امروز دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۶:۵۴
هدر خبری و تحلیلی
دومین همایش فعالان علمی و آموزشی کارگزاران مساجد برگزار می‌شود
به همت معاونت جذب و آموزش؛
دومین همایش فعالان علمی و آموزشی نواحی هجده گانه مرکز رسیدگی به امور مساجد در سال نود و شش برگزار می‌شود.
دانشجویان ایرانی در مسجد کوفه معتکف می‌شوند
بسته ویژه خبری اول آبان؛
اعتکاف دانشجویان ایرانی در مسجد کوفه، بزرگداشت شهید مدافع حرم در مسجد شهید مطهری برگزار می‌شود ، تهدید مسلمانان کوئینزلند برای آگهی احداث مسجد، استقبال از زائران اربعین حسینی در مسجدجامع «خطوه امام علی (ع)» بصره،​ تمبر جدید با طرح مسجد در سوئد و گزارش تصویری مسجد «صحابه» به عنوان یک مرکز گردشگری در مصر از عناوین بسته خبری اول آبانماه هستند.
تمام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی با محوریت مسجد برنامه‌ریزی شده است
معاون فرهنگی شهرداری تهران؛
مجتبی عبداللهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: تمام مسائل ارزشی جامعه ما از مساجد و پایگاه های مذهبی نشأت می گیرند در نتیجه تمام فعالیت های اجتماعی و فرهنگی با رویکرد مسجد محوری برنامه ریزی شده است.
مسجد مبدا فرد سازی، جامعه سازی، دولت سازی و تمدن سازی است
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی:
سیدعباس صالحی گفت: مسجد در تفکر اسلامی مبدا فرد سازی، جامعه سازی، دولت سازی و تمدن سازی است.
ویژه نامه سالگرد رحلت آیت الله مهدوی کنی؛ رئیس اسبق مجلس خبرگان رهبری
در آستانه سومین سالگرد رحلت آیت الله مهدوی کنی(ره)، به منظور آشنایی بیشتر با دیدگاه‌ها و ابعاد اجتماعی و سیاسی زندگی این عالم ربانی ویژه نامه‌ای با این مضمون منتشر شد.
پیام تقدیر رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد از حجت الاسلام کرمی
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، در پیامی از تلاش جهادگونه حجت الاسلام سعید کرمی، معاون سابق فرهنگی و اجتماعی مرکز قدردانی نمود.
ذره‌ای از نشانه‌های «آقازادگی» در مرحوم حاج سیدمصطفی خمینی نبود
رهبر معظم انقلاب:
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تهذیب نفس و گرایش سلوکی مرحوم حاج سید مصطفی خمینی و ساده زیستی و زهد ایشان، خاطرنشان کردند: آن مرحوم با اینکه فرزندِ شخصیت و مرجع بزرگی همچون امام خمینی(ره) بود اما ذره‌ای از نشانه‌های آقازادگی در وی نبود.
حجت الاسلام صداقت سرپرست معاونت فرهنگی ـ اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد شد
طی حکمی صورت گرفت
طی حکمی، حجت الاسلام والمسلمین حاج‌علی‌اکبری ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد, حجت الاسلام مجتبی صداقت مدیر برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد را به عنوان «سرپرست معاونت فرهنگی ـ اجتماعی» منصوب کردند.
مراسم سالگرد شهادت طلبه شهید محمدرضادهقان برگزار می‌شود
با سخنرانی حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری؛
مراسم سالگرد شهادت طلبه شهید محمدرضادهقان سوم آبانماه با سخنرانی حجت الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری و مداحی حاج میثم مطیعی در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار می‌شود.
مسجد طراز اسلامی مکانی است که به جسم و روح مردم می‌پردازد
امام جماعت مسجد فائق:
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی معتقد است: مسجد بخشی از زندگی مردم است. اگر مردم در مسجدی احساس کنند که دنیا و آخرتشان تضمین می شود حتما اقبال می کنند. مسجد طراز اسلامی باید مکان طیبی باشد که هم به جسم مردم بپردازد و هم به روح آنها.
مراسم تودیع و معارفه دبیر ستاد کانون‌های مساجد برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در طرح پیوند با مساجد آمادگی کامل داریم
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران:
مهندس باقری مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در مسجد شهید چمران در جمع ائمه جماعات فعال در طرح پیوندمسجد و مدرسه از آمادگی کامل این نهاد در اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه گفت.
رسانه‌ها نمی‌توانند حقیقت اربعین را نشان دهند
امام جماعت مسجد جامع امام رضا(ع):
آیت‌الله آیت میردامادی گفت: حرکت اربعینی ذهن‌ها را روشن، فکرها را پویا، قلب‌ها را جلا و در نهایت همه جامعه بشری را برای ظهور بقیه الله آماده می‌کند
ایران حمله تروریستی به مسجد امام‌زمان(عج)کابل را محکوم کرد
بسته ویژه خبری 29 مهرماه؛
محکوم کردن حمله به مسجد امام زمان کابل توسط ایران، ادامه ممانعت آل خلیفه از اقامه نماز جمعه در مسجدجامع «امام صادق(ع)»، ورود کمیسیون معماری شورای شهر به وضعیت مسجد ولیعصر(عج) و روایت خبرنگار تسنیم از انفجار مسجد امام زمان(عج) کابل از جمله عناوین بسته ویژه خبری 29 مهرماه هستند.
ارزیابی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و وضعیت مساجد ناحیه علامه امینی
در گفتگو با حجت الاسلام صنوبری صورت گرفت:
مدیر ناحیه علامه‌امینی مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه‌ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
سنگ بنای ساخت بزرگ‌ترین مسجد اروپا گذاشته شد
بسته ویژه خبری 26 مهرماه؛
بازگشت آرامش نسبی به «مسجد جامع نور ولایت»، ایجاد سنگ بنای ساخت بزرگ‌ترین مسجد اروپا، درخواست طرح نظارت قانونی بر مساجد آلمان و انتقاد از نداشتن بخش بانوان در مسجد امام سجاد(ع) شوش و گفت و گوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره ظرفیت مساجد از جمله اخبار مهم در بسته ویژه خبری 26 مهرماه هستند.
دوره آموزشی تمدید حکم ائمه جماعات شهریور 96 برگزار شد
به همت معاونت جذب و آموزش؛
معاونت آموزشی مرکز رسیدگی به امور مساجد دوره آموزشی ائمه جماعاتی را که حکم آنها در شهریور 96 تمدید شده بود را برگزار کرد.
جلسه هم‌اندیشی ستادی خدام مساجد نواحی برگزار شد
به همت معاونت جذب و آموزش؛
جلسه هم اندیشی ستادی خدام مساجد نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد در سالن آموزش مجتمع فرهنگی و آموزشی محراب مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار شد.
قرآن کریم منبعی بیدار کننده برای انسان است
حجت الاسلام حاج‌علی اکبری؛
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: ذکرپذیری از قرآن کریم یکی از اموری است که باید رعایت شود. انسان باید توجه داشته باشد که قرآن کریم منبع بیدارکننده در اختیار، آسان، روان و کاملا متفاوت است و این امکان را به انسان می‌دهد تا به هر میزان که او ظرفیت دارد انسان را از ظلمت و غفلت به نور و روشنایی هدایت کند.
دفاع خطیب مسجدالاقصی از قبله نخست مسلمانان
پافشاری بر مقابله با توطئه‌های اسرائیل
«شیخ عکرمه صبری»، خطیب مسجدالاقصی و رئیس شورای عالی اسلامی فلسطین ضمن سخنانی در جشنواره «یاری مسجدالاقصی» در شهر «الخلیل» گفت: فلسطینی‌ها در دفاع از قبله نخست مسلمانان و سومین حرم شریف امت اسلام، کوتاه نمی‌آیند.
ویژه برنامه‌ شهادت امام‌ حسن مجتبی(ع) در ۱۰۰ مسجد تهران
بسته ویژه خبری 25 مهرماه؛
برگزاری ​ برگزاری ویژه برنامه‌های شهادت امام حسن مجتبی (ع) در ۱۰۰ مسجد تهران، یادواره شهدای گمنام در «مسجد الزهرا (ع)»،مراسم دعای ندبه و بزرگداشت روحانی شهید در مسجد ولی عصر (عج)، ممنوعیت ساخت مسجد در جمهوری چک و اقامه نماز باران در مساجد الجزایر و گزارشی تصویری از مسجد منتسب به امام سجاد(ع) در مصر از عناوین مهم بسته خبری 25 مهرماه هستند.
مسجد روح‌الله بازدید دانش‌آموزی از حوزه‌علمیه‌مروی را برگزار می‌کند
در راستای پیوند مسجد‌و‌مدرسه؛
در راستای تحقق اهداف طرح «پیوند مسجدومدرسه» و همزمان با آغازسال جدید تحصیلی، مسجد روح‌الله افسریه اقدام به برگزاری بازدید دانش‌آموزی از حوزه علمیه مروی می‌کند.
ائمه جماعات امین و پناهگاه مردم باشند
معاون‎ارتباطات‌حوزوی دفتر مقام‌معظم‌رهبری:
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، گفت: ائمه جماعات باید امین، پدر، مامن و مشاور مردم باشند به گونه‌ای که افراد در سنین مختلف، نسبت به آنان، احساس انس کنند.
