امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۲۵
هدر خبری و تحلیلی
مسجد الاقصی بیان کننده وحدت میان ادیان ابراهیمی است / اگر غیر مسلمانان بتوانند وحدت ادیان ابراهیمی را درک کنند، اسلام هراسی کاهش خواهد یافت
استاد دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
پرفسور ویلیام بیمن معتقد است: مسجد الاقصی مکانی است که حضرت محمد(ص) در یک سفر شبانه عرفانی به آن مکان رفت، مکانی که خداوند به حضرت ابراهیم(ع) دستور داد پسرش را جهت اثبات ایمان خود در آن مکان قربانی کند، بنابراین مسجد الاقصی نه تنها بیان کننده سنت‌های مقدس اسلام، بلکه بیان کننده وحدت میان ادیان ابراهیمی است.
اعلام برنامه‌های روز جهانی مسجد / بررسی مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار سال پیش با ائمه جماعات
در گفتگو با دبیر ستاد روز جهانی مسجد مطرح شد:
حجت الاسلام مجتبی صداقت با شاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب در روز جهانی مسجد در سال نود و پنج گفت: یکی از کلید واژه‌هایی که رهبر انقلاب در دیدار پارسال مطرح کردند؛ «مسجد هسته مقاومت» بود و از این روز رویکرد امسال روز جهانی مسجد کلیدواژه «مسجد هسته مقاومت» است که با توجه به این رویکرد شعار امسال همایش روز جهانی مسجد«مسجد هسته مقاومت و مسجدالاقصی نماد مقاومت» نامگذاری شد.
انتخاب دقیق امام جماعت مانع سکولار شدن مسجد است
امام جماعت مسجد الأقصی مولوی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت الاسلام بهاری معتقد است: طلاب خوب و پرورش یافته حوزه‌های مورد اعتماد باید به سِمت امام جماعتی منصوب شوند. اگر امام جماعتی انقلابی نباشد، به مرور زمان محیط خود را استحاله می‌کند و این خطر مسجد را به سمت سکولار شدن می‌برد.
نقش امام جماعت در مسجد برقرار / امام جماعت اولین نفر بیاید و آخرین نفر برود
امام جماعت مسجد امام رضا(ع)دهکده المپیک مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام علی فراهانی واشقانی معتقد است: تمام تلاشش بر این است که مسجد امام رضا(ع) را به طور شبانه‎روزی برای پاسخ‌گویی به نیازهای مردم منطقه و حتی مسافران بین راهی فعال کند.
یکی از راه‌های رسیدن به کرامت توسل است / قبر حضرت معصومه تجلی‌گاه مرقد فاطمه زهرا(س) است
امام جماعت مسجد جامع پردیس:
حجت الاسلام مویدزاده گفت: یکی از راههای رسیدن به کرامت توسل پیدا کردن است. اگر انسان به آن چیزهایی که خدا برای توسل قرارداده متوسل شود به کرامت رسیده است.
مساجد، مهم‌ترین مرکزِ تحقق اعتدال معنوی و برگزاری جشن‌های دهه کرامت هستند
امام جماعت مسجد جامع امام رضا(ع):
آیت‌الله میردامادی گفت: داشتن جامعه‌ای شاد و پرنشاط، نیازمند اعتدال در مجالس دینی است و برگزاری جشن‌های دهه کرامت، لازمه این اعتدال است. مساجد، مهم‌ترین مرکز برای تحقق این اعتدال هستند
بهشت بر زائرین امام رضا(ع) واجب است / آمریکا می‌خواهد شیعه علوی روی زمین نباشد
امام جماعت مسجد صاحب‌الأمر(عج) در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
حجت‌الاسلام ماجدی گفت: از پیغمبر اکرم(ص) در مورد امام رضا(ع) روایت است که فرمودند: «ستدفن بضعة منی بأرض خراسان ما زارها مکروب الا نفس الله کربته و لا مذنب الا غفر الله ذنوبه؛ به زودی پاره‏‌ی تن من در سرزمین خراسان دفن می‌‏شود که هیچ مؤمنی او را زیارت نمی‌کند، مگر این که خداوند بهشت را بر او واجب ساخته و پیکرش را بر (آتش) دوزخ حرام می‌سازد.
درس اخلاق آیت‌الله مشکینی همچون مغناطیسی طلاب را جذب می‌کرد / بیان شیوا و ساده‌گویی آیت‌الله مشکینی برای همه مردم قابل فهم بود
شاگرد آیت‌الله مشکینی به مناسبت دهیمن سالگرد رحلت وی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام اسماعیل‌پور از شاگردان مرحوم آیت‌الله مشکینی به مناسبت دهمین سالگرد وفات این عالم ربانی گفت: مرحوم آیت‌الله مشکینی اعلی‌الله مقامه در بیان معارف الهی چه در اصول دین و چه در احکام و اخلاق تسلط شگفت‌انگیزی داشتند و مخاطبان خود را چونان مغناطیس جذب می‌کردند.
یادمان شهدا، پاسداری از تاریخ ایران را تداعی می‌کند / حماسه دفاع در قالب یک اثرهنری
معمار برجسته یادمان‌های شهدا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
دکتر محمد میرزایی معتقد است: یادمان نقش یادآوری، پاسداشت و استمرار بخشی از تاریخ پرافتخار مردم است و در قالب یک اثر هنری، مفاهیمی مرتبط به جنگ تحمیلی را بیان می‌کند که بارِ حماسی-اعتقادی در نزد مخاطب ایجاد می‌کند.
