امروز سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷
هدر خبری و تحلیلی
بررسی جایگاه مطالعات و پژوهش در مرکز رسیدگی به امور مساجد / تقویت و گسترش ارتباطات مرکز امور مساجد با حوزه‌های علمیه
در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد مطرح شد:
حجت‌الاسلام حسنی سعدی مدیر دفتر مطالعات، پژوهش‌ها و ارتباطات حوزوی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در گفت‌وگوی مشرح با پایگاه تخصصی مسجد، عملکرد این دفتر را تشریح کرد و از برنامه‌های آتی در حوزه مطالعات و پژوهش خبر داد.
در گذشته با جایزه و تشویق نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب کودک و نوجوان را تسخیر کرد
امام جماعت فعال در عرصه پیوند مسجد و مدرسه مطرح کرد:
حجت الاسلام زارع امام جماعت مسجد امام حسین(ع) نعمت‌آباد گفت: در گذشته با جایزه و تشویق، نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب آنها را تسخیر کرد و راه درست و اسلامی را به آنها نشان داد. لذا مسجدی ها باید به سراغ نوجوانان بروند.
دوستی میان ملل، جهان عاری از خشونت به ارمغان می‌آورد
گفتگوی اختصاصی با پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا
پروفسور چارلز تالیافرو عضو انجمن فیلسوفان آمریکا و از شناخته شده ترین فیلسوفان دین معاصر معتقد است اگر هرکسی بر روی زمین به گونه ای به فکر دوستان خود باشد، شاید آنگاه بتوانیم فریاد جهان عاری از خشونت سر دهیم یا دستِ کم از نبود خشونت های توده‌ای که امروز شاهد آن هستیم، سخن بگوییم.
ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند/تاثیر موقعیت زمانی و شرایط سخت بر تفسیر امام حسن عسکری(ع)
امام جماعت مسجد قائم‌آل‌محمد(عج) مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام عبدالسعید پورتجریشی گفت: ائمه اطهار(ع) صاحب علم کامل تفسیر هستند. یعنی به معنای واقعی مفسر قرآن هستند. امام حسن عسکری(ع) تا آیه 282 سوره بقره را تفسیری روشن کرده است اما به خاطر موقعیت زمانی و شرایط حاکمیت، موقعیت مختصری ایجاد شد تا امام حسن عسکری(ع) این مقدار از تفسیر قرآن را بیان کنند و مکتوب شود.
پشتیبانی استعمار از مدعیان دروغین/جهل مهدویت را نشانه رفت است
سرپرست ناحیه شهید نواب صفوی مطرح کرد:
حجت الاسلام سید مهدی حسینی گفت: شکل گیری فرقه‌های انحرافی و اعتماد کردن به مدعیان مهدویت یا نیابت، ریشه در جهل و نادانی دارد. شیعیان و منتظران واقعی باید با آگاهی از معارف ناب مهدویت و پیروی از علمای معتمد شیعه، خود را از دام نیرنگ بازان حفظ کنند.
عربستان عامل تخریب مساجد در بحرین است/نقش مساجد در بیداری اسلامی
دبیرکل جنبش الاحرار بحرین در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
«سعید الشهابی» دبیرکل جنبش الاحرار بحرین معتقد است عربستان سعودی در تخریب مساجد بحرین نقش مستقیم دارد.
هدف راهبردی ما در مساجد باید پویایی و به‌روز شدن باشد
یک کارشناس اجتماعی مطرح کرد:
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: مساجد می‌توانند یک منطقه امن و قرنطینه ایجاد کنند که اهل مسجد را در مقابل این فضای آلوده محافظت کند. ولی این منوط به شناخت صحیح از جایگاه مسجد در بستر کلّی فعالیت فرهنگی است.
برای بالابردن جاذبه مسجد باید تلاش کنیم/مسجد یعنی ایجاد یک رابطه معنوی بین امام جماعت و مردم/امام جماعت باید به اوضاع محله خود اشراف داشته باشد
آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم در گفت‌وگوی تفصیلی با پایگاه تخصصی مسجد
آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم که در زمره مفاخر ائمه جماعات مساجد استان تهران به شمار می‌رود، در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد، دیدگاه‌های نابی در حوزه مسجد و نقش ائمه جماعات در محلات را بیان کرد.
ما نیاز به نسلی داریم که همه را با هم ببیند
بررسی پدیده شکاف نسلی در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر رحیم کارگر؛
بررسی پدیده شکاف نسلی از ابعاد مختلفی همچون جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و مدیریت فرهنگی با نگاهی کاربردی برای ترسیم واضح تر علل این معضل اجتماعی و راه کارهای حل این بحران که در سال های اخیر گریبان گیر جوانان و میان سالان ما شده است.