وقتی آتش مسجد جامع کرمان، دامن پهلوی را سوزاند
بازخوانی واقعه آتش‌سوزی یک مسجد
کبوتران خونین بالی که در فاجعه حمله به مسجد جامع کرمان در 24 مهرماه به خاک و خون کشیده شدند به یادبود چهلمین روز درگذشت شهدای 17 شهریور قیام کرده بودند و این روز سرآغاز مبارزات مردم کرمان بر علیه رژیم منحوس پهلوی شد.
بازدید گردشگران فرانسوی از مسجد جامع تاریخی ورامین
بسته ویژه خبری 24 مهرماه؛
بازدید گردشگران فرانسوی مسجد جامع تاریخی ورامین، معرفی اسلام در مسجد ایالت ویرجینیای آمریکا، معرفی صحیفه سجادیه در مسجد امام سجاد (ع) خیابان انبار گندم و محکوم شدن اقدام صهیونیست‌ها در آتش زدن مسجدی در الخلیل از عناوین مهم بسته ویژه خبری 24 مهرماه هستند.
همایش هم اندیشی هیئت‌امنای مساجد ناحیه شهید بهشتی
با حضور معاون جذب‌و‌آموزش برگزار شد؛
همایش هم اندیشی اعضای هیئت امنای مساجد مناطق ۸ و ۱۳ ناحیه شهید بهشتی با حضور معاون جذب و آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد و مدیر ناحیه شهید بهشتی برگزار شد.
اجرای نمایشنامه«چشمه‌زلال‌غدیر» در پیشوا با استقبال بی‌نظیری مواجه شد
امام جماعت فعال در پیوند مسجد و مدرسه:
امام جماعت مسجد ولیعصر(عج) پیشوا گفت: نمایش «چشمه زلال غدیر» در راستای طرح پیوند مسجد و مدرسه به صورت میدانی اجرا شد. ایده‌ای نو که بسیاری را به مسجد و فعالیت‌های مسجدی جذب کرد.
«دولتی شدن» جایگاه مساجد را تنزل می‌دهد
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی:
حجت‌الاسلام سیدمحمدتقی محصل همدانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، گفت: حامیان کمک‌های مستمر دولتی به مساجد و حوزه‌های علمیه، یا ناآگاه هستند یا دوستدار روحانیت و انقلاب نیستند.
مردی که امام خمینی (ره) با دیدن او یاد خدا می‌افتاد
یادداشت/ سالرزو شهادت پنجمین شهید محراب:
هر وقت به دیدار امام می‌رفت، امام خیلی به او تفقد می‌کرد و بعد می‌گفت: «هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می‌بینم، به یاد خدا می‌افتم.»
برگزاری مراسم دهه سوم محرم در مساجد تهران
بسته ویژه خبری 23 مهرماه؛
تهیه جهیزیه ازدواج ۴۰ نوعروس نیازمند در مساجد ناحیه مطهری, انتقاد امام جماعت مسجد «ساعت» از بی توجهی به این اثر تاریخی, طرح ترغیب کودکان به خواندن نماز صبح در ترکیه و توصیه مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان تهران در عدم اتکای دست‌اندرکاران مساجد به دولت‌ها از عناوین مهم بسته ویژه خبری 23 مهرماه هستند.
عزت نفس و اخلاص مهمترین ویژگی یک امام جماعت طراز است
امام جماعت مسجد روحانی:
حجت الاسلام و المسلمین جذبی گفت: برای امام جماعت در درجه اول اخلاص اهمیت دارد. توفیقی است که خداوند مسجد را در اختیار او گذاشته است بنابراین ما باید در درجه اول با اخلاص باشیم و با عزت نفس هیچ توقعی از هیچ کسی نداشته باشیم و با حضور مرتب در مسجد و حسن اخلاق با مردم رفتار کنیم.
تهیه جهیزیه ازدواج ۴۰ نوعروس در مساجد ناحیه مطهری
مدیر ناحیه شهید مطهری خبر داد:
حجت الاسلام سیدمحمد حسین میرشاه ولد گفت: جهیزیه ازدواج ۴۰ نوعروس نیازمند در ناحیه شهید مطهری مرکز رسیدگی به امور مساجد و با مشارکت خیرین نمازگزار و کمیته امداد امام خمینی(ره) تهیه می‌شود.
نگاهی به سه مساله حقوقی درباره مساجد
یادداشت حجت الاسلام علی سعیدیان:
آشنایی با مسائل حقوقی و استفاده از تجربیات کارشناسان در موارد مختلف حقوقی، برای ائمه جماعات, هیات امنا و خدام امری ضروری است. حجت الاسلام علی سعیدیان کارشناس مسائل حقوقی به سه موضوع متفاوت در سه یادداشت متفاوت پرداخته است.
خوش‌رویی، رمز موفقیت امام جماعت در جذب جوانان به مسجد است
امام جماعت مسجد جامع مسعودیه:
امام جماعت مسجد جامع مسعودیه، گفت: خوش‌رفتاری، گشاده‌رویی و سعه صدر، لازمه جذب افراد به ویژه جوانان هستند.
ارزیابی برنامه ها، فعالیت ها و وضعیت مساجد ناحیه شهید مدرس
در گفتگو با حجت الاسلام ضائفی صورت گرفت:
مدیر ناحیه شهید مدرس مرکز رسیدگی به امور مساجد، برنامه ها و وضعیت مساجد این ناحیه را تشریح کرد.
برپایی کرسی‌های تلاوت قرآن کریم در چهار مسجد تهران
بسته ویژه خبری 22 مهرماه؛
برپایی کرسی‌های تلاوت قرآن کریم در چهار مسجد تهران, خبر تدوین کتاب «قوانین نماز و مسجد از دوران قاجار تاکنون», سوگواره شهادت امام زین العابدین(ع) و دهه سوم ماه محرم در مسجد امام سجاد(ع) و حمله تروریستی به مسجد«سلطان احمد» استانبول از عناوین اخبار مهم بسته ویژه خبری 22 مهرماه است.
واکنش مردم نسبت به هتک حرمت مسجد جواد الائمه(ع)
سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد مطرح کرد:
سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به واکنش مردمی نسبت به آتش‌زدن مسجد جواد الائمه(ع) توسط عده‌ای فریب‌خورده، گفت: مردم در پاسخ به این اقدام، نماز جماعت آن روز با جمعیت گسترده اقامه کردند .
کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حاج‌علی‌اکبری:
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه قرآن کریم، کتاب انقلاب حسینی است، گفت: قیام اباعبدالله الحسین(ع) با همه وجوه و ابعادش منطبق با کلام الهی صورت پذیرفت بنابراین کتاب نهضت عاشورا و دکترین قیام حسینی قرآن کریم است.
مراحل اجرای تفاهمنامه همکاری امور مساجد و کمیته امداد در نشست خبری
بسته ویژه خبری 18 مهرماه؛
نشست خبری مدیرکل هماهنگی شبکه‌های مردمی کمیته امداد در رابطه با مراحل اجرای تفاهم نامه همکاری میان کمیته امداد با مرکز رسیدگی به امور مساجد، برگزاری سوگواری دهه سوم ماه محرم در مسجد صادق آل محمد(ع) و مسجد الجواد(ع) و تشریح برنامه‌های مرکز رسیدگی به امور مساجد در نیمه دوم سال از مهمترین عناوین بسته خبری 18 مهرماه است.
شناسایی مساجد فعال و تبدیل آن‌ها به مراکز نیکوکاری در دستور کار است
مدیرکل هماهنگی شبکه‌های‌مردمی کمیته امداد:
بهمن دستاری با اشاره به تفاهم نامه همکاری میان کمیته امداد با مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در مرحله نخست، شناسایی مساجد فعال و تبدیل آن‌ها به مراکز نیکوکاری مورد نظر است. پس از آن کمیته امداد در چارچوب قوانین مراکز نیکوکاری با این مساجد همکاری می‌کند.
برنامه‌های امور مساجد استان تهران در نیمه دوم ۹۶، مشخص شدند
مدیر برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد؛
حجت الاسلام مجتبی صداقت، اجرای طرح کرسی‌های تلاوت و تفسیر قرآن کریم، آغاز سلسله همایش‌های ستارگان محراب و طرح «مسجد برقرار» را از رویکردهای در نظر گرفته شده برای مساجد در نیمه دوم سال ۹۶ اعلام کرد.
استفاده حداکثری از ظرفیت مساجد برای تربیت دانش آموزان
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران:
مهندس باقری درجلسه کمیته همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش گفت: استفاده حداکثری ازظرفیت مساجد برای امرتربیت دانش آموزان امری ضروری است.
بزرگداشت شهید اشرفی اصفهانی در سه شهر برگزار می‌شود
عطاالله اشرفی اصفهانی:
مدیرعامل بنیاد شهید اشرفی اصفهانی از برگزاری سی و پنجمین سالگرد شهادت چهارمین شهید محراب در سه شهر طی هفته جاری و آینده خبر داد و گفت: باید با استفاده از ابزار مختلف به ویژه رسانه تفکرات و آموزه های این شهدا را به نسل های آینده منتقل کرد.