جای بانوان جوان در میان تصمیم‌گیران مساجد، خالی است
امام جماعت مسجد لولاگر:
حجت‌الاسلام سعید طالبی‌نیا بر لزوم فراهم کردن جذابیت‌های لازم برای تسهیل حضور دختران جوان در مساجد، گفت: لازم است، دختران جوان هم در تصمیم‌گیری‌های مساجد سهیم باشند.
مسجد دانشگاه امام حسین(ع)، معماری الهام‌گرفته از حرم حضرت اباعبدالله(ع) و حضرت زینب(س)
مسجد؛ جلوه‌گاه هنر اسلامی (۱) / گفتگو با دکتر محمد میرزایی؛
طرح معماری مسجد دانشگاه، به این دلیل اثری ملی است که می‌تواند یک سری معیارها را از درون ویژگی‌های بصری و احساسی‌اش استخراج کرد، این طرح می‌تواند ایده‌های مینی مالیستی جدید، ایده‌های خاص و حتی مبانی خاصی را در مباحث هنر معماری مسجد مطرح کند و به عبارتی تاثیرگذاری در سطح کلان دارد.
آیت‌الله بروجردی گفت: اگر جنازه رضاخان به قم بیاید نه تنها نماز میت نمی‌خوانم بلکه از قم بیرون خواهم رفت
آیت‌الله ضیاءالدین نجفی تهرانی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
آیت‌الله ضیاءالدین نجفی تهرانی گفت: زمانی که محمد رضاپهلوی خواست تا جنازه‌ پدرش را به قم بیاورند تا آیت‌الله بروجردی نماز میت بخواند، ایشان فرمودند: «جنازه اصلا قم نیاید اگر جنازه رضاخان به قم بیاید نه تنها نماز میت بر او نمی‌خوانم بلکه از قم بیرون خواهم رفت.» وقتی این حرف را به شاه رساندند، شاه نگران شد و جنازه را هم دیگر به قم نفرستاد و مستقیم به تهران برد.
کنگره اربعین دلیلی برای مسلمان شدن/ رفع معضلات جوانان در مساجد رمز جذب آنها به مسجد است
امام جماعت مسجد طوس در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت الاسلام احمدی در خصوص جذابیت پیاده‌روی اربعین برای یکی از تازه مسلمان شده‌ها در دفتر آیت الله نوری همدانی گفت: یکی از تازه مسلمان‌ها از کشور آلمان، کنگره اربعین را نماد اتحاد و همدلی بین دوستداران اهل بیت و دلیلی برای مسلمان شدن خود می‌دانست.
مسجد بخشی از زندگی مردم است
امام جماعت مسجد فائق:
حجت الاسلام حسینی معتقد است: مسجد بخشی از زندگی مردم است؛ به همین دلیل زیبایی مسجد تا حدی که اسراف و زیاده‌روی نباشد، لازم است. بنده مکرر به مردم توصیه می‌کنم که بچه‌ها را به مسجد بیاورید.
مردم ترجیح می‌دهند امام جماعت با قرائت زیبا نماز بخواند
قاری بین‌المللی کشور مطرح کرد؛
احمد ابوالقاسمی گفت : مردم ترجیح می‌دهند امام جماعت با قرائت زیبا نماز بخواند. شنیدن صدای زیبا یک نیاز است؛ چه امام جماعت باشد، چه قاری باشد.
امام خامنه‌ای مساله فلسطین را زنده نگه داشت/ برخی در صدد تغییر قطب نما از دشمن اصلی به سوی ایران هستند
عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
خلیل حمدان گفت: رویکرد امام خامنه‌ای و برگزاری راهپیمایی در روز جهانی قدس بنا بر ابتکار امام خمینی(ره)، در زنده نگه داشتن مسأله فلسطین بسیار موثر است.
مسجد ما یک خانواده بزرگ است
گفتگو با امام جماعت مسجد چهارده معصوم؛
حجت الاسلام نجفی اردبیلی گفت : برای فراهم کردن فضایی مطلوب و آرامش‌بخش در مسجد، رعایت چهار نکته اساسی ضروری است: نور کافی، تهویه مطبوع، صدای به اندازه و بحث خوشبو بودن فضای داخل. قشر جوان‌تر، به جهت خصوصیت تعالی‌طلبی و کمال‌خواهی، ممکن است از رایحه بد و یا نظافت ضعیف مسجد، آزرده خاطر شوند.
شبکه‌های اجتماعی باعث نشود جوانان از شب قدر غافل شوند
امام جماعت مسجد طوس در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت‌الاسلام سید ناصر احمدی گفت: امید است که جوانان شب‌های قدر که برکات و فضیلت‌های فروانی برای آن گفته شده است را اهمیت و درک کنند و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باعث نشود که از برکات و فضیلت‌ها این شب‌ها غافل شوند.
امام جماعت و ارکان مسجد به حل مشکل مردم اهتمام داشته باشند
امام جماعت مسجد چهارده معصوم درگفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
امام جماعت و ارکان مسجد به بهانه‌های مختلف( قبولی در امتحان، حضور در مسجد و ...) به خانواده‌ها و اهالی محله سربزنند و از آنها تقدیر کنند و همین طور نیازمندی اگر هست با دست پُر به منزلش بروند و کمک کنند.
«نقش زنان» را در مساجد فقط به عنوان مأمومین در نظر نگیریم
حجت‌الاسلام آقامیری:
مدیر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران گفت: مساجد به عنوان اصلی‌ترین محفل دینداران باید جایگاه خوبی برای زنان باشند؛ یعنی ما در مساجد فقط نقش زنان را به عنوان مأمومین و اقتداکنندگان در نظر نگیریم.