امروز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۰۶
هدر خبری و تحلیلی
جهیزیه 20 زوج جوان در مسجد چهارده معصوم(ع) تهیه شده است
امام جماعت مسجد چهارده معصوم(ع):
مسجد چهارده معصوم(ع) طی دو سال اخیر، قریب به 20 جهیزیه توسط مردم تهیه کرده است. زمانی که طرح مسجد و جهیزیه از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد مطرح شد، یک جهیزیه هم وعده دادیم که به امور مساجد بدهیم.
دیالوگی بین معماری اسلامی و کودکان امروز برقرار کردیم
طراح مسجد کودکان و نوجوانان:
امیر محمدخانی طراح و معمار اولین مسجد کودکان و نوجوانان گفت: ما برای ایجاد تمدن نوین اسلامی سعی کردیم تا دیالوگی بین معماری اسلامی ایرانی و کودکان و نوجوانان امروزی برقرار شود.
اجرای نمایشنامه«چشمه‌زلال‌غدیر» در پیشوا با استقبال بی‌نظیری مواجه شد
امام جماعت فعال در پیوند مسجد و مدرسه:
امام جماعت مسجد ولیعصر(عج) پیشوا گفت: نمایش «چشمه زلال غدیر» در راستای طرح پیوند مسجد و مدرسه به صورت میدانی اجرا شد. ایده‌ای نو که بسیاری را به مسجد و فعالیت‌های مسجدی جذب کرد.
معماری مساجد تهران با بافت شهری، همخوان شود
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران؛
حقشناس با بیان اینکه باید معماری مساجد تهران همخوان با بافت شهری شود، گفت: ساخت مساجد مجلل و گران قیمت با هزینه‌های بالا ما را به اهدافمان در این عرصه نمی‌رساند.
اعلام برنامه‌های روز جهانی مسجد / بررسی مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار سال پیش با ائمه جماعات
در گفتگو با دبیر ستاد روز جهانی مسجد مطرح شد:
حجت الاسلام مجتبی صداقت با شاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب در روز جهانی مسجد در سال نود و پنج گفت: یکی از کلید واژه‌هایی که رهبر انقلاب در دیدار پارسال مطرح کردند؛ «مسجد هسته مقاومت» بود و از این روز رویکرد امسال روز جهانی مسجد کلیدواژه «مسجد هسته مقاومت» است که با توجه به این رویکرد شعار امسال همایش روز جهانی مسجد«مسجد هسته مقاومت و مسجدالاقصی نماد مقاومت» نامگذاری شد.
یادمان شهدا، پاسداری از تاریخ ایران را تداعی می‌کند / حماسه دفاع در قالب یک اثرهنری
معمار برجسته یادمان‌های شهدا در گفتگو با پایگاه تخصصی مسجد:
دکتر محمد میرزایی معتقد است: یادمان نقش یادآوری، پاسداشت و استمرار بخشی از تاریخ پرافتخار مردم است و در قالب یک اثر هنری، مفاهیمی مرتبط به جنگ تحمیلی را بیان می‌کند که بارِ حماسی-اعتقادی در نزد مخاطب ایجاد می‌کند.
مسجد دانشگاه امام حسین(ع)، معماری الهام‌گرفته از حرم حضرت اباعبدالله(ع) و حضرت زینب(س)
مسجد؛ جلوه‌گاه هنر اسلامی (۱) / گفتگو با دکتر محمد میرزایی؛
طرح معماری مسجد دانشگاه، به این دلیل اثری ملی است که می‌تواند یک سری معیارها را از درون ویژگی‌های بصری و احساسی‌اش استخراج کرد، این طرح می‌تواند ایده‌های مینی مالیستی جدید، ایده‌های خاص و حتی مبانی خاصی را در مباحث هنر معماری مسجد مطرح کند و به عبارتی تاثیرگذاری در سطح کلان دارد.
اجرای مستمر تئاتر در مساجد هدف ماست
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:
کوروش زارعی گفت: هدف ما جذب و تربیت نیروهای مسجدی با تفکرات مسجدی است تا بتوانیم هنر نمایش را در بطن جامعه و دل مردم گسترش دهیم.