باید تفکرات شهدای محراب به آیندگان منتقل شود
بسته ویژه خبری 17 مهرماه؛
برگزاری سی و پنجمین سالگرد شهادت چهارمین شهید محراب،برگزاری ویژه برنامه‌های هفته نیروی انتظامی در مسجد جامع غدیرخم،سخنرانی سید حسن نصرلله و برگزاری کرسی «اسلام و امنیت بین‌الملل از منظر آیت‌الله جوادی آملی» از جمله عناوین مهم بسته خبری 17 مهرماه پایگاه تخصصی مسجد هستند.
۴۵ سال روضه حسینی در خانه یک امام جماعت
گزارشی از یک هیات خانگی؛
منزل آیت‌الله مقدم قوچانی؛ امام جماعت مسجد علوی، از سال ۱۳۵۱ تاکنون، میزبان مجلس روضه و سوگواری حسینی در ماه محرم است.
یورش شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی
همزمان با اعیاد یهودی صورت گرفت؛
ده ها شهرک نشین صهیونیست همزمان با آغاز عید یهودی «سوکوت» تحت حمایت نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی، به مسجد‌الاقصی یورش بردند.
زیبائی‌ ها و ظرفیت‌ های ناشناخته عاشورا
یادداشت امام جماعت مسجدولیعصر(عج)
حجت الاسلام علیزاده معتقد است: هنوز ظرفیتها و ابعاد ناگفته و حقاً ناشناخته‌اى در بطن و عمق حماسه عظیم عاشورا نهفته است که اگر براى بشریت امروز آشکار گردد، دیرى نخواهد گذشت که با بسیج همه توانمندى‌هاى ملت‌ها و جوامع بشرى، بساط کفر، شرک، ظلم و تباهى، پاکسازى خواهد شد.
امام جماعت باید بداند اگر خانه خدا را اداره کند خداوند هم خانه او را اداره می‌کند
آیت الله سید علی مقدم قوچانی:
امام جماعت مسجد علوی معتقد است: امام جماعت نباید انتظاری از مردم داشته باشد. امام جماعت باید این اعتقاد را داشته باشد اگر ما خانه خدا را اداره کنیم خداوند هم خانه ما را اداره می‌کند.
برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم در «مسجد نوریان»
بسته ویژه خبری 16 مهرماه؛
برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم در «مسجد نوریان»، بزرگداشت شهید محراب "آیت‌الله اشرفی اصفهانی" ، بازسازی قدیمی‌ترین مسجد اردن و بازسازی مسجد اصلی شهر حلب سوریه که در سال 2013 میلادی توسط گروه‌های تروریستی از بین رفت، از مهمترین عناوین بسته ویژه خبری 16 مهرماه پایگاه تخصصی مسجد است.
شهادت «محسن حججی» نقطه عطف نابودی جریان نفاق و کفر جهانی است
امام جماعت مسجد جامع امام رضا(ع):
آیت الله آیت میردامادی گفت: انقلاب اسلامی حتما پایان بخشِ تمام ستم ها و دسیسه های شیطانی استکبار جهانی خواهد بود و شهادت حججی عزیز، نقطه عطف نابودی جریان نفاق و کفرجهانی است.
تفاهم‌نامه «کانون تعالی» بین مسجد قمر بنی هاشم(ع) و ناحیه شیخ کلینی امضا شد
به منظور ارتقاء سطح علمی فرزندان ائمه جماعات:
تفاهم‌نامه «کانون تعالی» بین امام جماعت مسجد قمر بنی هاشم(ع) شهرستان پاکدشت و مدیر ناحیه شیخ کلینی مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شد.
داربست های ۱۴ ساله گنبد اصلی مسجد سپهسالار برچیده شد
معاون میراث فرهنگی:
مجید روان پارسا گفت: با اتمام مرمت و بازسازی کاشیکاری معرق گنبد اصلی مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری(سپهسالار)، داربست های این مسجد پس از ۱۴ سال برداشته شد.
برپایی محفل انس با قرآن کریم در ۴ مسجد تهران
بسته ویژه خبری؛
باز شدن داربست های گنبد مسجد سپهسالار پس از ۱۴ سال، برپایی محفل انس با قرآن کریم در ۴ مسجد تهران، ممنوعیت بازی کودکان فلسطینی در مسجدالاقصی و ممنوعیت اقامه نماز جمعه در مسجد جامع امام صادق(ع) پس از 64 هفته، مهمترین عناوین بسته ویژه خبری امروز با محوریت مسجد را تشکیل می‌دهند.
برگزاری دوره آ‌موزشی ویژه هیئت امنای مساجد ناحیه شهید باهنر
مدیر ناحیه شهید باهنر خبر داد:
حجت‌الاسلام احمد بصیری گفت: هم‌اندیشی و دوره آموزشی ویژه هیئت امنای مساجد ناحیه شهید باهنر مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار می‌شود.
اجرای طرح «تعالی خانواده» در ناحیه شهید مطهری
مدیر ناحیه شهید مطهری خبر داد:
حجت الاسلام میرشاه ولد گفت: طرح «تعالی خانواده» برای فرزندان دانش‌آموز ائمه جماعات و خدام مساجد برگزار می‌شود تا آنان بتوانند در دوره‌های علمی آموزشگاه آینده‌سازان برای حضور موفقیت آمیز در کنکور شرکت کنند.
تفاهم‌نامه کانون تعالی بین مسجد ولیعصر(عج) و ناحیه شهید مدرس امضا شد
به منظور ارتقاء سطح علمی فرزندان ائمه جماعات:
تفاهم‌نامه «کانون تعالی» بین امام جماعت مسجد ولیعصر(عج) شهرستان پیشوا و مدیر ناحیه شهید مدرس مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شد.
تفاهم نامه کانون تعالی بین مسجد شهید بهشتی و ناحیه شهید بهشتی امضا شد
به منظور ارتقاء سطح علمی فرزندان ائمه جماعات:
تفاهم نامه «کانون تعالی» بین امام جماعت مسجد شهید بهشتی فلکه دوم تهرانپارس و مدیر ناحیه شهید بهشتی مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شد.
مساجد نوع گفتگو با دشمن جاهل را آموزش دهند
بسته ویژه خبری؛
سخنرانی حجت‌الاسلام حسین انصاریان در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) و اشاره او به نحوه آموزش گفتگو با دشمنان در مساجد، بررسی تعداد حمله‌های اخیر به مسجد الاقصی و سوگواری دهه دوم محرم در مساجد تهران، از عناوین مهم بسته خبری امروز دوازدهم مهرماه است.
برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام سجاد (ع) در «مسجد امام جعفر صادق (ع)»
مدیر ناحیه شهید باهنر:
حجت الاسلام احمد بصیری از برگزاری مراسم سوگواری سالروز شهادت امام زین العابدین(ع) در مسجد امام جعفر صادق(ع) خبر داد.
بخشی از تربیت اعتقادی در گرو فعالیت‌های مسجد است
امام جماعت مسجد والفجر کاشانک:
حجت الاسلام عبدالله علی‌بخشی معتقد است: با اینکه مهم‌ترین و اصلی ترین کار در مسجد اقامه نماز جماعت است ولی برای پیش برد اهداف تربیتی، فعالیت‌های جانبی هستند که نقش مهمی ایفا می‌کنند.
مراسم عزاداری دانش آموزی در مسجد روح‌الله برگزار می‌شود
در راستای طرح«پیوند مسجد و مدسه»؛
به مناسبت سومین روز شهادت امام حسین(ع) دسته عزاداری دانش آموزی مدارس شهید کمال و ثقلین، از مسجد روح الله افسریه تا مقبره‌الشهدا عزاداری می‌کنند.
حج بهترین فرصت برای خنثی کردن فعالیت تبلیغاتی دشمنان است
رهبر انقلاب در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج:
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سرپرست حجاج ایرانی، مسئولان و دست‌اندرکاران حج امسال به وجود یک جبهه بین‌المللی و عظیم تبلیغاتی در مقابل جمهوری اسلامی اشاره و خاطرنشان کردند: راه مقابله با این جبهه خطرناک، روشنگری و برخورد تبلیغاتی فعال و تهاجمی است و حج یکی از مراکز اصلی و اساسی برای این اقدام است.
او با جهاد مخلصانه و شهادت مظلومانه، خود و ملت را عزیز کرد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خانواده شهید محسن حججی:
حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار با خانواده شهید مدافع حرم محسن حججی فرمودند: خداوند بواسطه مجاهدت محسن عزیز، ملت ایران را عزیز و سربلند کرد و او را نماد نسل جوان انقلابی و معجزه جاری انقلاب اسلامی قرار داد.
مساجد بازار تهران به دلیل کثرت و اهمیت توجه بیشتری را می طلبد
مدیر ناحیه امام خمینی (ره):
حجت‌الاسلام رحمتی‌نیا علت راه اندازی ناحیه امام خمینی (ره) را وجود مساجد مهم و ائمه جماعات سرشناس و همچنین نقش تاریخی منطقه بازار در تحولات مذهبی، سیاسی و اجتماعی ایران دانست.
جلسه منتخب ائمه جماعات و کمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه ۱۰ برگزار شد
در راستای طرح«هر مسجد یک جهیزیه»؛
جلسه منتخب ائمه جماعات منطقه ۱۰ و مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) این منطقه، با حضور مدیر ناحیه شهید نواب صفوی در دفتر این ناحیه برگزار شد.
