امروز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۰۶
هدر خبری و تحلیلی
جهیزیه 20 زوج جوان در مسجد چهارده معصوم(ع) تهیه شده است
امام جماعت مسجد چهارده معصوم(ع):
مسجد چهارده معصوم(ع) طی دو سال اخیر، قریب به 20 جهیزیه توسط مردم تهیه کرده است. زمانی که طرح مسجد و جهیزیه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد مطرح شد، یک جهیزیه هم وعده دادیم که به امور مساجد بدهیم.
امام جماعتی موفق است که مردم را رها نکند
امام جماعت مسجد موسی بن جعفر(ع):
آیت‌الله ارومیان معتقد است: امام جماعتی موفق است که مردم را رها نکند. همیشه با مردم باشد. چون مردم ما نشان داده‌اند که مردمی دیندار و خوب هستند و این موضوع تعهد ما را بیشتر می‌کند تا برای آنها وقت و حوصله بیشتری بگذاریم.
توضیحات حجت‎الاسلام آقایی درباره ماجرای مسجد تئاتر شهر
سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد، با بیان اینکه ما در ساخت‌وساز مساجد ورود نمی‌کنیم، گفت: مسجد ولی عصر (عج) برای انتصاب امام جماعت هنوز به ما تحویل داده نشده است.
بنای تشکیل مسجد برای قرآن است
حجت‌الاسلام موسوی‌درچه‌ای:
قاری بین‌المللی با تاکید بر اینکه، در روایات اسلامی آمده است که اساساً بنای تشکیل مسجد برای قرآن بوده است، گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند «إِنَّما نُصِبَتِ المَساجِدَ لِلقِرآنِ» از این روایت درمی‌یابیم که محوریت برنامه‌های مسجد باید با قرآن باشد.
تشکیل حکومت اسلامی در راستای فریضه امر به معروف است
امام جماعت مسجد امام حسین(ع):
حجت الاسلام محسن عبداللهی امام جماعت مسجد امام حسین(ع) شهرک ابوذر بلوار ارتش و استاد حوزه علمیه معتقد است: در باب اهمیت امر به معروف و نهی از منکر شاید همین بس باشد که امام حسین‎(ع) در این راه به شهادت رسیدند و آن را هدفی برای مبارزه با یزید و یزیدیان معرفی کرد. اهمیت این فریضه به اندازه‌ای است که حتی هدف تشکیل حکومت در اسلام، در راستای تحقق این امر است.
حمله به امام جماعت مقتول، هدایت شده نبوده است
سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد:
حجت الاسلام والمسلمین مشهدی آقایی با اشاره به جزئیات حمله به امام جماعت مسجد امام جعفر صادق (ع) گفت: حمله به حجت‌الاسلام بحری کار گروه خاص و یا هدایت شده نبوده است.
بازخوانی گفتگویی با مرحوم حجت الاسلام بحری
امام جماعت و ارکان مسجد به حل مشکل مردم اهتمام داشته باشند
حجت الاسلام جمشید بحری، استاد دانشگاه روز سه شنبه در پی حمله ناجوانمردانه فردی سابقه دار در خروجی متروی امام خمینی(ره) تهران به شدت زخمی و روز گذشته به دلیل شدت جراحات وارده دعوت حق را لبیک گفت. آنچه در پیش می آید گفتگوی خبرنگار پایگاه تخصصی مسجد با وی است که خرداد ماه منتشر شد.
همکاری با مدارس، باید پیوسته باشد تا نتیجه بدهد
امام جماعت فعال در پیوند مسجد و مدرسه:
حجت‌الاسلام سیدمهدی ماجدی معتقد است حضور در مدرسه باید پیوسته و دائمی باشد. بطوریکه از اعضاء مسجد در مدارس فعالیت کنند و معلمین و مدیران در مسجد مسئولیت بگیرند. در این شرایط درک از ارتباط مسجد و مدرسه بیشتر خواهد شد.
مسجد طراز اسلامی مکانی است که به جسم و روح مردم می‌پردازد
امام جماعت مسجد فائق:
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی معتقد است: مسجد بخشی از زندگی مردم است. اگر مردم در مسجدی احساس کنند که دنیا و آخرتشان تضمین می شود حتما اقبال می کنند. مسجد طراز اسلامی باید مکان طیبی باشد که هم به جسم مردم بپردازد و هم به روح آنها.
