آموزگار آزادگی
انتشار به مناسبت سالروز ولادت حضرت امام حسین علیه السلام:
ماه شعبان، ماه درخشش ستارگان آسمان امامت و ولایت است؛ ماهی که در آن میلاد سه امام همام، امام حسین علیه السلام ، امام سجاد علیه السلام و امام زمان(عج) و نیز تولد ماهِ درخشان خاندان هاشمی، حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام اتفاق افتاد.
مساجد باید الگوی تکریم بانوان باشند
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری :
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در همایش ائمه جماعات نواحی شهید مصطفی خمینی و شهید نواب صفوی که همزمان با اعیاد شعبانیه در سالن اجتماعات دانشگاه فنی انقلاب اسلامی برگزار شد گفت : شعار ما در سال 96 ادامه شعار سال 95 است یعنی «مسجد و بانوان» مساجد باید از ظرفیت بانوان در رشد معنوی مسجد استفاده کنند . دشمنان ما برای بانوان و دختران ما برنامه های هوشمندانه دارند .
ائمه جماعات مردم را برای حضور در صحنه‌های اقتصادی تشویق کنند
امام جماعت مسجدالاقصی تهران:
حجت الاسلام حسین ابراهیمی با تأکید بر لزوم فرهنگسازی موضوع استفاده از تولیدات داخلی، گفت: ائمه جماعات مردم را برای حضور در صحنه‌های اقتصادی تشویق کنند.
فرهنگ مقاومت متاثر از قیام امام حسین(ع) است
نویسنده مشهور سوری در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد؛
آنتوان بارا معتقد است: برای واکاوی چالشها و بحران های کنونی ملتها نیازی به تکرار تجربه ملتهای دیگر نیست. به اعتقاد من با نگاه تفکر به انگیزه‌ها و چگونگی شکل گیری قیام امام حسین(ع) می توان از این تجربه ها برای رسیدن به پیروزی بهره برد.
جلسه طلبه انقلابی_بصیرت سیاسی برگزار می‌شود
در مسجد معمار باشی خیابان پانزده خرداد؛
جلسه طلبه انقلابی_بصیرت سیاسی روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت بعد از نماز ظهر و عصر و روز دوشنبه۱۱ اردیبهشت ساعت ۸ صبح در مسجد معمارباشی برگزار می‌شود.
مناجات شعبانیه از منظر امام خمینی(ره)
مناجات شعبانیه از مناجات هایى است که اگر انسان دنبالش برود و فکر در او بکند، انسان را به یک جایى می رساند. تمام این مسائلى که عرفا در طول کتاب هاى طولانى خودشان یا خودشان می گویند در چند کلمه مناجات شعبانیه هست.
کرسی‌های تلاوت نفحات‌القرآن از شهرری تا شهران
به همت دارالقرآن نفحات‌القرآن برگزار می شود:
کرسی‌های تلاوت نفحات‌القرآن، این هفته با تلاوت محمدحسن موحدی، عادل تقی پور، محمدهادی صلحجو، محمد برخورداری برگزار می‌شود.
پیوند مسجد و مدرسه با اجرای طرح ۱۸ ساعت در مسجد روح‌الله + عکس
در گفت‌وگو با مسئول شورای فرهنگی مسجد روح‌الله(ره) بررسی شد:
واقفی که بنای مسجد و مدرسه را ایجاد کرده است، مدرسه را به عنوان ساختمان آموزشی بنا نهاده است و میان مسجد و مدرسه دری تعبیه کرده تا ارتباط این دو نهاد به راحتی فراهم شود. ارتباط بین دانش‌آموزان و مسجد در این مجموعه از زمان ساخت وجود داشت ولی با طرح ایده پیوند مسجد و مدرسه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به شکلی هدفمند قوت یافت.
مدیریت فرهنگی مسجد با رویکرد نوین
یادداشت / امام جماعت مسجد جامع ثارالله(ع)؛
حجت‌الاسلام احمد تقوا معتقد است:مدیریت و مهندسی فرهنگی مسجد، شامل وظایفی همچون برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، سازماندهی، نوآوری، هماهنگی، ارتباطات، رهبری، انگیزش و کنترل می‌شود.
عشق و تعهد از ملزومات جریان تئاتر بچه‌های مسجد است
عضو هیات داوران دوازدهمین جشنواره‌ تئاتر مردمی بچه‌های مسجد؛
اعظم بروجردی با بیان این‌که در تولید این‌گونه آثار باید توجه بیشتر به مفهوم مسجد داشت خاطرنشان کرد: مسجد چه به لحاظ اسمی به معنای مفهمومی، دارای ویژگی‌های خاصی است. مسجد مکان مقدسی است که هر نمایشی با هر محتوایی نمی‌تواند در آن اجرا شود.