برگزاری مراسم عزادرای دهه دوم محرم در مساجد تهران
بسته ویژه خبری؛
برگزاری مراسم عزادرای دهه دوم محرم و شهادت امام سجاد(ع) و انتقاد امام جماعت مسجد چهارسوق بازار از وضعیت شبستان خواهران در مساجد این منطقه، مهمترین اخبار بسته ویژه خبری امروز را تشکیل می‌دهند.
برگزاری برنامه‌های مسجد امام علی(ع) دانمارک ویژه عزاداران حسینی به ۴ زبان
مسجد امام علی(ع) کپنهاگ این شب ها با برنامه‌هاه مختلف به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و دانمارکی میزبان عاشقان حسینی(ع) است.
بازتاب عزاداری میلیونی روز عاشورا در رسانه آمریکایی
به نوشته رسانه های آمریکایی، میلیون‌ها مسلمان در کشورهای مختلف جهان دیروز (نهم مهرماه) سالروز شهادت امام حسین(ع) در تقابل حق علیه باطل را با برگزاری آیین‌های مختلف گرامی داشتند.
هیچ نمازی زیباتر از نماز ظهر عاشورا نیست
حجت الاسلام آقایی:
مشاور عالی رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه هیچ نمازی زیباتر از نماز ظهر عاشورا نیست گفت: در این نماز یاران امام حسین(ع) خود را سپر نماز خواندن ایشان قرار دادند که این نماز، نماز خوف بوده است.
عاشورا بافطرت انسان پیوند دارد/امثال حججی در جوانان ما فراوان است
آیت الله اراکی:
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: حججی یک چهره منحصر بفرد و تنها نیست. نسل جوان ما از حججی‌های فراوانی برخوردار است که در صحنه‌های خاص آنها را بروز می‌دهد.
آیین عزاداری عاشورای حسینی در قاب تصاویر
در سوگ کربلا
همزمان با عاشورای حسینی، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) برگزار شد.
مراسم شام غریبان اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد
با حضور رهبر معظم انقلاب؛
مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اصحاب با وفای ایشان در شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
محکومیت اقدام رژیم بحرین در سرکوب مراسم عزاداری حسینی
از سوی الوفاق اعلام شد:
جریان «الوفاق الاسلامی» بحرین سرکوب مراسم عزاداری حسینی توسط رژیم آل خلیفه را محکوم کرد.
ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند/ امر به معروف و نهی از منکر مهمترین حرف منابر باشد
گفتگوی منتشر نشده با مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غروی؛
حجت الاسلام و المسلمین غروی امام جماعت مرحوم مسجد گلشن معتقد بود: ائمه جماعات برای رضای خدا تبلیغ کنند و از امر به معروف و نهی از منکر در منابر خود غافل نشودند، به آنچه می‌گویند عمل کنند.
حضور رهبر انقلاب در کنار پیکر مطهر شهید حججی + عکس
تقدیر از خانواده شهید مدافع حرم
رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنار پیکر مطهر شهید مدافع حرم محسن حججی در مسجد امام حسین (ع) حضور یافتند و ضمن قرائت فاتحه برای این شهید سرافراز علو درجات را مسالت کردند.
تفاهم نامه همکاری میان مرکز رسیدگی به امور مساجد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران
در آستانه هفته امر به معروف و نهی از منکر امضا شد؛
تفاهم نامه همکاری میان مرکز رسیدگی به امور مساجد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران به امضای طرفین رسید.
پیکر حجت الاسلام و المسلمین غروی تشییع شد+ تصاویر
از مقابل مسجد گلشن؛
پیکر حجت الاسلام و المسلمین سید محمدرضا غروی صبح امروز از مقابل مسجد گلشن تشییع شد. در پی درگذشت این عالم ربانی رهبر انقلاب اسلامی، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور, آیات عظام صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی پیام تسلیت صادر کردند.
همایش بین المللی «مدیریت مسجد،‌ زکات و وقف» برگزار می‌شود
بهمن ماه 96 در مالزی؛
کالج بین المللی اسلامی سیلنگور دانشگاه پیمپین و دانشگاه پاهانگ مالزی در راستای شناخت اهمیت مسجد، زکات و وقف در توسعه اجتماعی ملت با موضوع مسجد، چهارمین همایش بین‌المللی«مدیریت مسجد،‌ زکات و وقف» را در این کشور برگزار می‌کنند.
شورای اسلامی شریف آباد ۱۳ جهیزیه را بر عهده گرفت
با تلاش ناحیه شیخ کلینی؛
در پی دیدار مدیر ناحیه شیخ کلینی و ریاست شورای اسلامی شهر شریف آباد و در راستای طرح «هر مسجد، یک جهیزیه»، ریاست این شورا سیزده سهمیه جهیزیه ناحیه شیخ کلینی را برعهده گرفت.
شهدای دفاع مقدس جلوه‌ای از شهدای کربلا/ عزاداری موجب همسایه‌آزاری نشود
امام جماعت مسجد باب‌الحوائج(ع):
حجت‌الاسلام والمسلمین ساعتی با بیان اینکه شهدای دفاع مقدس جلوه‌ای از شهدای کربلا هستند، ادامه داد: شهدای کربلا مسیر را برای شهدای دفاع مقدس باز کردند.
۶۲ هزار مسجد در ایران وجود دارند
بسته ویژه خبری؛
سوگواری ایام شهادت امام حسین(ع) در مساجد پایتخت,سخنرانی و مجالس روضه, گزارش مسجدی از جمله اخبار و گزارش های امروز استان تهران در خبرگزاری‌ها است.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمدرضا غروی درگذشت
یار دیرین امام خمینی(ره)؛
حجت الاسلام و المسلمین سید محمدرضا غروی از اعضای فدائیان اسلام و یاران امام خمینی(ره) در سالهای مبارزه علیه رژیم ستمشاهی ساعاتی قبل به دلیل کهولت سن درگذشت.
موردکاوی چهار مسجد موفق کشور انجام شد+فایل فشرده
به همت دانشگاه امام صادق(ع)؛
بیست مسجد و مجموعه فرهنگی موفق از سوی هسته علمی مسجد دانشگاه امام صادق(ع) و به سفارش مرکز رسیدگی به امور مساجد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
ویژه نامه «مسجد حسینی» منتشر شد
به همت تیم فنی پایگاه تخصصی مسجد؛
به مناسبت ایام شهادت امام حسین(ع) و یاران بزرگوار ایشان ویژه‌نامه «مسجد حسینی» با محتوی ویژه محرم و صفر به همراه نرم افزار سخنرانی‌ها و نوحه‌های این ایام منتشر شد.
پیکر شهید محسن حججی چهارشنبه تشییع می‌شود
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد:
آیین تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم پاسدار محسن حججی در روز چهارشنبه پنجم مهرماه در تهران انجام می‌شود.
هیئات مذهبی مردم را به کسب مکارم اخلاقی سوق دهند
امام جماعت مسجد امام‌ زمان (عج):
حجت‌الاسلام والمسلمین محصل همدانی امام جماعت مسجد امام‌ زمان (عج) با بیان اینکه یکی از راهکارها برای اصلاح وضعیت اخلاقی کشور برگزاری مجالس مذهبی در مساجد با مدیریت ائمه جماعات است، اضافه کرد: هیئات مذهبی مردم را به سوی فضایل و مکارم اخلاقی سوق دهند.
۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام
به مناسبت فرا رسیدن ایام عزاداری سیدالشهداء(ع) منتشر شد؛
در آستانه فرارسیدن محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یاران باوفای ایشان، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای بیست جمله‌ی برگزیده از رهبر انقلاب درباره عزاداری سیدالشهدا علیه‌السلام را منتشر کرد.
امور مساجد پیگیر وضعیت «مسجد نور ولایت» است/آخرین وضعیت رقبات مسجد نور ولایت
مدیر ناحیه شهید باهنر:
حجت‌الاسلام احمد بصیری مدیر ناحیه شهید باهنر مرکز رسیدگی به امور مساجد، گفت: این مرکز وضعیت مسجد جامع نور ولایت محله سوهانک را تا دستیابی به نتیجه رضایت بخش پیگیری خواهد کرد.
وظیفه شیعیان برای زمینه‌سازی حکومت جهانی/امامی بدون امّت شد و به قتلگاه رفت!
آیت‌الله قرهی در مسجد المهدی(عج)؛
آیت‌الله قرهی در جلسه درس اخلاق خود در مسجد المهدی(عج) گفت: اگر می‌خواهیم برای سربازی امام زمان کار کنیم و سرباز بسازیم، باید ازخودگذشتگی داشته باشیم. حتّی مراجع عظام هم سرباز هستند. حوزه‌های علمیّه، سربازخانه امام زمان است.
نمایشگاه عکس دفاع مقدس مسجد «حجت بن الحسن(عج)» افتتاح شد
مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس دفاع مقدس مسجد حجت بن الحسن العسکری(عج) با حضور جمعی از خانواده شهدا برگزار شد.
مساجد تهران عزادار می‌شوند/مسجد کجا برویم
اخبار مساجد ویژه محرم؛
با فرا رسیدن دهه اول محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) مساجد تهران مراسم سوگواری و عزاداری برگزار می‎کنند.
مسجد باید به پناهگاه فکری و عقیدتی نوجوانان و جوانان تبدیل شود
معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد:
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: باید فضایی صمیمی را در مسجد برای حضور نوجوانان و جوانان فراهم کنیم تا مسجد به پناهگاه نسل جدید تبدیل شود.
