امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۱۳
هدر خبری و تحلیلی
جذب نوجوانان به مسجد راهکاری برای نجات از تهاجم فرهنگی
دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:
دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه جذب جوانان و نوجوانان به مسجد راهکاری برای نجات آنان از باتلاق و منجلاب تهاجم فرهنگی است، گفت: اندلس تجربه‌ای تلخ از بی توجهی به تهاجم فرهنگی بود.
وقتی مرحوم ابوترابی فهمید پدرش به او اقتدا کرده ناراحت شد!
بازخوانی یک خاطره؛
پسر مرحوم ابوترابی: پدر بزرگم امام جماعت مسجد امام حسین (ع) بود. گاهی از پدرم می‌خواست امام جماعت باشد. یک‌بار که قرار بود پدر نماز بخواند در بین نماز پدربزرگ وارد و به پسرش اقتدا کرد و نماز را خواند. بعد از نماز وقتی پدر موضوع را فهمید، خیلی ناراحت شد...
از تعلیم در مسجد تا پرواز از مناره!
روایتی از زندگی ابن فرناس
ابن فرناس در شنل گشادی که با بست‌های چوبی سخت و سفت شده و شکل بال به خود گرفته بود ، از مناره مسجد بزرگ قرطبه پایین پرید...
از امامت مسجدی در شمیران تا ترغیب اهل سنت به مبارزه
در آستانه سالروز شهادت شهید شاه‌آبادی
شهید شاه‌آبادی در طول تبعید خود مرتباً به منزل علمای اهل سنت می‌رفت و آنان را به مبارزه و مخالفت با نظام فاسد شاه ترغیب می‌کرد.
شیوه‏ های کاربردی والدین برای جذب فرزندانشان به نماز
گزارش روز
زندگی پاکیزه هنگامی به دست خواهد آمد که انسان دل خود را با یاد خدا زنده نگه دارد تا به کمک آن بتواند با همه جاذبه ‏های بدی و فساد مبارزه کند و دست شیطان ‏های درونی و برونی را از سر خود کوتاه کند.
حرف‌های خواندنی حجت الاسلام قرائتی درباره «مسجد»
گزارش روز
مسجد به عنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهاد‌های جامعه اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا نموده است.
مراسم تجلیل از نخبگان علمی مسجد المهدی(عج) برگزار شد
با حضور معاونت جذب و آموزش
مراسم تجلیل از نخبگان علمی مسجد المهدی(عج) با حضور معاونت جذب و آموزش برگزار شد.
همایش «مسجد و بانوان» به همت ناحیه شهید نواب صفوی
گزارش تصویری؛
همایش مسجد و بانوان به همت ناحیه شهید نواب صفوی مرکز رسیدگی به امور مساجد صبح روز سه شنبه سوم بهمن ماه در برگزار شد.
اولین کاروان از طرح«هرمسجد یک جهیزیه» اعزام شد
گزارش تصویری؛
۱۱۰ جهیزیه در قالب طرح «هر مسجد؛ یک جهیزیه» برای نوعروسان نیازمند تهرانی تامین و ارسال شد.
جلسه اخلاق ناحیه نواب صفوی برگزار شد
با ارائه حجت‌الاسلام حق جو:
جلسه درس اخلاق ناحیه‌ای ویژه ائمه جماعات ناحیه شهید نواب صفوی(ره ) با حضور ائمه جماعات، سرپرست معونت فرهنگی و اجتماعی، مدیرآموزش معاونت جذب و آموزش و مدیر ناحیه نواب صفوی مرکز رسیدگی به امور مساجد در مسجد کمیل برگزار شد.
۴۵ سال روضه حسینی در خانه یک امام جماعت
گزارشی از یک هیات خانگی؛
منزل آیت‌الله مقدم قوچانی؛ امام جماعت مسجد علوی، از سال ۱۳۵۱ تاکنون، میزبان مجلس روضه و سوگواری حسینی در ماه محرم است.
