیر ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند شفافیت بیشتری از فعالیت چنین مراکزی ارائه دهد و خیرین نیز با طیب خاطر به امور خیریه بپردازند.
خصوصیات مسجد طراز همان خواسته‌های رهبری است/بر اساس سند چشم انداز مسجد ائمه ‎بقیع(ع) الگوی مساجد دیگر می‌شود
امام جماعت مسجد ائمه ‎بقیع(علیهم‌السلام):
حجت الاسلام تسلیمی گفت: هدف مجموعه مسجد ائمه بقیع(ع) در این سند ارائه یک نقشه راه بود، که مشخص شود که در پنج سال آینده مسجد ائمه بقیع(ع) قرار است در آینده در چه جایگاهی قرار بگیرد.
تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد، پیش‌نیاز فعالیت در فضای مجازی / سرمایه‌گذاری ویژه مرکز رسیدگی به امور مساجد در حوزه رسانه در دوره جدید فعالیت‌های مرکز
حجت‌الاسلام کرمی در بازدید از غرفه پایگاه تخصصی مسجد مطرح کرد:
حجت‌الاسلام سعید کرمی با اشاره به لزوم تقویت ظرفیت‌های درونی مساجد برای اثرگذاری در سطح جامعه گفت: همزمان با تلاش برای تقویت و ارتقاء و برنامه‌ریزی سیاست‌های مسجد در مسیر رسیدن به جایگاه تراز باید تلاش کنیم تا همین مسئله در فضای مجازی نیز انعکاس پیدا کند.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید باهنر
در گفتگو با حجت الاسلام بصیری صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید باهنر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، فعالیت ها، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
اینکه مسجد خلوت است یک تهدید است / راه‌های موفق بودن یک امام جماعت
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد:
حجت‌الاسلام درگاهی در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های «نشانی» که توسط خبرگزاری قرآنی ایکنا و با هدف یافتن نمودهای عملی و محقق‌شده سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود، حضور پیدا کرد.
اسلام‌هراسی و مسجدهراسی در غرب ریشه‌های تاریخی دارد
استاددانشگاه دوک آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد مطرح کرد
استاد برجسته فلسفه دانشگاه دوک آمریکا و از فلاسفه مطرح معاصر معتقد است موج اسلام هراسی کنونی در غرب موجی زودگذر و گذراست و دوامی نخواهد داشت.
کارکردهای مسجد تقلیل یافته است
مبلغ دینی نهاد مقام معظم رهبری مطرح کرد:
حجت الاسلام ربانی نژادگفت: یکی از مهمترین دلایلی که مانع جذب در مساجد شده، تقلیل کارکردهاست که بسته شدن درب های مسجد به روی عموم از مهمترین نمودهای آن است.
بررسی جایگاه مطالعات و پژوهش در مرکز رسیدگی به امور مساجد / تقویت و گسترش ارتباطات مرکز امور مساجد با حوزه‌های علمیه
در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد مطرح شد:
حجت‌الاسلام حسنی سعدی مدیر دفتر مطالعات، پژوهش‌ها و ارتباطات حوزوی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در گفت‌وگوی مشرح با پایگاه تخصصی مسجد، عملکرد این دفتر را تشریح کرد و از برنامه‌های آتی در حوزه مطالعات و پژوهش خبر داد.
در گذشته با جایزه و تشویق نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب کودک و نوجوان را تسخیر کرد
امام جماعت فعال در عرصه پیوند مسجد و مدرسه مطرح کرد:
حجت الاسلام زارع امام جماعت مسجد امام حسین(ع) نعمت‌آباد گفت: در گذشته با جایزه و تشویق، نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب آنها را تسخیر کرد و راه درست و اسلامی را به آنها نشان داد. لذا مسجدی ها باید به سراغ نوجوانان بروند.
دوستی میان ملل، جهان عاری از خشونت به ارمغان می‌آورد
گفتگوی اختصاصی با پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا
پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا و از شناخته شده ترین فیلسوفان دین معاصر معتقد است اگر هرکسی بر روی زمین به گونه ای به فکر دوستان خود باشد، شاید آنگاه بتوانیم فریاد جهان عاری از خشونت سر دهیم یا دستِ کم از نبود خشونت های توده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، سخن بگوییم.
ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند/تاثیر موقعیت زمانی و شرایط سخت بر تفسیر امام حسن عسکری(ع)
امام جماعت مسجد قائم‌آل‌محمد(عج) مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام عبدالسعید پورتجریشی گفت: ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند. یعنی به معنای واقعی مفسر قرآن هستند. امام حسن عسکری(ع) تا آیه 282 سوره بقره را تفسیری روشن کرده است اما به خاطر موقعیت زمانی و شرایط حاکمیت، موقعیت مختصری ایجاد شد تا امام حسن عسکری(ع) این مقدار از تفسیر قرآن را بیان کنند و مکتوب شود.
پشتیبانی استعمار از مدعیان دروغین/جهل مهدویت را نشانه رفت است
سرپرست ناحیه شهید نواب صفوی مطرح کرد:
حجت الاسلام سید مهدی حسینی گفت: شکل گیری فرقه‌های انحرافی و اعتماد کردن به مدعیان مهدویت یا نیابت، ریشه در جهل و نادانی دارد. شیعیان و منتظران واقعی باید با آگاهی از معارف ناب مهدویت و پیروی از علمای معتمد شیعه، خود را از دام نیرنگ بازان حفظ کنند.