مساجد تهران در عزای سالار شهیدان
اخبار مساجد ویژه محرم؛
مساجد استان تهران در آستانه محرم و ایام عزادرای سرور و سالار شهیدان سیاهپوش شدند.
انجام رایزنی های لازم جهت تسهیل ورود زائران ایرانی اربعین به عراق
دولت عراق اعلام کرد:
استانداری «واسط» عراق در دیدار با هیئتی از کشورمان آمادگی خود را برای استقبال از زائران ایرانی اربعین و تسهیل ورود آن‌ها به خاک عراق از طریق گذرگاه «زرباطیه» در مرز مهران اعلام کرد.
زمان تعویض پرچم حرم امام حسین (علیه السلام) اعلام شد
افضل الشامی از مسئولان آستان مقدس حسینی گفت: مراسم تعویض پرچم پنجشنبه شب این هفته و بعد از نماز عشا در حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) برگزار می شود.
اختصاص ۵۹ میلیارد تومان برای توسعه و تجهیز مساجد
رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران:
حجت الاسلام صادق زاده، رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران از اختصاص اعتباری بالغ بر ۵۹ میلیارد تومان برای توسعه و تجهیز مساجد در بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خبر داد.
تفاهم نامه همکاری  مرکز رسیدگی به امور مساجد با بنیاد ملی خانوده
همزمان با روز ملی خانواده منعقد شد؛
همزمان با روز ملی خانواده، مرکز رسیدگی به امور مساجد و بنیاد ملی خانوده در پیش‌برد اهداف کلان نظام مقدس اسلامی در تعالی و تحکیم نهاد خانواده و امکان تحقق ازدواج آسان و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
عوامل موثر در نقش‌آفرینی بانوان در عرصه جریان‌سازی مباحث فرهنگی
امام جماعت مسجد قاسم بن‌الحسن(ع) تشریح کرد؛
حجت‌الاسلام سید محمدباقر علم الهدی امام جماعت مسجد قاسم بن‌الحسن (ع) بر لزوم فراهم کردن امکانات لازم در مساجد برای حضور هرچه بیشتر بانوان تاکید کرد و گفت: فراهم کردن حضور بانوان در مساجد موجب فعالیت بیشتر آنان در عرصه جریان‌سازی مباحث فرهنگی در کشور می‌شود.
Imam Hussain's sacrifices demand promotion of tolerance and brotherhood
The sacrifices made by Hazrat Imam Hussain (AS) and his companions in the Karbala battle demand promotion of tolerance, peace and brotherhood from their followers, said speakers during different gatherings.
فیش منبر ویژه ایام محرم و صفر منتشر شد+فایل
به منسابت فرارسیدن ماه محرم؛
به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ایام شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و قمر بنی هاشم حضرت ابولفضل(ع) و در پی آن ماه صفر و ایام وفات پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام رضا(ع) معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد اقدام به تهیه و تولید فیش منبر ویژه این ایام کرده است.
مسجدداری کمتر از کشور داری نیست/زمینه حضور هنرمندان درفعالیت های مسجد
در نشست شاخصه‌های مسجد تراز اسلامی مطرح شد:
تبلیغ برنامه های عام المنفعه در مساجد، جذب هنرمندان به مسجد، پرهیز از فعالیت های سیاسی در مساجد از جمله موضوعات مطرح شده در نشست«شاخصه‌های مسجدتراز اسلامی و جایگاه ائمه جماعات در جامعه» است.
احترام به زیر دستان و شاگردان از ویژگی‌های برجسته آیت‌الله خزعلی بود
حجت‌الاسلام مطهری یزدی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
امام جماعت مسجد خداداد گفت: اخلاق آیت‌الله خزعلی ستودنی بود. و سالیانی که با آیت‌الله خزعلی بودیم برخورد تندی از ایشان ندیدیم. احترام به زیر دستان و شاگردان از ویژگی‌های برجسته آیت‌الله خزعلی بود و با طلاب مثل فرزندان خودشان رفتار می‌کردند و طلاب کار داشتند به خدمت آیت‌الله خزعلی می‌آمدند و از فیوضات ایشان استفاده و بهره‌ می‌بردند.
مباهله روشن ترین دلیل باورهای شیعه
یادداشت به مناسبت روز مباهله/ عبدالکریم پاک‌نیا؛
روز بیست و چهارم ذی الحجه، به مناسبت وقوع جریان مباهله، از اهمیت خاصی برخوردار است . به همین خاطر در این مقال سعی شده نخست به گزارشی کوتاه از ماجرای مباهله اشاره شود و سپس دست آوردها و آثار و برکات این حماسه معنوی بیان گردد .
نتیجه تحقیق و تنظیم فیش این است که خطیب می‌تواند مطالب را برای مردم درست تبلیغ و تبیین کند
نظر حجج اسلام رفیعی، ماندگاری و نظری منفرد درباره فیش منبر:
حجت الاسلام رفیعی می گوید: خودش فیش‌ خاصی را طراحی کرده‌ که از یک برگه A4 تشکیل شده است که هم موضوع عام دارد و هم موضوع خاص و یک آیه محوری دارد.
۲۱۸ مسجد محله‌ای در تهران ساخته شدند
دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد شهرداری تهران:
مجید شایسته دبیر شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد شهرداری تهران از پایان عملیات ساخت و ساز ۲۱۸ مسجد در پایتخت خبر داد.
ولایت‌پذیری با گوشت و خون میثم آمیخته شده بود/میثم تمار، از صحابه مخلِص و فدایی امیرالمؤمنین(ع) بود
امام جماعت مسجد انبیاء نیرو هوایی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام حسینی وفایی گفت: اگر کسی می‌خواهد مثل میثم ولایت‌پذیر باشد باید خودش را از دنیا رها کند و بلا را به جان بخرد و همین طور باید به انتظار بلا نشست و پشت پا به دنیا، زندگی و هوای نفسانی زد و هدف را معین کرد و آن هدف جز خدا نیست.
مسجد «مصر»؛ میعادگاه غیر عرب‌‌زبانان برای آشنایی با قرآن
عرضه ترجمه‌ قرآن به زبان‌های مختلف در کتابخانه مسجد «مصر» شهر «وین»، پایتخت اتریش سبب شده که علاقه‌مندان غیر عرب‌زبان برای آشنایی با مفاهیم قرآن روانه این کتابخانه شوند.
وظایف ما دربرابر مسجد چیست؟
یادداشت؛
مسجد در فرهنگ ما، از لحاظ تنوع کارکرد، نهادی کم‌نظیر است؛ غیر از جنبه عبادیِ مسجد، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن هم همیشه در طول تاریخ مهم و کارساز بوده‌است. همین تعامل مثبت دوجانبه باعث می‌شود خودمان را در برابر مسجد، موظف و مکلف احساس کنیم. «تکریم مسجد» کاری نیست که منتظر انجام شدنش از سوی دیگران بمانیم.
انواع مساجد و عناصر معماری مساجد اسلامی
گزارش/معماری مسجد
در ایران مسجد از دیرباز در بطن شهری وجود داشته و معماری مساجد نیز همواره مورد توجه بوده است. نخستین مسجد اسلامی به دست پیامبر و یارانش در مدینه ساخته شد و توسط هنرمندان اسلامی تقلید و الگو گرفته شد.
هم‌اندیشی مجریان طرح «پیوند مسجد و مدرسه» برگزار می‌شود
به همت ناحیه شهید مطهری مرکز رسیدگی به امور مساجد؛
مدیر ناحیه شهید مطهری مرکز رسیدگی به امور مساجد، گفت: در ‌آستانه باز گشایی مدارس، هم‌اندیشی مساجد مجری طرح «پیوند مسجد و مدرسه» در این ناحیه برگزار می‌شود.
گزارشی از زندگی و شهادت آیت‌الله مدنی / دومین شهید محراب چگونه به عرش رفت
به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مدنی
شهید مدنی در آتش اشتیاق به شهادت چون شیدا می‌سوخت، گاهی چون لب به سخن می‌گشود اشک امانش نمی‌داد و تلاطم روحش در پیش چشم دیگران هویدا می‌گشت و فضا از بوی عشق و نور اخلاص او آکنده می‌شد.
امام موسی کاظم(ع) با بردباری و مدارا با دشمن رفتار می‌کردند/ کظم غیظ درس بزرگ از امام موسی کاظم(ع) به جوانان و مسئولین
آیت‌الله مقدم قوچانی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
امام جماعت مسجد علوی گفت: امام موسی کاظم(ع) به وسیله اخلاق و بردباری که داشتند، اسلام را در آن زمان حساس، زمانی که خلفای بنی عباس آن همه جنایت‌ها انجام می‌دادند حفظ و احیاءکردند و در مقابل توهین‌های دشمنان خشمشان را فرو می‌بردند.
اگر مساجد فعال شوند دادگاه‌های خانواده برچیده خواهند شد/وقت گذاشتن برای مسجد رمز موفقیت امام جماعت
یک کارشناس حوزه مسجد:
حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان با بیان اینکه اگر مساجد فعال شوند دادگاه‌های خانواده برچیده خواهند شد، گفت: وقت‌گذاشتن مستمر و همه روزه برای مسجد و نمازگزاران از رموز موفقیت ائمه جماعات است.
