امروز یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ ۲۱:۲۱
هدر خبری و تحلیلی
دعای عالمان دینی در لحظه تحویل سال
گزارش؛
هنگام لحظه تحویل سال که جهان بار دیگر لباس نو بر تن می‌‌کند و هنگامه استجابت دعاست، هر کسی فرصت را مغتنم شمرده و با خدای خویش راز و نیاز می‌کند، به راستی عالمان دینی در این لحظه چه دعایی می‌کنند؟
ارزش درخت و درختکاری در آموزه های اسلامی
یادداشت/حسین تیموری
خداوند متعال سرنوشت بشر را به گونه­ای رقم زده که در دامن طبیعت رشد کند و ببالد و به طور کامل به آن وابسته و نیازمند باشد. متقابلاً طبیعت را نیز طوری آفرید که در خدمت انسان قرار گیرد، نیازهای وی برآورد و آرامش، لذّت و شادی را برایش به ارمغان آورد.
کارکردهای فرهنگی و اجتماعی مساجد در دوران انقلاب
یادداشت؛
مساجد طی تاریخ اسلام کارکردهای متفاوت داشته‌اند. زمانی که جرقه‌های انقلاب اسلامی در جامعۀ ایران عصر پهلوی زده شد، به کارکردهای سیاسی و اجتماعی مسجد بار دیگر توجه شد و مسجد به پایگاه اصلی انقلابیون مبدل شد.
استفاده از هنر در مسائل تربیتی/هنر، قائم به فطرت است
رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران مطرح کرد:
هنر و بیان هنری از آنجا که با فطرت انسانی مرتبط است می‌تواند در مسائل تربیتی به‌صورت یک ابزار خوب به استخدام درآید.
نقش مساجد در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی
مقاله / فائزه آشناد
اساس امر مطالعه و خواندن بدون فراموشی، یادگیری و حافظه است. روشی برای مطالعه به نام روش "پس خبا "معرفی شده که به نظر می رسد شیوه ی موثری برای بهتر فهمیدن و بهتر حفظ کردن مفاهیم و اطلاعات کلیدی است.
راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از منظر آیت‌الله مکارم
یادداشت به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی
مسئله کتاب و کتابخوانی از جمله امور مهم و پیچیده کشور است، زیرا کتاب بهترین حلقه اتصال تاریخ گذشتگان به امروز است، بدون شک، پیشرفت دانش و تمدن ها نیز به نوعی مرتبط با کتاب است.
حقیقت هنر و نسبت و مناسبات آن با دین
یادداشتی از آیت‌الله رشاد؛
هنر حقیقی از فن و مهارت آغاز نمی‌شود، به تکنیک و صناعت ختم می‌شود؛ به تعبیر دیگر هنر حقیقی با رهبری سرشت الهی هنرمند و دلبری شاهد قدسی، آغاز و به دل‌بُردن مُشاهِد آفاقی می‌انجامد.
امام جماعت باید تکیه‌گاه جوانان باشد
مقاله
امام جماعت هر مسجد به‌عنوان مدیر طبیعی مسجد و نقشی که عامل مهمی در پیشرفت و ترقّى مسجد به شمار مى‌‏رود، اگر شرایط لازم را داشته باشد، تأثیرى بسزا در تحوّلات مثبت در جوانان و در نتیجه گرایش آنان به مساجد خواهد داشت.