الگوی دقیقی برای معماری مساجد نداریم
سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد:
حجت الاسلام مشهدی آقایی با اشاره به اینکه بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هنوز سبک معماری مختص به مساجد نداریم، گفت: اما در عین حال این مرکز مشاوره‌هایی در زمینه ساخت مسجد برای معماران ارائه می‌دهد.
مسجد بهترین مکان جهت نمایش مفاهیم دینی است
دبیر جشنوارۀ سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد:
حمید نیلی اظهار کرد: نمایش به منظور القای مفاهیم انسانی و دینی نیاز به همراهی و آمیخته شدن با یک فضای معنوی دارد که مسجد بهترین مکان این رویداد است. بقای این جریان به همکاری و هم‌افزایی نیاز دارد.
زندگینامه پدربزرگ رهبر انقلاب کتاب شد / «فقیه آزاده» شرحی بر زندگی آیت‌الله سید هاشم میردامادی
به قلم امام جماعت مسجد جامع امام رضا(ع) خاوران:
کتاب «فقیه آزاده» تلاشی مستند، ساده و شیرین از زندگی آیت‌الله سید هاشم میردامادی، امام جماعت مسجد گوهرشاد است که به همت فرزندش تدوین شده است.
امامان جماعت تبیین کننده خط شاخص فرد اصلح باشند
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری :
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت : کاری که امامان جماعت می توانند در راستای صحبتهای رهبر انقلاب انجام دهند این است که شاخص های فرد اصلح و انقلابی و ولایی را برای مردم روشن کنند.
تحلیل ضرورت شرکت در انتخابات در ادبیات عرفی، عقلایی و فطری/ملی گرایی پای صندوق آرا
یادداشت/علی ابراهیم‌پور پژوهشگر و طلبۀ درس خارج حوزۀ علمیه؛
ابراهیم پور معتقد است: اساساً انتخابات اولاً و ‌بالذات مسئله‌ای ملی است و ثانیاً و بالعرض از آن حیث که مسئله‌ای ملی است، متعلق عناوین دینی واقع شده و وظیفه‌ای دینی شمرده می‌شود.
هدف بعثت دعوت به توحید بود
گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد بعثت پیامبر اعظم(ص)
در آستانه سالروز بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام،‌ حضرت محمد مصطفی صلوات‌الله‌علیه و آله، مروری بر بیانات حضرت امام خامنه‌ای را در این‌باره داشته ایم .
درس‌های پیامبر اعظم (ص)+ فایل pdf
معرفی کتاب/ بیانات رهبر معظم انقلاب؛
کتاب «درس های پیامبر اعظم» در 278 صفحه شامل گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره‌ شخصیت، ویژگیها، و بعثت نبیّ مکرّم اسلام(ص) است.
نوری که از افق حرا طلوع کرد
یادداشت/ حجت‌الاسلام حسین تیموری
در ایام اللّه عید بزرگ مبعث، گذشته از جشن و سرور مهم ترین وظیفه، شناخت روح و پیام بعثت است. روح بعثت را در همان نخستین آیاتی که بر پیامبر(ص) نازل شد باید جستجو نمود و از کلیت آن طرح و برنامه سیادت و سعادت بشر را مهندسی کرد.
بعثت پیامبر برای مکارم اخلاق بود
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی :
بعث یعنی برانگیختن، روزی که پیغمبر (ص) به پیغمبری مبعوث شد اولین آیه ای که نازل شد آیه «اقْرَأ» بود یعنی بخوان و این خودش از افتخارات است ما دینی داریم که اولین آیه ای که از آسمان نازل شد بر پیغمبر ما مسائل فرهنگی بود
محور اصلی مساجد باید فعالیتهای اجتماعی و خدمت به مردم باشد
حجت الاسلام حاج علی اکبری :
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در همایش ائمه جمعه و جماعات نواحی سه گانه شهید اشرفی اصفهانی ،شهید شاه آبادی و امام موسی صدر که همزمان با ایام شهادت امام موسی کاظم علیه اسلام در سالن اجتماعات الغدیر شهرستان شهریار برگزار شد گفت :مساجد در شرایط آشفته فعلی باید محور اجتماع قرار گیرند و محور اجتماعی خود را تقویت کنند . به اینگونه که اول خدمت کنیم بعد دعوت.