مراتب توحید/ نشانه‌های تسلیم شدن به خدا
فیش منبر ویژه روز مباهله / قسمت اول؛
مباهله پیامبر با (ص)مسیحیان نجران، در روز بیست وچهارم ذی الحجّه سال دهم هجری اتفاق افتاد. پیامبر (ص)طی نامه ای ساکنان مسیحی نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. مردم نجران که حاضر به پذیرفتن اسلام نبودند نمایندگان خود را به مدینه فرستادند و پیامبر (ص)آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کرد...
کارگاه‌های آموزشی «پیام‌آوران عاشورا» در مساجد برگزار می‌شوند
مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، خبر داد؛
مقدس پور گفت: این اداره‌کل برخی از گردهمایی‌ها و کارگاه‌های آموزشی خود را به مناسبت ماه‌های محرم و صفر در مساجد برگزار می‌کند.
در مسیر مبارزه هیچ چیزی مانع ورود آیت‌الله طالقانی نبود
آیت‌الله علی تهرانی در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
امام جماعت مسجد هدایت گفت: مقام معظم رهبری، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید مطهری با مسجد هدایت ارتباط داشتند و با دعوت آیت‌الله طالقانی در این مکان سخنرانی می‌کردند؛آیت‌الله طالقانی فرد زاهد و متعبد به مکتب مقدس اهل‌بیت و در مسیر مبارزه هیچ چیزی مانع ورود ایشان نبود.
پاسخ به شبهات غدیر
یادداشت/به مناسبت عید سعید غدیر خم؛
اصلی ترین اختلاف ما با اهل سنت بر سر مساله امامت است. اختلاف ما بر سر این نیست که شیعه می گوید جانشین بعد از پیغمبر(ص)،علی(ع) باید باشد و اهل سنت می گوید نه. بر سر همین اختلاف نظر شبهاتی وجود دارد که بسیاری از آنها حاصل تعمد وهابیت است. در این مطلب پاسخ‌های متقنی به برخی از این شبهات داده شده است.
گرامیداشت عید غدیر در آلمان و انگلیس
مراسم بزرگداشت عید سعید غدیر فردا در شهرهای هامبورگ لندن و هامبورگ برگزار خواهد شد.
غدیر، آدرس نجات امت و انتظار برای برابری و برادری است/وظیفه ائمه جماعات، آشنایی مردم با فلسفه غدیر است
امام جماعت مسجد جامع ابوذر در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
حجت‌الاسلام موسوی‌نیا معتقد است: غدیر یعنی انتظار برای برابری و برادری و غدیر یعنی عدم یأس و ناامیدی و آدرس نجات امت، غدیر است؛ امام جماعت باید مسئله غدیر را سر لوحه کار و زندگی‌اش قرار دهد و فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی در مسجد کند و نمازگزاران با فلسفه غدیر آشنا کند.
قیام خونین 17 شهریور و پیامد‌های آن
یادداشت/به مناسبت سالرزو 17 شهریور؛
یکی از مقاطع حساس مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی، قیام 17 شهریور 1357 می باشد که در این نوشتار به بررسی قیام و آثار آن خواهیم پرداخت.
«جلوس علما در مساجد» سنت فراموش شده «عید غدیر» + لیست مساجد
گزارش؛
علمای سادات در گذشته به مناسبت روز عید غدیر، در مساجد حضور می‌یافتند، سنتی که امروزه جای خود را به حضور بسیاری از آنان در منازل یا حسینیه‌ها داده است.
برگزاری جشن عید سعید غدیر خم در مسجد جامع نارمک/برگزاری بیعت زبانی با امیر غدیر در مسجد امام حسین(ع) شهدا
اخبار مساجد ویژه عید غدیر خم؛
مراسم جشن عید سعید غدیرخم با خطبه خوانی حجت الاسلام صادق‌زاده و سخنرانی حجت الاسلام درانی در شب و شام عید روز عید در مسجد جامع نارمک برگزار می‌شود.
«نگاهی به شیوه‌های رهبری امام هادی(ع)» + فایل pdf
معرفی کتاب؛
«نگاهی به شیوه‌های رهبری امام هادی(ع)» به شیوه‌های رهبری ایشان در عصر تاریک 6 تن از خلفای جائر عباسی نگاهی می‌اندازد و محورهای مهم اقدامات آن امام همام را در مدت امامت و رهبری امت مورد بررسی قرار داده است.
فعالیت در فضای مجازی از منظر قرآن
یادداشت/حجت الاسلام قرائتی؛
براساس آیات قرآن،‌ اولین حق مردم (در فضای مجازی) آن است که مطالب و اخبار به شکل صحیح و مستند در اختیار آنان قرار گیرد، نه براساس حدس و گمان، توهین و تهمت، یا شایعه و برداشت شخصی.
آغاز جشن‌های «غدیر؛ عید آسمانی» در مساجد پایتخت
رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، خبر داد؛
حجت‌الاسلام صادق زاده ضمن اشاره به تهیه و توزیع محصولات فرهنگی پر محتوا و عمیق در رابطه با ولایت امیرالمؤمنین(ع) گفت: بیش از ۲ هزار بنر اسامی غدیر (۵۰ نام روز غدیر) در 9 طرح زیبا برگرفته از روایات معصومین(ع) تهیه و در حال توزیع است،
مسابقه ثقلین در مسجد روح‌الله افسریه/ برپایی نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی در مسجد الجواد (ع)/یادواره ستاره‌های درخشان عرصه فقه و اجتهاد در مسجد امام زین‌العابدین(ع)
اخبار مساجد استان تهران:
در آستانه عید سعید غدیر خم مساجد تهران با برگزاری مراسمات ویژه ولایت و امامت میزبان یاران علی(ع) هستند. همزمان با این ایام نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی در مسجد الجواد (ع) و یادواره ستاره‌های درخشان عرصه فقه و اجتهاد در مسجد امام زین‌العابدین(ع) برگزار خواهد شد.
مساجد اشرافی تقلید از کلیساها و معابد است/مساجد اسلام نیاز به شکوه مادی ندارد
رحیم پور ازغدی:
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه احترام به مساجد به معنای ساخت مساجد گران نیست، گفت: ساخت مساجد اشرافی خرج بیهوده است که در آن خبری از انفاق، ایمان و برادری نیست؛ مساجد اشرافی، تقلید از کلیساها و معابد است. مسجد باید کاملا ساده اما روح داشته باشد و ساکنین آن اخلاق و ایمان داشته باشند.
آزمون مسابقه حفظ خطبه غدیر برگزار می‌شود
جمعه هفدهم شهریور در مسجد روحانی؛
ثبت‌نام مسابقه حفظ خطبه غدیر از ۱۲ مردادماه آغاز و آزمون کتبی مسابقه حفظ خطبه غدیر،جمعه ۱۷ شهریورماه، ساعت ۱۷ در مسجد روحانی برگزار می‌شود.
برگزاری یکصد ویژه‌برنامه فرهنگی در مساجد منطقه ۲
همزمان با دهه «ولایت و امامت»؛
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۲ از برگزاری ۱۰۰ برنامه فرهنگی و جشن همزمان با دهه ولایت و امامت در مساجد شاخص این منطقه خبر داد.
ویژه نامه " ولایت "
به مناسبت عید غدیر خم منتشر شد
به همت تیم فنی پایگاه تخصصی مسجدویژه‌نامه " ولایت " منتشر شد
در دعا باید علم و عمل در کنار هم باشد
آیت الله جوادی آملی؛
حضرت آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق این هفته خود که در مسجد احمدآباد شهرستان دماوند برگزار شد با اشاره با ایام عرفه و عید سعید قربان بیان داشت: این روز که از اعیاد رسمی دین ماست در حقیقت روز مخصوص دعا و مناجات با پروردگار است.
معماری مساجد تهران با بافت شهری، همخوان شود
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران؛
حقشناس با بیان اینکه باید معماری مساجد تهران همخوان با بافت شهری شود، گفت: ساخت مساجد مجلل و گران قیمت با هزینه‌های بالا ما را به اهدافمان در این عرصه نمی‌رساند.
«مسجدمدرسه» پدیده‌ای جدید در دنیای آموزش و پرورش
«مسجد-مدرسه» تلفیقی از مسجد و مدرسه‌ است و می‌خواهد نوع دیگری از آموزش را به دانش آموزان ارائه دهد تا مهارتهای بیشتری در زندگی داشته باشند. سراغ یک مسجد مدرسه‌ در شهر قم رفتیم.
۶۰ هزار مسلمان روهینگیا در هفته گذشته آواره بنگلاش شدند
سازمان ملل متحد:
سازمان ملل از آوارگی ۶۰ هزار مسلمان میانماری در طول هفته گذشته و حرکت آن‌ها به سوی بنگلاش خبر داد.
فراخوان نهایی سومین جشنواره خاتم منتشر شد
دفتر نشر فرهنگ اسلامی با همکاری مؤسسه شهر کتاب و مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نظر دارد سومین دوره جشنواره خاتم در بخش داستان کوتاه را با محوریت سیره پیامبر رحمت حضرت محمدمصطفی (ص) برگزار کند.
مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟
تحلیل مسجدی؛
یادداشت پیش‌ رو در نظر دارد تا با پردختن به اینکه، اگر مسجد رسانه اسلام است آیا واقعاً ما از این رسانه به خوبی بهره برده‌ایم؟ چه ابزارهای رسانه‌ای در مسجد وجود دارد؟ تفاوت رسانه مسجد با سایر رسانه‌ها در چیست؟، پاسخی مسجدی را ارائه کند.