اکثر شب ها آخرین نفری هستم که از مسجد می روم/ دغدغه اولم مسجد است
گفت و گو با امام جماعت مسجد حضرت ابراهیم(ع)
حجت‌الاسلام گودرزی گفت: برنامه‌های فرهنگی بسیج ما فعال است و تلاوت قرآن را هر روز به جز یک شب که تفسیر است داریم، بیان احکام، تلاوت ادعیه توسل و کمیل، هر روز صبح‌ زیارت عاشورا و دعای عهد، روزهای جمعه دعای ندبه، برنامه مناسبت‌های ملی و مذهبی‌مان از جمله فاطمیه، محرم، ماه رمضان و... در حد کامل در این مسجد برگزار می‌شود.
وهابیت اصلی‌ترین عامل تفرقه میان مسلمانان است/ ضرورت وحدت در عین کثرت
پروفسور لیاقت تکیم؛ استاد دانشگاه دنوور آمریکا مطرح کرد:
استاد اسلام شناسی دانشگاه دنور آمریکا معتقد است که وحدت میان مسلمانان به معنای این نیست که تفاوتهایی میان آنها نباید اصلا وجود داشته باشد بلکه به این معناست که با حفظ تفاوتها می توان به اتحاد رسید.
ازدواج آسان در مساجد پایه گذاری شود
یک کارشناس اجتماعی گفت:
یک کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه مساجد تنها مکانی برای برگزاری مراسم ختم نیستند، گفت: می توان با رعایت ضوابط، مساجد را به محلی برای برگزاری مراسم عقد و ازدواج جوانان تبدیل کرد.
معصومیت بزرگترین ویژگی منجی درهمه ادیان است
استاد حوزه علمیه قم در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت الاسلام مهدی حائری قزوینی گفت: بنا بر مصادیقی که از منجی در ادیان دیگر مطرح شده، نزدیک بودن مشخصات منجی در آن ادیان با اسلام، معصوم بودن آن منجی است.
عزاداری پیغمبراسلام(ص) محور تقریب مذاهب اسلامی است
آیت الله گندمکار مطرح کرد:
پرفسور گندمکار گفت: اهل سنت و تشیع باید حول محور سیره و سنت رسول اکرم(ص) با یکدیگر متحد شوند. اختلاف بین مذاهب اسلامی مورد تایید پیغمبراسلام(ص) و آموزه‌های قرآن نیست.
حال و هوای عزاداری دهه سوم ماه صفر، حال و هوای تفکر و تعمق است
امام جماعت مسجد امام حسین(ع) بلوار ارتش مطرح کرد:
حجت الاسلام محسن عبداللهی گفت: تفاوت عزاداری در دهه آخر صفر با سایر مناسبتهای محرم و صفر به دلیل نهضت امام حسین(ع) است که نبض عواطف و احساسات بشریت را به تپش در می‌آورد، اما حال و هوای عزاداری دهه سوم صفر، حال و هوای تفکر و تعمق است.
عدالت اساس اقتصاد اسلامی / سرمایه‌داری مسلخ عدالت
آیت‌الله محمودی گلپایگانی مطرح کرد؛
امام جماعت مسجد الزهرا(س) گفت: ساختار و راهبرد در اقتصاد اسلامی به گونه‌ای است که هدف اصلی یعنی اجرای عدالت را تأمین می‌کند. محور و اساس اقتصاد اسلامی عدالت است اما در نظام اقتصاد لیبرالی، عدالت اجتماعی و اقتصادی هدف اصلی نیست.
لزوم بهره‌گیری فقه از دانش روز برای پاسخگویی به سوالات جدید
مدیر مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه دوک آمریکا مطرح کرد:
پروفسور امید صفی مدیر مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه دوک آمریکا با اشاره به لزوم کاربست دانش روز برای پاسخگویی فقه به سوالات جدید گفت: واضح است که ما در شرایط فعلی در حال مواجهه با شبهات و سوالاتی هستیم که علمای دینی ما پیش از این با آن مواجه نبوده اند.
راهکار حفظ مساجد از سکولارشدن
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام کریمیان مطرح شد:
حجت الاسلام کریمیان امام جماعت منتخب برنامه‌های علمی و آموزشی مرکز رسیگی به امور مساجد گفت: دانستن سرگذشت زندگانی حضرت رسول (ص)، حضرت امیر(ع) و امام حسین(ع) و تمامی ائمه اطهار، هرکسی را به این نتیجه می‌رساند که دین سکولار نداریم.
مسجد از نگاه داعش محلی برای ترویج افکار منجمد است
امام جماعت مسجد والفجر مطرح کرد:
حجت الاسلام عبدالله علی بخشی گفت: از دیدگاه تکفیری ها مسجدی مقبول است که افکار افراطی آنها را ترویج کند در غیر اینصورت آن مکان را محل ترویج کفر تلقی کرده و از بین می برند و ائمه جماعات آن را شهید و یا می ربایند.
تشریح عمل‌کرد یک‌ساله معاونت آموزش/راه‌اندازی 4 رشته تحصیلی ویژه ائمه‌جماعات/تدوین برنامه تحصیلی ۹ ماهه
حجت‌الاسلام نوری در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد:
معاون آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌وگوی اختصاصی مشروح با پایگاه تخصصی مسجد، عمل‌کرد یک‌ساله معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد و برنامه‌های این معاونت در سال تحصیلی پیش‌رو را تشریح کرد.