نقش مسجد در فرهنگ، تمدن و انقلاب اسلامی
در گفتگو با دکتر علی‌اکبر ولایتی؛
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: احیای ارزش‌های اسلامی، یعنی بیداری اسلامی و بیداری اسلامی یعنی بازگشت به اسلام و رشد مجدّد تمدن اسلامی، مرکز این تمدن نیز، مسجد است؛ مسجدی که هم محل عبادت بود، هم محل علم.
در گذشته با جایزه و تشویق نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب کودک و نوجوان را تسخیر کرد
امام جماعت فعال در عرصه پیوند مسجد و مدرسه مطرح کرد:
حجت الاسلام زارع امام جماعت مسجد امام حسین(ع) نعمت‌آباد گفت: در گذشته با جایزه و تشویق، نوجوان ها را به مسجد جذب می‌کردند اما امروز باید قلب آنها را تسخیر کرد و راه درست و اسلامی را به آنها نشان داد. لذا مسجدی ها باید به سراغ نوجوانان بروند.
انسان اگر بخواهد رشد کند چاره‌ای جز مطالعه ندارد
امام جماعت مسجد حضرت ابولفضل(ع):
حجت الاسلام علیرضا رجالی تهرانی گفت: در فرهنگ اسلام مطالعه غذای روح است. خواندن و مطالعه کردن یکی از تاکیدات اسلام است. انسان اگر بخواهد رشد کند چاره‌ای جز مطالعه ندارد. خداوند به انسان عمری عطا می‌کند و در مقابل این هدیه او را بازخواست می‌کند، زمانی را که انسان صرف مطالعه می‌کند از منظر خدای متعال زمان مفید عمر انسان محسوب می‌شود.
مساجد بزرگترین محل برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی
امام جماعت مسجد قائم‌آل‌محمد(عج) مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام پورتجریشی گفت: مساجد بزرگترین محل برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به شمار می‌آیند. وقتی جوان‌ها به مسجد رجوع می‌کنند علاوه بر عبادت می‌توانند از کابخانه مسجد نیز استفاده کنند و از طرفی این امر باعث جذب جوان‌ها به مسجد نیز می‌شود.
راهکار حفظ مساجد از سکولارشدن
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام کریمیان مطرح شد:
حجت الاسلام کریمیان امام جماعت منتخب برنامه‌های علمی و آموزشی مرکز رسیگی به امور مساجد گفت: دانستن سرگذشت زندگانی حضرت رسول (ص)، حضرت امیر(ع) و امام حسین(ع) و تمامی ائمه اطهار، هرکسی را به این نتیجه می‌رساند که دین سکولار نداریم.
در صورت اصلاح وضع مساجد، جامعه نیز اصلاح خواهد شد
امام جماعت برگزیده برنامه‌های علمی و آموزشی:
حجت الاسلام محمود شمسایی گفت: اگر ائمه جماعات ما بتوانند حضور حداکثری در مساجد داشته باشند و به عنوان عنصر وحدت آفرین در بین اهالی محله و مسجد نقش آفرینی کنند آنگاه به تعبیر رهبری مساجد ما می‌توانند خاکریز فرهنگی جامعه باشند.
تلاش‌های مساجد در دوران دفاع مقدس نادیده گرفته نشوند
امام جماعت مسجد‌الاقصی تهران‌پارس مطرح کرد:
امام جماعت مسجدالاقصی با اشاره به نقش تاثیرگذار مساجد در جریان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: مساجد امروز در مقابل تهاجم فرهنگی نقشی کلیدی و تعیین کننده دارند و نقش گذشته آن ها نیز در این عرصه نباید نادیده انگاشته شود.
محل عروج شهدای هشت سال دفاع مقدس از مساجد بود
امام جماعت مسجد صاحب‌الزمان(عج) در گفت‌وگو با پایگاه تخصصی مسجد
پایگاه تخصصی مسجد، به مناسبت هفته دفاع مقدس به گفت‌وگو با ائمه جماعت روحانی و ایثارگر استان تهران نشسته است تا ضمن معرفی بیشتر این عزیزان، نقش و جایگاه مسجد را در دفاع مقدس بررسی کند.