ویژه نامه عید غدیر
به همت تیم فنی پایگاه تخصصی مسجد ویژه‌نامه غدیر به مناسبت عید غدیر خم منتشر شد
تنها با دعای ندبه خواندن که کسی امام زمان را ندیده است
آیت الله صدیقی؛
امام جمعه موقت تهران در ادامه سلسله جلسات درس اخلاق خود در مسجد جامع ازگل گفت : آدم تا پاک نباشد به پاکان اتّصال پیدا نمی‌کند، ارتباط پیدا نمی‌کند. تنها با دعای ندبه خواندن که کسی امام زمان را ندیده است.
بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات در سال95/گفتگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله افسریه
در گفتگو با پایگاه تخصصی مطرح شد:
حجت الاسلام دقیقی که در دیدار تاریخی رهبر انقلاب با ائمه جماعات حضور داشت در رابطه با نکات آن دیدار گفت: ائمه جماعات و مسجدی‌ها باید در رابطه با سخنان آن روز رهبر انقلاب باید تامل و تدبر کنند که چه میزان از نکاتی که رهبر انقلاب در سال گذشته به امامان جماعات تذکر فرمودند را عملی کردند و چه اقداماتی در تحقق ایده‌هایی که ایشان برای تبدیل مساجد به مسجد برقرار و نمونه فرمودند، حرکت کردند.
اعمال روز عید قربان
روز دهم ذی الحجه روز عید قربان است و بسیار روز شریفى است
حج داروی شفابخش دو ابتلای عظیم امّت اسلامی/ سیاست‌های نظام سلطه در حالِ تبدیل کشورهای اسلامی به دوزخ ناامنی و اختلاف/ نجات فلسطین وظیفه قطعی امت اسلامی
رهبر معظم انقلاب در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام:
رهبر معظم انقلاب در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام، تصریح کردند: دفاع از فلسطین و همراهی با ملتی که نزدیک به هفتاد سال است برای کشور غصب‌شده‌ی خود مبارزه می‌کند، مهم‌ترین وظیفه همه ما است.
اهمیت «عید قربان» در قرآن و روایات
واژه «قربان» در فرهنگ اسلامی به معنای هر چیزی است که سبب «قُرب» و نزدیکی انسان به خدا می‌شود تا جایی که یکی از روزهای مبارک مسلمانان به این نام اختصاص یافت.
اعمال روز عرفه
روز عرفه از روزهای پرفضیلتی است که زمینه و بستر مناسب برای بهره‌مندی هرچه بهتر از برکات الهی آماده است، انجام برخی اعمال در این زمان مشخص، موجب نزدیکی سازنده تر به خالق هستی و کسب خیرات دنیوی و اخروی بیشتر است .​
روز عرفه روز دعا و نیایش
فیش منبر/روز عرفه
مرحوم شیخ عباس قمی درباره شب عرفه می گوید: «از لیالی متبرّکه و شب مناجات با قاضی الحاجات است و توبه در آن مقبول و دعا در آن شب مستجاب است. و کسی که آن شب را به عبادت بسر آورد، اجر و پاداش هفتاد سال عبادت را دارد.»
طنین نوای دعای عرفه در مساجد منطقه ۱۵
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۵ از برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه در مساجد منطقه ۱۵ خبر داد.
رهبر انقلاب درگذشت آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی را تسلیت گفتند
با صدور پیامی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم ربانی و پارسا آیت الله روح‌الله شاه‌آبادی را تسلیت گفتند.
پرده خانه خدا تعویض شد
بامداد امروز نهم شهریور ماه، در آستانه عید قربان و طبق یک سنت قدیمی پرده خانه خدا تعویض شد.
حماسه خاندان عقیل در قیام حسینی
فیش منبر/شهادت حضرت مسلم (علیه السلام)
از زمانیکه سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) به عنوان اعتراض به خلافت یزید، مدینه را به قصد مکه ترک گفت بنی هاشم و بخصوص خاندان عقیل از مواضع به حق امام حسین دفاع کرده و به صف مخالفین نظام بنی امیه بویژه یزیدبن معاویه قرار گرفتند .
روز عرفه، بندگان مشمول رحمت خداوند قرار می‌گیرند/ جوانان فرصت‌های طلایی روز عرفه را از دست ندهند
امام جماعت مسجد باب‌الجنه در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
​حجت‌الاسلام علیاری گفت: در روز عرفه، شیطان رانده، حقیرو ذلیل می‌گردد و بندگان در زیر چتر امنیت الهی، مشمول رحمت خدای مهربان قرار می‌گیرند؛ باید سعی شود از این خوان گسترده و بی نظیر رحمت الهی بهره ببریم تا مشمول عنایت و رحمت خاص خداوند إن‌شاءالله واقع شویم.
It is too often that we take our past for granted, failing in our arrogance to learn from History and recognize that some lessons have been inscribed not in stone but in blood – the blood of our martyrs.
ویژه‌نامه روز نیایش
ویژه‌نامه روز نیایش
مبارزات فرهنگی امام باقر(ع)
فیش منبر/شهادت امام محمد باقر (علیه السلام)
امام باقر علیه السلام در مقام بزرگْ پاسدار دین در مناظراتی با سران فرقه های مختلف، پوچی عقاید منحرفشان را آشکار می کرد و استوارانه از پایگاه های فکری و عقیدتی شیعه دفاع می کرد.
خاطره‌ و بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات تهران/  لازم است آن سخنان بارها مرور شود
در گفتگو با امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) بررسی شد؛
حجت الاسلام صدارت با منحصر به‌فرد خواندن آن دیدار گفت: یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جماعت در روز جهانی مسجد که گرامیداشت به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی در آن روز است، این بود که مسجد هسته مقاومت باشد.
تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سه‌ساعته با طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، برداشت برخی افراد و نویسندگان مبنی بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامی را نادرست و «خیانت به انقلاب» خواندند و خاطرنشان کردند: انقلاب، هنجارهای گذشته را بهم می‌ریزد و هنجارهای جدیدی را بوجود می‌آورد و تداوم انقلاب به معنای حفظ هنجارهای جدید است.
آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز/ سبک سامرا در آموزش حوزوی احیا شود
آیت الله رشاد مطرح کرد؛
رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران با تاکید بر لزوم احیای سبک سامرایی که مبتنی برنقش فعال و مولد خود طلاب در پژوهش بود، از آغاز تدریس فقه تخصصی نظام ساز در حوزه علمیه امام رضا(ع) خبر داد.
حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) میزبان هیئت های عزاداری می شود
همزمان با ایام مسلمیه
همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت حضرت مسلم ابن عقیل(ع)، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) آماده برگزاری مراسم سوگواری مسلمیه شده است.
نشست سیاسی "اعدام های 67" با سخنرانی حمید رسایی
در مسجد جامع نارمک؛
نشست سیاسی "اعدام های 67" با سخنرانی حجت الاسلام حمید رسایی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در مسجد جامع نارمک برگزار می‌شود.
سیره سیاسی امام باقر(ع)
فیش منبر/شهادت امام محمد باقر(علیه السلام)
در دوران امام باقر(ع)، حاکمان اموی به‌دلیل تعارضات داخلی، از نهضت عظیم علمی آنحضرت غافل بودند، ولی این به‌معنای در امان بودن آن امام نیست؛ بلکه حجم وسیعی از روایات گویای اوضاع خشونت‌آمیز آن دوره و ظلم و تجاوز حاکمان وقت نسبت به دین، مسلمانان و امام آنان است.
خاکریز غدیر را محکم کنیم تا جلوه‌های ولایی حفظ شوند/دهه کرامت از شاخصه‌های غدیر است
دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر:
آیت‌الله صدیقی گفت: دهه کرامت از شاخصه‌های غدیر است و اگر خاکریز غدیر را محکم کنیم جلوه‌های علوی، ولایی و عاشورایی در این حصن حفظ می‌شوند زیرا اگر ریشه غدیر و ولایت حفظ شود شاخه‌ها و برگ‌‌های دین نیز حفظ می‌شوند.
شماره 199 ماهنامه فرهنگی آموزشی و ترویجی«مسجد» منتشر شد
با پرونده ویژه روز جهانی مسجد؛
شماره 199 ماهنامه مسجد با سه پرونده ویژه روز جهانی مسجد، مسجد و بانوان و نگاهی متفاوت به پرونده منافقین منتشر شد.
خواست دشمن، کم توجهی امت اسلامی به فلسطین است
آیت‌الله نجفی، مسئول حوزه علمیه شرق تهران؛
امام جماعت مسجد نبی اکرم (ص) گفت: خواست دشمن، کم توجهی امت اسلامی به فلسطین است، موضوعی که در صورت عمل به فرمایشات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، محقق نخواهد شد.
رویکرد جمهوری اسلامی ایران به حج، وحدت آفرین است
آیت الله میردامادی:
مسئول دفتر آیت الله نوری همدانی در تهران گفت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران به حج، وحدت آفرین و امنیت بخش است و دشمنان ما نمی خواهند مسلمانان در ایام حج از این کانون امن الهی بهره ببرند.
