نهادهای حکومتی و سیاسی مان را گرد مسجد ایجاد کنیم
مدیر مسئول موسسه آموزشی ـ پژوهشی مطالعات تمدن اسلامی:
حجت الاسلام متولی امامی معتقد است، اگر بخواهیم مسجد به شأن و جایگاه تمدنی خود دست یابد، در قدم اول بایستی شهر اسلامی را تعریف کنیم و سپس جایگاه مسجد را در آن مشخص نمائیم.
مسجد جلوگاه هنر اسلامی
مقاله / به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی منتشر شد
هنر به کار رفته در مساجد و معماری مورد استفاده آن یک هنر مردمی است که از دل و ریشه مردم و جامعه بیرون آمده و شاید یکی از دلایل ماندگاری هنرهای مورد استفاده در مساجد همین مردمی بودن آن است.
دعای عالمان دینی در لحظه تحویل سال
گزارش؛
هنگام لحظه تحویل سال که جهان بار دیگر لباس نو بر تن می‌‌کند و هنگامه استجابت دعاست، هر کسی فرصت را مغتنم شمرده و با خدای خویش راز و نیاز می‌کند، به راستی عالمان دینی در این لحظه چه دعایی می‌کنند؟
ارزش درخت و درختکاری در آموزه های اسلامی
یادداشت/حسین تیموری
خداوند متعال سرنوشت بشر را به گونه­ای رقم زده که در دامن طبیعت رشد کند و ببالد و به طور کامل به آن وابسته و نیازمند باشد. متقابلاً طبیعت را نیز طوری آفرید که در خدمت انسان قرار گیرد، نیازهای وی برآورد و آرامش، لذّت و شادی را برایش به ارمغان آورد.
کارکردهای فرهنگی و اجتماعی مساجد در دوران انقلاب
یادداشت؛
مساجد طی تاریخ اسلام کارکردهای متفاوت داشته‌اند. زمانی که جرقه‌های انقلاب اسلامی در جامعۀ ایران عصر پهلوی زده شد، به کارکردهای سیاسی و اجتماعی مسجد بار دیگر توجه شد و مسجد به پایگاه اصلی انقلابیون مبدل شد.
استفاده از هنر در مسائل تربیتی/هنر، قائم به فطرت است
رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران مطرح کرد:
هنر و بیان هنری از آنجا که با فطرت انسانی مرتبط است می‌تواند در مسائل تربیتی به‌صورت یک ابزار خوب به استخدام درآید.
نقش مساجد در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی
مقاله / فائزه آشناد
اساس امر مطالعه و خواندن بدون فراموشی، یادگیری و حافظه است. روشی برای مطالعه به نام روش "پس خبا "معرفی شده که به نظر می رسد شیوه ی موثری برای بهتر فهمیدن و بهتر حفظ کردن مفاهیم و اطلاعات کلیدی است.
راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از منظر آیت‌الله مکارم
یادداشت به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی
مسئله کتاب و کتابخوانی از جمله امور مهم و پیچیده کشور است، زیرا کتاب بهترین حلقه اتصال تاریخ گذشتگان به امروز است، بدون شک، پیشرفت دانش و تمدن ها نیز به نوعی مرتبط با کتاب است.
حقیقت هنر و نسبت و مناسبات آن با دین
یادداشتی از آیت‌الله رشاد؛
هنر حقیقی از فن و مهارت آغاز نمی‌شود، به تکنیک و صناعت ختم می‌شود؛ به تعبیر دیگر هنر حقیقی با رهبری سرشت الهی هنرمند و دلبری شاهد قدسی، آغاز و به دل‌بُردن مُشاهِد آفاقی می‌انجامد.
امام جماعت باید تکیه‌گاه جوانان باشد
مقاله
امام جماعت هر مسجد به‌عنوان مدیر طبیعی مسجد و نقشی که عامل مهمی در پیشرفت و ترقّى مسجد به شمار مى‌‏رود، اگر شرایط لازم را داشته باشد، تأثیرى بسزا در تحوّلات مثبت در جوانان و در نتیجه گرایش آنان به مساجد خواهد داشت.