ارزیابی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و وضعیت مساجد ناحیه علامه امینی
در گفتگو با حجت الاسلام صنوبری صورت گرفت:
مدیر ناحیه علامه‌امینی مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه‌ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
عزت نفس و اخلاص مهمترین ویژگی یک امام جماعت طراز است
امام جماعت مسجد روحانی:
حجت الاسلام و المسلمین جذبی گفت: برای امام جماعت در درجه اول اخلاص اهمیت دارد. توفیقی است که خداوند مسجد را در اختیار او گذاشته است بنابراین ما باید در درجه اول با اخلاص باشیم و با عزت نفس هیچ توقعی از هیچ کسی نداشته باشیم و با حضور مرتب در مسجد و حسن اخلاق با مردم رفتار کنیم.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید مدرس
در گفتگو با حجت الاسلام ضائفی صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید مدرس مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
امام جماعت باید بداند اگر خانه خدا را اداره کند خداوند هم خانه او را اداره می‌کند
آیت الله سید علی مقدم قوچانی:
امام جماعت مسجد علوی معتقد است: امام جماعت نباید انتظاری از مردم داشته باشد. امام جماعت باید این اعتقاد را داشته باشد اگر ما خانه خدا را اداره کنیم خداوند هم خانه ما را اداره می‌کند.
بخشی از تربیت اعتقادی در گرو فعالیت‌های مسجد است
امام جماعت مسجد والفجر کاشانک:
حجت الاسلام عبدالله علی‌بخشی معتقد است: با اینکه مهم‌ترین و اصلی ترین کار در مسجد اقامه نماز جماعت است ولی برای پیش برد اهداف تربیتی، فعالیت‌های جانبی هستند که نقش مهمی ایفا می‌کنند.
ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند/ امر به معروف و نهی از منکر مهمترین حرف منابر باشد
گفتگوی منتشر نشده با مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غروی؛
حجت الاسلام و المسلمین غروی امام جماعت مرحوم مسجد گلشن معتقد بود: ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند و از امر به معروف و نهی از منکر در منابر خود غافل نشودند، به آنچه می‌گویند عمل کنند.
ولایت‌پذیری با گوشت و خون میثم آمیخته شده بود/میثم تمار، از صحابه مخلِص و فدایی امیرالمؤمنین(ع) بود
امام جماعت مسجد انبیاء نیرو هوایی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام حسینی وفایی گفت: اگر کسی می‌خواهد مثل میثم ولایت‌پذیر باشد باید خودش را از دنیا رها کند و بلا را به جان بخرد و همین طور باید به انتظار بلا نشست و پشت پا به دنیا، زندگی و هوای نفسانی زد و هدف را معین کرد و آن هدف جز خدا نیست.
امام موسی کاظم(ع) با بردباری و مدارا با دشمن رفتار می‌کردند/ کظم غیظ درس بزرگ از امام موسی کاظم(ع) به جوانان و مسئولین
آیت‌الله مقدم قوچانی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
امام جماعت مسجد علوی گفت: امام موسی کاظم(ع) به وسیله اخلاق و بردباری که داشتند، اسلام را در آن زمان حساس، زمانی که خلفای بنی عباس آن همه جنایت‌ها انجام می‌دادند حفظ و احیاءکردند و در مقابل توهین‌های دشمنان خشمشان را فرو می‌بردند.
معماری مساجد تهران با بافت شهری، همخوان شود
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران؛
حقشناس با بیان اینکه باید معماری مساجد تهران همخوان با بافت شهری شود، گفت: ساخت مساجد مجلل و گران قیمت با هزینه‌های بالا ما را به اهدافمان در این عرصه نمی‌رساند.
بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات در سال95/گفتگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله افسریه
در گفتگو با پایگاه تخصصی مطرح شد:
حجت الاسلام دقیقی که در دیدار تاریخی رهبر انقلاب با ائمه جماعات حضور داشت در رابطه با نکات آن دیدار گفت: ائمه جماعات و مسجدی‌ها باید در رابطه با سخنان آن روز رهبر انقلاب باید تامل و تدبر کنند که چه میزان از نکاتی که رهبر انقلاب در سال گذشته به امامان جماعات تذکر فرمودند را عملی کردند و چه اقداماتی در تحقق ایده‌هایی که ایشان برای تبدیل مساجد به مسجد برقرار و نمونه فرمودند، حرکت کردند.
کار اصلی هسته مقاومت مسجد، رصد، کنترل و مدیریت فرهنگی محیط پیرامون مسجد است
امام جماعت مسجد امیر الموئمین (ع) زرگنده؛
مدیر تولید و تامین محتوای ، معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت : اگر قرار است مساجد هسته مقاومت فرهنگی باشند باید مردم و جوانان در آن فعال بوده و جنب و جوش داشته باشند.