گزارشی از احیاء بافت تاریخی مسجد حاج حسن صنیع‌الدیوان / نجات میراث تاریخی از زیر سیمان
مسجدی که برای میراث فرهنگی ارزش قائل است؛
دیوارها و سقف مسجد حاج حسن صنیع الدیوان بعد از انقلاب بر اثر بی‌توجهی متولیان وقت به زیر انبوهی از سیمان و رنگ رفته بود. به طوریکه دیگر اثری از معماری لرزاده و حاج حسن در آن دیده نمی‌شد. اکنون این مسجد روح تازه‌ای به خود دیده است. روحی که از معماری اصیل ایرانی و با دستان جوانان امروز به آن دمیده شده است.
تجلیل از جمعی از معلمان و مربیان دبیرستان شهید نوری شهرک کاووسیه
توسط امام جماعت مسجد صاحب‌الزمان(عج) صورت گرفت:
همزمان با هفته گرامیداشت مقام معلم، با حضور حجت الاسلام ابراهیم امیری، امام جماعت مسجد جامع صاحب الزمان(عج) شهرک کاووسیه(شهرستان قدس) از تعدادی از معلمان و مربیان دبیرستان دخترانه شهید نوری تجلیل به عمل آمد.
مسابقات کتاب‌خوانی بهانه‌ای برای جذب و ارتباط با نوجوانان است / ارائه محتوای اثرگذار، به‌اندازه خود جذب مهم است
گزارشی از مسابقات کتاب‌خوانی مسجد حاج حسن + تصاویر
مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در خیابان وحدت اسلامی همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان میزبان خانواده‌های دانش‌آموزان مدارس اطراف این مسجد بود. مراسمی که در آن از برترین‌های کتابخوانی در این منطقه با جوایز نفیس تجلیل شد.
مسجد هویت شهرهای اسلامی است
گزارشی از نقش مسجد در توسعه محله‌ای شهرها :
درتمدن اسلامی مساجد علاوه بر اینکه عامل تشکیل شهرها بوده اند،تعیین کننده ی الگوی کلی و هویت مشترک شهرهای اسلامی به شمار می رفته اند.
تولید ویژه‌نامه تخصصی و روزنامه دیواری و اینفوگرافی با موضوع بیانات رهبر معظم انقلاب
پیگیری منویات رهبری در دیدار با ائمه جماعات مساجد استان تهران
دیدار مقام معظم با ائمه جماعات استان در مرداد ماه امسال، اتفاقی بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود. این دیدار از سویی برای نخستین بار در طول سالیان گذشته صورت گرفت و از سویی دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب از جنبه‌های راهبردی و ویژه‌ای برخوردار بود و بر همین اساس پیگیری این بیانات نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در نظر گرفته شده است.
اجرای طرح مبادله کتاب در مسجدالنبی(ص)
هدیه بــده، هدیه بگیر!
ایستگاه مبادله کتاب در واقع برای جامعه کتابخوان و به گردش درآوردن کتاب‌های بدون استفاده در منزل دایر شده است. در این طرح شرایطی ایجاد شده تا افراد کتابخوان، کتاب‌هایی را که تاکنون مطالعه نکرده با کتاب‌های خود تعویض و تازه‌ها را به منزل خود ببرند.
کتابخوانی زیر گلدسته‌ها!
گزارشی از کتابخانه مسجد جامع الرسول(ص)
کتابخانه مسجد جامع الرسول در میدان شهید طهرانی‌مقدم(کاج) تهران حدود 400 متر مربع مساحت دارد که در آن حدود 19 هزار جلد کتاب نگه داری و برای استفاده مراجعه کنندگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
مسجدی که برای کتاب‌خوانی برنامه دارد
گشت و گذاری در مسجد صدریه تهران؛
عاملی که باعث شده مسجد صدریه به‌عنوان کانون فرهنگی مهم منطقه به شمار آید، وجود کتابخانه بزرگی است که در دل آن بیش از 50 هزار جلد کتاب جای گرفته و همه آنها طبق اصول کتابداری چیده شده است.
کارخانه انسان سازی یک مسجد با 45 شهید دفاع مقدس
مسجد «حمزه سیدالشهدا» در محله آذری با 45 شهید دفاع مقدس همچون کارخانه انسان سازی بود که تا به امروز جوانان محل را به حرکت در مسیر اسلام و انقلاب هدایت کرده است.