برگزاری جشن ازدواج 20  زوج جوان در مسجد شهید بهشتی
امام جماعت مسجد شهید بهشتی خبر داد؛
امام جماعت مسجد جامع شهید بهشتی، گفت: جشن ازدواج ۲۰ زوج جوان، پنجم مردادماه در مسجد جامع شهید بهشتی برگزار می‌شود.
مراسم شهادت امام باقر(ع) در مسجد جامع نارمک و مسجد خلیل‌الله(ع) / نشست «بصیرت سیاسی» در مسجد جامع غدیرخم/ آغاز به کار مهدکودک مسجد امیر
اخبار مساجد استان تهران:
مساجد استان تهران با فرا رسیدن سالگرد شهادت امام محمد باقر(ع) مراسمات عزاداری این امام هدی را برگزار می‌کنند. مسجد جامع غدیرخم نیز نشست بصیرت سیاسی را در برنامه این هفته خود گنجانده است.
روایات و آیات غدیر به صورت لوح فشرده توزیع شد
به همت مسجد روح‌الله افسریه؛
با فرا رسیدن عید قربان و عید سعید غدیرخم، کانون فرهنگی آل طه مسجد روح الله افسریه 5 هزار سی دی و نرم افزار بصورت رایگان توزیع کرد.
رویش‌های مسجدی مرز گفتمان لیبرالیسم و گفتمان اسلام ناب
یادداشت/ امام جماعت مسجدولیعصر(عج) شهرک محلاتی
حجت الاسلام علیزاده در یادداشت خود آورده است: آیا می‌شود قائل به فصل و جدایی دین از سیاست شد و مبانی ولایت فقیه و اختیارات قانونی آن‌را زیر سؤال برد و یا با افتخار از لیبرالیسم و حمایت از سران فتنه گفتگو کرد و در نهایت ردای خدمت و فرهنگ مسجدی را صادقانه به دوش کشید؟
نقش امامان جماعت را به رسمیت بشناسیم
حجت‌الاسلام حاتم‌پوری؛
شاید امکان ارتباط مردم با مسئولان در محیط‌های اداری دشوار باشد اما اگر در مساجد -به عنوان محیطی صمیمی- فرصت‌هایی فراهم کنیم تا مسئولان محلی و حتی مسئولان بلندپایه در میان مردم حضور یابند .
کار اصلی هسته مقاومت مسجد، رصد، کنترل و مدیریت فرهنگی محیط پیرامون مسجد است
امام جماعت مسجد امیر الموئمین (ع) زرگنده؛
مدیر تولید و تامین محتوای ، معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت : اگر قرار است مساجد هسته مقاومت فرهنگی باشند باید مردم و جوانان در آن فعال بوده و جنب و جوش داشته باشند.
هیچ نوشتار و سخنی را بدون تحقیق و تفحّص نپذیریم / اطمینان به خدا بزرگ‌ترین سرمایه انسان است
آیت الله جوادی آملی:
جلسه درس اخلاق هفتگی آیت الله جوادی آملی با حضور جمعی از علاقه‌مندان حوزوی و دانشگاهی در مسجد احمدآباد شهرستان دماوند برگزار شد.
فهم و جهان‌بینی توحیدی و اقدام موافق ایمان باعث پرواز ایمان می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری؛
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در شرح دعای صحیفه سجادیه گفت: جهان‌بینی توحیدی و اقدام موافق ایمان سبب پرواز ایمان می‌شود و قرآن عمل صالح را عامل اصلی در رشد ایمان می داند
راه اندازی پایگاه‌های بهزیستی در مساجد سراسر کشور
وزیر کار و رفاه اجتماعی خبر داد:
علی ربیعی از راه اندازی پایگاههای بهزیستی در مساجد سراسر کشور و ارایه خدمات مشاوره بهزیستی در مساجد در آینده نزدیک خبر داد.
سید حسن نصرالله امشب سخنرانی می‌کند
دبیرکل حزب الله لبنان امشب ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی (۲۲ به وقت تهران) اقدام به ایراد سخنرانی می‌کند.
نقش مسجد در ترویج و اجرای ازدواج آسان / گفتگو با امام جماعت مسجدالنبی(ص) تهرانپارس در خصوص طرح «هر مسجد یک جهیزیه»
پایگاه تخصصی مسجد از طرح «هر مسجد یک جهیزیه» گزارش می‌دهد؛
رسانه‌ها، مساجد و بسیاری از مراکز و نهاد‌هایی که به طور مستقیم با مردم ارتباط دارند، می‌توانند در ترویج ازدواج آسان و تغییر نگرش و باورهای غلط در امر ازدواج نقش به‌سزایی داشته باشند.
پیوند آسمانی
فیش منبر/سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
ازدواج حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و امیرمؤمنان حضرت علی (علیه السلام) از مهم ترین اتفاقات تاریخ شیعه است که ثمره این پیوند میارک و سراسر مملو از عشق و محبت، درخت گهربار امامت است.
لزوم بازنگری در تعریف کارکرد مساجد / اگر می‌خواهیم نظام اثرگذاری داشته باشیم باید نسل جدید را جذب مسجد کنیم
حجت الاسلام کرمی در برنامه رصد؛
معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه مسجد اثرگذار نیازی به تبلیغ ندارد از لزوم بازنگری در تعریف کارکرد مساجد خبر داد.
تنها راه سعادت دنیا و آخرت ما عمل کردن به قرآن است
حجت الاسلام شجاعی در مسجد امام حسن (ع)؛
یک کارشناس مذهبی گفت : کسانی که طالب هستند به سعادت دنیا و آخرت نائل بشوند فقط کافی است از این برنامه هایی که اولاً در قرآن و ثانیاً ذیل قرآن در روایات معصومین علیهم السلام آمده است بهره ببرند.
فضیلت و اعمال دهه اول ذی‌الحجه
به مناسبت فرا رسیدن ماه ذی الحجه؛
ماه ذی الحجه ماهی است بسیار پربرکت که رسول خدا (ص) درباره آن فرمود: عبادت و کار نیک در هیچ ایامی به اندازه این ایام (ایام ماه ذی الحجه) فضیلت ندارد.
آبادگران مسجد فقط سازندگان مسجد نیستند / آبادگران مسجدی باید مومن به قیامت باشند
یاددداشت/حجت الاسلام مجتبی صداقت؛
مدیر برنامه های فرهنگی معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد نوشت : آبادگران مسجد فقط و فقط سازندگان مسجد نیستند که به نظر حقیر آبادانی مساجد در مرحله دوم سخت تر واساسی تر خواهد بود وآن هم اداره مسجد و مدیریت برنامه های آن است.
سیطره بر مسجدالاقصی هدف صهیونیست‌ها است
یادداشت/حسین تیموری
طمع ورزی های اسرائیلی به شهر قدس به طور عام و مسجد الاقصی به طور خاص بر کسی پوشیده نیست و یکی از رویاهای بزرگ این رژیم تقسیم مسجد الاقصی برای رسیدن به سیطره کامل بر این مکان مقدس است.
امام جواد(ع) نمودار و نشانه مقاومت است
بخش‌هایی از سخنان مقام معظم رهبری درباره امام جواد(ع)؛
امام جواد(ع) نمودار و نشانه‌ مقاومت است. انسان بزرگی است که تمام دوران کوتاه زندگیش که در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسیده است، با قدرت مُزَور و ریاکار خلیفه‌ عباسی، مأمون مقابله و معارضه کرد و هرگز قدمی عقب‌نشینی نکرد.
ارتقای کارکرد مساجد در گروی نگاه تمدنی به مسجد است
مدیر ناحیه شیخ حضرت عبدالعظیم(ع):
حجت‌الاسلام اصلانی با بیان اینکه اگر کسی نگاهش تمدنی نباشد، در خصوص مسجد نمی‌تواند نظریه دهد، افزود: اگر نگاه مسئولان مسجد تمدنی نباشد، مسجد را در حد یک مکان عبادت و حداکثر مکانی برای رفع یکسری مشکلات مردمی تعریف می‌کنند.
امام (ره) می‌فرمود: از فانتوم نمی‌ترسیم، ترس ما پشت‌کردن مردم به مساجد است/ تجملات مساجد یادگار دوران قاجار است/ امامزاده‌ها را رقیب مساجد کردیم
در میزگرد تخصصی «مسجد تراز اسلام» مطرح شد:
حجت الاسلام صداقت: ما وقتی مدارس را در کنار مساجد ایجاد کردیم، غافل شدیم از اینکه نباید کارکردهای آموزشی مسجد را از بین برد. وقتی فرهنگسراها و خانه‎های فرهنگ را ایجاد کردیم، یادمان رفت که اگر این کارکردها در مسجد ایجا شود، نتایج ملموس‎تری را به همراه خواهد داشت.
عربستان حج را سیاسی نکند/اقدامات ریاض با اسلام منافات دارد
قطر خواستار شد:
وزارت خارجه قطر با واکنش نسبت به مسائل مطرح شده از سوی ریاض در خصوص عدم اعطای مجوز برای انتقال حجاج قطری به عربستان خواهان عدم سیاسی کردن این فریضه اسلامی شد.
ویژه نامه غریب بغداد
به مناسبت شهادت امام جواد(ع) منتشر شد
به همت تیم فنی پایگاه تخصصی مسجد ویژه‌نامه غریب بغداد به مناسبت شهادت جوادالائمه (ع) منتشر شد